آب مقطر در مقابل آب غیر معدنی

آب مقطر و آب غیر معدنی هر دو به آبی اطلاق می شود که تصفیه شده است و کاربردهای مشابهی دارند. پس جای تعجب نیست که این دو اغلب اشتباه گرفته می شوند یا قابل تعویض هستند. با این حال، این یک فرض اشتباه است زیرا آب مقطر و غیر معدنی دارای خواص واگرای زیادی هستند.

تفاوت های اصلی در فرآیندهای تصفیه نهفته است که باعث ایجاد اختلاف بین این دو می شود. یعنی نباید یکی را با دیگری عوض کرد. در این پست به بررسی ویژگی هایی می پردازیم که این مواد مشابه را از هم جدا می کنند.

فرآیند تصفیه

آب غیر معدنی

آب غیر معدنی تحت فرآیندی قرار می گیرد که تمام مواد معدنی و یون های آن را حذف می کند. این امر با عبور آب از رزین های تبادل یونی حاصل می شود. این رزین ها جایگزین کاتیون ها و آنیون های موجود در آب با هیدروژن و هیدروکسید می شوند که با هم ترکیب می شوند و آب خالص را تشکیل می دهند. این فرآیند شکلی از یونیزاسیون، و یک واکنش شیمیایی است. از طرف دیگر تقطیر از طریق جداسازی صورت می گیرد.

آب مقطر

برای تولید نمونه خالص شده با استفاده از تقطیر، آب را در دمای بسیار بالا می جوشانند تا زمانی که شروع به بخار شدن کند و ناخالصی ها را از خود به جای بگذارد. بخار جمع آوری شده و در نهایت متراکم می شود تا دوباره به حالت مایع تبدیل شود. این به آب مقطر تبدیل می شود. در حالی که تقطیر در از بین بردن ناخالصی ها بسیار مؤثر است، می توان آن را دوباره طی کرد تا نمونه ای حتی خالص تر به دست آورد. به این روش تقطیر دوگانه گفته می شود.

اثربخشی

به دلیل فرآیند متفاوتی که این آب ها متحمل می شوند، به این معنی است که آب مقطر و آب غیر معدنی به طور مشابه درجات مختلفی از اثربخشی در حذف ناخالصی ها دارند. آب غیر معدنی احتمالاً همچنان حاوی مواد شیمیایی آلی مانند باکتری یا نمک است. این به این دلیل است که دیونیزاسیون زمانی اتفاق می‌افتد که بسترهای تبادل یونی جایگزین مولکول‌های دارای بار مثبت و منفی شوند. از آنجایی که ذرات آلی بدون بار هستند، تحت تأثیر یونیزاسیون قرار نمی گیرند و در آب باقی می مانند.

از طرف دیگر تقطیر تقریباً تمام ناخالصی ها را از بین می برد زیرا به تبخیر و تراکم انتخابی متکی است. مولکول های ناخواسته به راحتی از آب جدا می شوند زیرا بخار نمی شوند. این به این دلیل است که اکثریت قریب به اتفاق آلاینده ها دارای نقطه جوش بالاتری نسبت به آب هستند، به این معنی که وقتی آب تبخیر می شود، از بین می روند. بنابراین، بخاری که جمع‌آوری و متراکم می‌شود، نمونه خالص‌تری نسبت به آب غیر معدنی حاصل از دیونیزاسیون تولید می‌کند.

جدولی که اثربخشی روش های مختلف تصفیه آب را مقایسه می کند
جدول بالا کارایی تقطیر و دیونیزه کردن را در حذف برخی ناخالصی ها مقایسه می کند. همانطور که نشان داده شد، تقطیر روش موثرتری برای تصفیه آب است زیرا دیونیزه کردن قادر به حذف ذرات آلی بدون بار نیست.

با این حال، همانطور که آب مقطر می تواند دو بار تقطیر شود تا نمونه خالص تری به دست آید، آب غیر معدنی نیز می تواند بیشتر تصفیه شود. مواد شیمیایی آلی و ناخالصی هایی که پس از یونیزاسیون باقی می مانند را می توان با عبور دادن آب از آن حذف کرد. زغال چوب فعال فیلترها این ناخالصی‌های مبتنی بر کربن، یعنی آلی، را با به دام انداختن آنها در سطح وسیع خود جذب می‌کنند.

علاوه بر این، در حالی که آب مقطر در از بین بردن ناخالصی ها مؤثرتر است، یون زدایی مقیاس کمتری نسبت به تقطیر به جا می گذارد، به این معنی که آب غیر معدنی تولید بسیار تمیزتری دارد.

استفاده می کند

آب غیر معدنی و آب مقطر کاربردهای مشترک زیادی دارند. این به این دلیل است که آنها هر دو خالص شده اند و عدم وجود آلاینده ها آنها را برای استفاده در اتوهای بخار، آکواریوم ها و به عنوان حلال برای تهیه محلول ایده آل می کند. با این حال، در حالی که آنها برخی کاربردهای مشترک دارند، نباید بدون آگاهی از واکنش های خاص آنها قابل تعویض در نظر گرفته شوند.

وسایل نقلیه موتوری

اینفوگرافیک سازگاری آب غیر معدنی شده با مواد خاص را نشان می دهد
همانطور که در بالا نشان داده شد، آب DI هیچ اثر خورنده ای بر روی موادی مانند فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم ندارد. با این حال، اثرات شدید زمانی رخ می دهد که با فلزاتی مانند مس یا فولاد کربنی در تعامل باشد.

هم آب دمینرالیزه و هم آب مقطر در باتری های سربی و برای پر کردن سیستم خنک کننده در موتورها استفاده می شود. زیرا از آنجایی که هر دو یون ها و آلاینده های خود را حذف کرده اند، با جلوگیری از خوردگی، طول عمر این سیستم ها را بهبود می بخشند.

در واقع phosphoric-acid.ir آب DI را به رکورد شکنی عرضه می کند پروژه Bloodhound. آب یونیزه شده ما در موتور جگوار در خودروی سوپرسونیک آنها استفاده می شود که در حال آماده شدن برای شکستن رکورد سرعت در زمین است. آب دیونیزه شده برای این استفاده ایده آل است زیرا کمبود یون آن باعث خوردگی موتور نمی شود.

با آنچه گفته شد، شایان ذکر است که آب غیر معدنی در تماس با مواد خاصی خورنده‌تر از آب مقطر است. در حالی که آب غیر معدنی سازگاری عالی با اکثر مواد فلزی مانند آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ دارد، اثرات خورنده شدیدی بر روی موادی مانند فولاد کربن، مس و چدن دارد.

خوردگی زمانی رخ می دهد که آب غیر معدنی با دی اکسید کربن موجود در هوا تماس پیدا کند. این به این دلیل است که فرآیند یونیزاسیون باعث واکنش آن می شود. در حالی که آب DI معمولاً دارای pH 7 است، هنگامی که دی اکسید کربن در آب حل می شود، اسید کربنیک تولید می کند. این باعث می شود که pH به 5.6 نزدیک شود. همین اسیدیته خفیف است که احتمالاً با فلزات خاصی باعث خوردگی می شود.

برخلاف این، آب مقطر بسیار خالص تر است، زیرا تقریباً 99.9٪ از آلاینده های آن با موفقیت حذف می شوند. بنابراین به اندازه آب غیر معدنی در تعامل با فلزات واکنش پذیر نیست.

تست آزمایشگاهی

وقتی نوبت به تست های آزمایشگاهی، تمیز کردن تجهیزات آزمایشگاهی و بسیاری از کاربردهای صنعتی دیگر می رسد، آب تصفیه شده همیشه مورد توجه است. این به این دلیل است که هیچ گونه مواد معدنی را از خود به جای نمی گذارد و خلوص آن به این معنی است که یک ضدعفونی کننده عالی است. آب مقطر و غیر معدنی در این شرایط عمدتاً قابل تعویض هستند.

مزیتی که آب غیر معدنی دارد این است که تولید آن بسیار مقرون به صرفه است. این به این دلیل است که تقطیر به برق بسیار بیشتری نسبت به دیونیزه کردن نیاز دارد. مگر اینکه کاربرد به طور خاص به آب مقطر به دلیل خلوص بالا نیاز داشته باشد، آب غیر معدنی در آزمایشگاه ها ترجیح داده می شود زیرا تهیه آن ارزان تر است.

آب غیر معدنی و آب مقطر کاربردهای متفاوتی فراتر از وسایل نقلیه موتوری و آزمایشات آزمایشگاهی دارند. اگر می‌خواهید درباره مکان‌هایی که می‌توانید از آب DI یا کاربردهای فراوان آب مقطر استفاده کنید، بیشتر بدانید، خوش شانس هستید زیرا ما همه آنها را در پست‌های وبلاگ قبلی به تفصیل توضیح داده‌ایم! در حالی که مطمئناً شباهت هایی بین این آب های تصفیه شده وجود دارد، فرآیندهایی که آنها متحمل می شوند اختلافات اساسی بین آنها ایجاد می کند. هنگامی که به دنبال خرید آب غیر معدنی یا مقطر برای کاربردهای خاص هستید، مهم است که این موارد را در نظر داشته باشید.

اما نوع دیگری از آب وجود دارد که دارای درجه کیفی بالاتری است و فرآیند فیلتراسیون بسیار دقیق تری را طی می کند: آب فوق خالص. در phosphoric-acid.ir، ما آب فوق‌العاده خالص را ارائه می‌کنیم که می‌تواند در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. از آزمایش‌های بالینی تشخیصی گرفته تا تولید نیمه‌رساناها، ما یکی از با کیفیت‌ترین آب‌ها را در ایران به مشاغل ارائه می‌کنیم.

چه به آب تصفیه شده خود در ظروف 5 لیتری یا تانکرهای 25000 لیتری نیاز داشته باشید، phosphoric-acid.ir اندازه دسته ای را برای شما دارد – و با بیش از 40 سال تجربه در صنعت، ما سازنده ای هستیم که می توانید به آن اعتماد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *