متیل رد چیست؟

متیل رد یک رنگ آزو یا رنگ مصنوعی است که یکی از شاخص های شیمیایی رایج است که در آزمایشگاه برای تعیین استفاده می شود. pH انتقال در یک محدوده خاص بین pH 4.4 و pH 6.2 بیشترین تاثیر را دارد.

اگر سطح pH زیر 4.4 باشد، رنگ آن قرمز است و اگر بالای 6.2 باشد، رنگ آن زرد می شود. اگر PH بین این دو حد باشد، رنگ نارنجی است. این تغییر رنگ همچنین به میزان پروتون ها یا یون های هیدرونیوم (H+) از مولکول های رنگ جدا می شود.

متیلن قرمز برای آزمایش تغییرات pH در محلول های اسیدی مفید است. همچنین برای کالیبره کردن محلول ها، به ویژه در طول آزمایش های تیتراسیون مفید است. با این حال، برای آزمایش تغییرات pH در محلول‌های قلیایی مؤثر نیست، زیرا هنگامی که با آنها مخلوط می‌شود به رنگ زرد باقی می‌ماند.

فرمول شیمیایی متیلن رد چیست؟

رنگهای آزو دارای فرمول و ساختار شیمیایی تعمیم یافته ای هستند که می توان آن را به صورت R−N=N−R نوشت. زنجیره ها یا حلقه های هیدروکربنی معمولاً گروه های آریل هستند که از ترکیبات معطر به دست می آیند.

نام استاندارد IUPAC متیل رد است 2-(N،N-دی متیل-4-آمینوفنیل) آزوبنزن کربوکسیلیک اسید، اما به نام CI Acid Red 2 نیز شناخته می شود. جرم مولی آن 269.304 g·mol است.-1. هنگامی که در آب حل نمی شود، رنگ به صورت پودر کریستالی قرمز تیره در دمای اتاق است. فرمول شیمیایی ساده آن را می توان به صورت زیر نوشت سی15اچ15ن3O2.

ماده شیمیایی قرمز در فلاسک مخروطی شیشه ای

با هم مورکسایدمتیل رد به دلیل پتانسیل آن برای تخریب سونوشیمیایی آلاینده های هیدروکربنی کلردار در حال بررسی است. سونوشیمی یک زمینه تحقیقاتی نسبتاً جدید است که بر روی واکنش های شیمیایی که با استفاده از امواج اولتراسونیک قدرتمند، به ویژه امواج با فرکانس بین 20 کیلوهرتز و 10 مگاهرتز رخ می دهد.

از نظر ساختاری، ترکیب شیمیایی و روابط مولکولی عناصر در متیل رد را می توان به صورت زیر نشان داد:

ترکیب شیمیایی و ساختار متیل رد

منبع

متیل رد را می توان از طریق دیازوتیزاسیون اسید آنترانیلیک تهیه کرد که به دنبال آن یک واکنش شیمیایی با دی متیل آنیلین انجام می شود. مجموعه ای از فرآیندهای شیمیایی در زیر نشان داده شده است:

معادله ای که فرآیند شیمیایی ساخت متیل قرمز را نشان می دهد

متیل رد برای چه مواردی استفاده می شود؟

رنگ های آزو ارزش تجاری مهمی به عنوان رنگ برای منسوجات، محصولات چرمی و برخی از محصولات غذایی دارند.

جدا از آزمایش‌های معمول تیتراسیون آزمایشگاهی، متیل رد در میکروبیولوژی نیز استفاده می‌شود، جایی که می‌تواند باکتری‌هایی را که از طریق تخمیر اسیدی مخلوط گلوکز تولید اسیدهای پایدار می‌کنند، شناسایی کند. این آزمایش باکتری های روده ای را بر اساس الگوی متابولیسم گلوکز شناسایی می کند. باکتری های روده ای از نظر بالینی مهم هستند زیرا بیماری زا هستند سالمونلا و E. coli برخی از رایج ترین نمونه هایی هستند که برای انسان بیماری زا هستند.

انتریک ها یا باکتری هایی که متعلق به خانواده انتروباکتریاسه هستند دارای مسیرهای متابولیک گلوکز هستند که در ابتدا اسید پیروویک تولید می کنند. مسیر اسید مخلوط توسط برخی از روده ها برای تبدیل اسید پیروویک به انواع دیگر اسیدها مانند اسید لاکتیک، اسید استیک و اسید فرمیک استفاده می شود.

متیل رد را می توان برای شناسایی این باکتری ها بر اساس محصولات جانبی متابولیک اسیدی آنها استفاده کرد. بنابراین، آنها را باکتری مثبت متیل قرمز می نامند و این اصطلاح شامل مواردی مانند E. coli و P. vulgaris. از طرفی باکتری های متیل قرمز منفی مانند S. marcescens و E. aerogenes از مسیر بوتیلن گلیکول برای تبدیل اسید پیروویک به محصولات جانبی متابولیک خنثی استفاده کنید.

فرآیند آزمایش برای باکتری های روده ای با موارد زیر شروع می شود:

  • ایزوله ای که با استفاده از یک حلقه انتقال استریل به یک لوله تلقیح می شود

 

  • مرحله دوم این است که لوله را در دمای 35 درجه سانتیگراد به مدت دو تا پنج روز انکوبه کنید

 

  • سپس، محیط انکوبه شده به لوله دیگری منتقل می شود

 

  • در نهایت، پنج قطره متیل رد به محیط اضافه می شود

 

  • سپس مخلوط به آرامی بین کف دست ها می چرخد ​​تا اطمینان حاصل شود که نشانگر به درستی پراکنده شده است

 

هنگامی که متیل رد به درستی در محیط پخش شد، انتظار می رود اگر PH زیر 4.4 باشد قرمز شود. وجود اسید پیروویک که به اسیدهای دیگر با PH حداقل 4.2 متابولیزه می شود، نتایج آزمایش مثبت را برای حضور روده های بیماری زا ایجاد می کند. اشرشیاکلی. از طرف دیگر، اگر سطح pH محیط فقط 6.0 باشد، نتیجه آزمایش منفی است و رنگ نشانگر زرد خواهد بود.

کلنی باکتری اشریشیا کلی (E.coli) در محیط کشت
متیل رد در میکروبیولوژی برای شناسایی باکتری های روده ای مانند E.Coli استفاده می شود
 

چرا متیل رد در تیتراسیون استفاده می شود؟

تیتراسیون فرآیند افزودن آهسته محلولی با غلظت مشخص و حجم شناخته شده (تیترانت) به محلولی با غلظت نامعلوم و حجم شناخته شده (آنالیت) است. این کار تا زمانی انجام می شود که غلظت آستانه به دست آید، که با تغییر رنگ یک نشانگر، مانند متیل رد، تعیین می شود. معمولاً تغییر رنگ نشان‌دهنده خنثی‌سازی است، اما بسته به آزمایش می‌تواند به معنای رسیدن به آستانه مورد نظر نیز باشد.

چهار نوع روش تیتراسیون به عنوان ابزار تحلیلی برای تعیین غلظت مجهول یک محلول توسعه یافته است. آنالیت از گونه های شیمیایی شناخته شده ای است که به عنوان واکنش با تیترانت نیز شناخته شده است. اینها هستند چهار دسته از تیتراسیون:

  1. تیتراسیون اسید و باز

 

  1. تیتراسیون های ردوکس

 

  1. تیتراسیون بارش

 

  1. تیتراسیون های کمپلکس سنجی

 

در حالی که ممکن است مواد، اهداف خاص و روش‌های دقیق متفاوت باشند، همه تیترها را می‌توان به عنوان یکی از دسته‌های فوق طبقه‌بندی کرد. به عنوان مثال، متیل رد را می توان در تجزیه و تحلیل طیف سنجی ترکیبات معدنی استفاده کرد. متیل رد برای تیتراسیون اسید قوی (آنالیت) با باز قوی خوب است. محدوده pH پایین آن را برای تیتراسیون اسید ایده آل می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *