آیا آب بطری تقطیر شده است؟

آب بطری معمولاً به جای تقطیر تحت فرآیندهای فیلتراسیون قرار می گیرد زیرا حاوی مواد معدنی ضروری است که بر طعم و ارزش غذایی آب تأثیر می گذارد. آب مقطراز طرف دیگر، H کاملاً خالص است20 زیرا تقطیر تمام ناخالصی های آن از جمله مواد معدنی را از بین می برد.

“آب بطری” یک دسته بسیار گسترده است که شامل سه نوع اصلی آب است که تحت تصفیه یا تصفیه متفاوتی قرار گرفته اند. در حالی که برخی از شرکت‌ها هستند که آب طبیعی خود را تقطیر می‌کنند، این شرکت‌ها معمولاً قبل از بطری کردن، مواد معدنی خاصی را دوباره به آب وارد می‌کنند.

آب مقطر چیست؟

آب مقطر شکلی از آب تصفیه شده است که تمام ناخالصی های آن از جمله نمک های معدنی، ترکیبات یونی و میکروارگانیسم ها حذف شده است. این امر با فرآیندی به نام تقطیر به دست می آید.

تقطیر چیست؟

تقطیر شامل حرارت دادن آب از نقطه جوش آن به طوری که شروع به تبخیر می کند. سپس بخار جمع آوری شده و دوباره به مایع تبدیل می شود. هر گونه ناخالصی در آب به دلیل نقطه جوش بالاتر بخار نمی شود، به این معنی که نمونه آب تقریباً 100٪ خالص است. آب مقطر معمولاً در کاربردهای صنعتی که نیاز به آب با مشخصات بالا دارند استفاده می شود.

یقه بطری شیشه ای

انواع آب بطری

بزرگترین تفاوت بین آب بطری و آب مقطر این است که آب بطری برای آشامیدن است و آب مقطر نیست. این به دلیل محتوای معدنی هر فرم از آب است که با روش فیلتر یا تصفیه این محصولات تعیین می شود.

بر اساس سازمان غذا و دارو (FDA)آب های بسته بندی شده به سه دسته تقسیم می شوند: آب چشمه، آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده.

  1. آب چشمه

شاید رایج‌ترین شکل آب بطری‌شده، آب چشمه از سازند زیرزمینی به نام سفره آب تامین می‌شود. آب قبل از رسیدن به سطح از لایه‌های نفوذپذیر آبخوان عبور می‌کند و این فرآیند آن را با مواد معدنی و الکترولیت‌های کمیاب بار می‌کند که به طعم آن کمک می‌کنند.

این نوع آب بطری به طور کلی برای هیدراتاسیون و برای ارائه طیف وسیعی از فواید سلامتی بهترین است. همه اینها به دلیل مواد معدنی طبیعی آن است، اما این بدان معنا نیست که آب چشمه فیلتر نمی شود.

آب چشمه معمولاً از چندین مرحله فیلتراسیون عبور می کند تا ذرات سنگین یا عناصر ناخواسته حذف شود. با این حال، این فرآیند فیلتراسیون مواد معدنی آن را حذف نمی کند. در پایان این فرآیند، آب چشمه با حفظ تمامیت طبیعی آن بطری می شود.

حباب های زیر آب

  1. آب معدنی

مانند آب چشمه، آب معدنی قبل از اینکه از چشمه معدنی تامین شود از زیر زمین عبور می کند. آب معدنی به جای عبور از لایه‌های نفوذپذیر، در واقع از میان سنگ‌هایی عبور می‌کند که به آن طیفی از مواد معدنی ضروری تزریق می‌شود. اینها شامل روی، کلسیم و منیزیم، و همچنین طیف وسیعی از ترکیبات یونی (نمک) است که عبارتند از:

  • غیر آلی (کلرید، کلر)
  • آلی (استات، CH3CO2)
  • تک اتمی (فلوراید، F)
  • چند اتمی (سولفات، SO42-)

تفاوت این دو نوع آب در شرایط پیرامون آنهاست. به عنوان مثال، برای اینکه آب معدنی واقعی نامیده شود، محتوای معدنی کمیاب باید 250ppm باشد. قوانین ایران همچنین تصریح می کند که منبع آب معدنی باید یک سایت رسمی شناخته شده باشد که حداقل 2 سال از آزمایش میکروبیولوژیکی پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، فیلتر کردن آب معدنی مجاز است اما فقط برای حذف موادی مانند آهن، گوگرد و آرسنیک. هیچ ماده معدنی اضافی به محصول مجاز نیست زیرا این مواد بر مواد معدنی طبیعی که به آب خاصیت آن می بخشد تأثیر می گذارد.

  1. آب آشامیدنی تصفیه شده

لازم به ذکر است که تصفیه شده است نوشیدن آب با آب تصفیه شده یکی نیست. دومی به آبی اطلاق می شود که تمام ناخالصی های آن از طریق یک فرآیند تصفیه علمی حذف شده است.

محصول به دست آمده در طیف وسیعی از صنایع، از کاربردهای آزمایشگاهی و تولید دارو گرفته تا موتورهای خودرو و بردهای مدار الکتریکی استفاده می شود. به غیر از آب مقطر، 2 نوع اصلی آب تصفیه شده عبارتند از:

دلیل اینکه آب تصفیه شده برای مصرف انسان توصیه نمی شود این است که کمبود مواد معدنی آن باعث بی مزه بودن و کمبود مواد مغذی آن می شود. در واقع، اگر این اشکال آب به طور مداوم نوشیده شوند، پتانسیل حذف مواد معدنی و الکترولیت های موجود را از بدن دارند.

از طرف دیگر، آب آشامیدنی تصفیه شده معمولاً به آبی اطلاق می شود که فرآیند تصفیه را طی کرده و سپس قبل از بطری شدن مواد معدنی دوباره وارد آن شده است. این کار معمولاً از طریق تقطیر انجام می‌شود تا تولیدکنندگان بتوانند از حذف هر گونه میکروارگانیسم مطمئن شوند.

بنابراین، در حالی که برخی از محصولات آب بطری تقطیر شده اند، این امر آنها را آب مقطر نمی کند زیرا 100٪ خالص نیستند. آب مقطر طعم اسیدی دارد و بنابراین حتی اگر مواد معدنی پس از تقطیر دوباره به آن اضافه شده باشد، طعم آن هنوز به شیرینی آب چشمه طبیعی یا آب معدنی نیست.

کسی در حال ریختن آب از یک بطری شیشه ای با غروب خورشید پشت سرش

در حالی که منابع phosphoric-acid.ir محصولات آب تصفیه شده برای مصرف انسان نیستند، اما برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی مناسب هستند. همه محصولات ما با ضمانت 100٪ کیفیت، از جمله آب مقطر ما، پشتیبانی می شوند و با بالاترین سطح خلوص تولید می شوند تا اطمینان حاصل شود که نیازهای تجاری شما برآورده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *