آب دیونیزه برای چه مواردی استفاده می شود؟

این بار به این موضوع می پردازیم که آب دیونیزه شده برای چه چیزی استفاده می شود و در واقع چیست.

آب دیونیزه چیست؟

آب دیونیزه آبی است که به معنای واقعی کلمه یون های آن حذف شده است. یون ها اتم ها و مولکول هایی هستند که در نتیجه از دست دادن یا به دست آوردن الکترون های بیشتر دارای بار الکتریکی خالص هستند. به زبان ساده، آب دیونیزه شده فیلتر شده و یون های آن حذف شده است، که آن را بسیار خالص می کند. اما دقیقا برای چه استفاده می شود؟ در اینجا، ما نگاهی می اندازیم.

ظرف آب دیونیزه
ظرف آب دیونیزه شده

کاربردهای رایج

وسایل نقلیه موتوری

معمولاً در باتری های سرب-اسید و سیستم های خنک کننده در موتور استفاده می شود. با خلاص شدن آب از یون ها، عمر باتری و سیستم خنک کننده را افزایش می دهد. آب معمولی فقط مانع از عمر آن می شود.

تست های آزمایشگاهی

آب لوله کشی معمولی به دلیل خالص نبودن در آزمایشگاه ها استفاده نمی شود. در عوض، استفاده از آب دیونیزه شده بسیار گسترده است زیرا کاملاً خالص و عاری از یون است. همچنین برای تمیز کردن تجهیزات استفاده می شود، زیرا آنها را آلوده نمی کند.

تجهیزات خنک کننده

آب دیونیزه شده در سیستم های خنک کننده استفاده می شود زیرا فاقد یون است. کمبود یون آن باعث می شود تا خطر گرم شدن بیش از حد در سیستم های خاص کاهش یابد. دلیلش این است که هادی آن چقدر بد است.

خاموش کردن آتش

یکی از عناصر داخل است کپسول های اتش نشانی. به دلیل رسانایی بد الکتریسیته از آن استفاده می شود و در صورت آتش گرفتن، استفاده از آن در اطراف تجهیزات الکتریکی ایمن می شود. همچنین بر خلاف آب معمولی احتمال آسیب رساندن به تجهیزات الکتریکی کمتر است.

تانک های ماهی

آب لوله کشی نباید در مخزن استفاده شود زیرا مانند آب شیرین خود خالص نیست. آب دیونیزه شده به اندازه کافی تمیز است که جلبک ها را به حداقل برساند و منجر به زندگی سالم برای موجودات دریایی شود.

آب دیونیزه برای چه چیزی استفاده می شود - آکواریوم
آب دیونیزه در آکواریوم ها کاربرد خاصی دارد.

محصولات آرایشی و بهداشتی

در تولید محصولات زیبایی به منظور افزایش عمر مفید آنها استفاده می شود. مجدداً، آب معمولی حاوی مقادیر بسیار زیادی از چیزهای دیگر است که نمی‌توان از آن در لوازم آرایشی استفاده کرد.

دستگاه

نظافت ماشین آلات صنعتی ضروری است. با این حال، آب لوله کشی معمولی حاوی موادی است که ممکن است بعد از مدتی باعث خوردگی دستگاه شود. استفاده از آب دیونیزه این نگرانی را به طور کامل از بین می برد.

پاک کننده ها

آب دیونیزه شده به شدت در هر نوع فشار یا بخارشوی دخیل است. از نظر فشار، کمبود یون به این معنی است که جایگزین کردن آنها با چیز دیگری آسان است، و آن را به یک پاک کننده موثر در آنجا تبدیل می کند. برای بخار، مقیاس خز و مخروط ایجاد شده در بخارشو را کاهش می دهد.

رقیق سازی

مخلوط‌های غلیظ بالا، مانند ضدیخ‌های بسیار قوی، از آب یونیزه‌شده برای رقیق‌کردن مؤثر آن استفاده می‌کنند.

پس گفتار

همانطور که می بینید، کاربردهای مهم زیادی برای آب دیونیزه شده وجود دارد. اگرچه خواص مشابهی با آب مقطر دارد، اما یکسان نیست. با کلیک کردن بر روی لینک زیر می توانید مجموعه ای متمایز از آب دیونیزه را بیابید.

برای اطلاعات جامع در مورد دیونیزه شده آب، راهنمای کامل ما برای منابع آب دیونیزه شده را بررسی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *