آیا آب دیونیزه شده رسانا است؟

آب روزانه معمولاً رسانای خوبی برای الکتریسیته است زیرا حاوی نمک های محلول مانند کاتیون ها و آنیون ها است که جریان الکتریکی می تواند از آن عبور کند. اما آیا آب دیونیزه شده رسانا است؟ خب نه. آب دیونیزه شده رسانای ضعیف الکتریسیته به دلیل فرآیند تصفیه است.

آب دیونیزه چیست؟

آب دیونیزه شده (DI) یک محصول آب تصفیه شده است که تمام ناخالصی های یونی آن از طریق یک فرآیند یونیزاسیون. این شامل استفاده از رزین های تبادل یونی برای جایگزینی کاتیون ها و آنیون های باردار با هیدروژن (H+) و هیدروکسید (OH) یون ها سپس اینها ترکیب می شوند تا H خالص را تشکیل دهند2O.

چگونه می دانید که دیونیزاسیون موفقیت آمیز بوده است؟

یونیزاسیون موفقیت آمیز را می توان با عبور جریان الکتریکی از طریق آب آزمایش کرد. اگر جریان الکتریکی وجود نداشته باشد، دییونیزاسیون موفقیت آمیز بوده است. این اولین نشانه ای است که نشان می دهد چرا آب دیونیزه شده خیلی رسانا نیست. تمام هدف آن حول محور کمبود محتوای یونی آن می چرخد.

عکس هوایی از بدنه آبی

یون ها و رسانایی

یون‌های موجود در آب برای رسانایی مهم هستند زیرا مانند سنگ‌های پله‌ای عمل می‌کنند که جریان الکتریکی اساساً می‌تواند بین آنها حرکت کند. می توانید رسانایی آب را با نگاه کردن به آن اندازه گیری کنید TDS (کل مواد جامد محلول) محتوا:

  • TDS آب اندازه گیری تعداد یون های موجود در یک محلول است
  • رسانایی آب معیاری از فعالیت یونی در محلول است

این تعاریف به ما بینشی از رابطه متناظر بین یون‌های یک محلول و رسانایی یک محلول می‌دهد. از آنجایی که جریان الکتریکی برای انتقال آن به یون نیاز دارد، هدایت آب به نسبت مستقیم با افزایش غلظت یون ها در آب افزایش می یابد و بالعکس.

بنابراین غلظت مواد یونی در آب تعیین کننده رسانایی آن نوع آب است. آب لوله کشی که تصفیه نشده است، بسیار رسانا است زیرا حاوی نمک های محلول زیادی است. با این حال، آب دیونیزه، و همچنین تقریباً همه انواع محصولات آب تصفیه شده، به دلیل کمبود نمک، رسانای خوبی نیستند.

چرا آب دیونیزه شده رسانای ضعیفی است؟

حرکت ذرات باردار الکتریکی چیزی است که باعث ایجاد جریان الکتریکی می شود. این نشان می دهد که رسانایی به شدت به تعداد الکترون های موجود در هر حالت ماده ای وابسته است. برای مثال، فلزات رسانای بسیار خوبی هستند زیرا از تعداد زیادی الکترون آزاد تشکیل شده اند.

در آب، جریان الکتریکی به نام هدایت یونی از حرکت خالص یون های باردار تولید می شود. با این حال، هنگامی که یون های هیدروژن و هیدروکسید در آب دیونیزه شده با هم پیوند می خورند و H خالص را تشکیل می دهند2O، آنها تمام الکترون های آزاد خود را بین خود به اشتراک می گذارند. این عدم وجود الکترون های آزاد است که باعث می شود آب دیونیزه شده بیشتر یک عایق باشد تا یک رسان.

آیا آب دیونیزه شده رسانا است؟

آیا آب دیونیزه شده کاملاً نارسانا است؟

در حالی که کمبود یون آن باعث می شود آب دیونیزه شده به رسانایی ضعیف الکتریسیته تبدیل شود، اما هنوز کمی رسانا است. اکثر محصولات آب دیونیزه مورد استفاده در فرآیندهای صنعتی با خلوص بالا دارای موارد زیر هستند:

  • مقاومت 18.2 مگا اهم
  • رسانایی 0.055 میکروزیمنس

آب دیونیزه شده به دلیل دو عامل اصلی همیشه کمی رسانا است. اولین مورد این است که اگر در طول زمان باقی بماند، آب به طور طبیعی شروع به خودیونیزاسیون می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، هیدرونیوم با بار مثبت (H3O+و هیدروکسید با بار منفی (OH) یون ها نحوه واکنش آب دیونیزه شده با هوا دومین دلیل برای اینکه چرا کمی رسانا است.

واکنش با هوا

هنگامی که آب خالص با هوا تماس پیدا می کند، دی اکسید کربن شروع به حل شدن در آن می کند. CO2 سپس می تواند با H خالص ترکیب شود2O برای تشکیل محلول کمی اسیدی از اسید کربنیک (H2CO3) که رسانایی ضعیفی نیز دارد:

2 ساعت2O + CO2 → اچ2O + H2CO3 → اچ3O+ + HCO3

این واکنش همچنین به همین دلیل است که بسیاری از انواع آب تصفیه شده، از جمله آب غیر معدنی و مقطر، می توانند موادی مانند فولاد را در طول زمان خورده کنند. با حل کردن دی اکسید کربن، محلول کمی اسیدی می شود و در نهایت فلز را می خورد.

همچنین به همین دلیل است که محصولات تصفیه شده مانند آب دیونیزه شده PH خنثی ندارند. در عوض، تشکیل اسید کربنیک آنها را کمی اسیدی می کند.

چگونه از این امر اجتناب کنیم

pH، خورندگی و رسانایی آب دیونیزه شده یا هر محصول آب تصفیه شده را می توان با گاز زدایی مداوم آن کنترل کرد. این فرآیندی است که هر گونه گاز محلول مانند دی اکسید کربن را حذف می کند و تضمین می کند که آب تا حد امکان خالص باقی بماند.

عکس سیاه و سفید شخصی که در حال قرار دادن دوشاخه در کابل داخلی است

برای اطلاعات جامع در مورد آب دیونیزه شده، راهنمای کامل منابع آب دیونیزه شده ما را بررسی کنید.

در phosphoric-acid.ir، آب دیونیزه شده ما دارای مقاومت 1/رسانایی m-ohms و رسانایی <1μS/cm است. همه محصولات ما با ضمانت 100٪ کیفیت پشتیبانی می شوند و آب دیونیزه شده ما به قدری خالص است که حتی در اولین خودروی سوپرسونیک جهان نیز استفاده می شود. امروز آنلاین سفارش دهید یا برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *