آیا اتانول خطرناک است؟ | وبلاگ شیمی

اتانول مایعی با بوی قوی، فرار و قابل اشتعال است – بنابراین بله، پاسخ کوتاه این است که اتانول خطرناک است! اتانول اولین بار به عنوان یک محصول جانبی الکل تخمیر شده کشف شد، از دهه 1850 در شیمی استفاده شد و به دلیل تطبیق پذیری آن اکنون به طور گسترده ای استفاده شده است. استفاده شده در صنعت و خانه در سراسر جهان.

با وجود رایج بودن و داشتن کاربردهای بی شمار، اتانول یک ماده شیمیایی خطرناک است و باید با دقت درمان شود.

خطرات اتانول

دلایلی برای خطرناک بودن اتانول وجود دارد:

اتانول قابل اشتعال است

اتانول و بخار آن بسیار زیاد است قابل اشتعال، بنابراین مهم است که نقاط اشتعال آن را بدانید. بخار می تواند در دمای 13 درجه سانتیگراد آتش بگیرد و به راحتی در اثر حرارت یا جرقه مشتعل می شود. هنگامی که بخار با هوا مخلوط می شود، انفجاری است و می تواند به نقطه اشتعال برود و به عقب برگردد. این می تواند در امتداد زمین پخش شود و در مناطق فشرده مانند مخازن جمع شود و در داخل و خارج از خانه یک خطر است. علاوه بر این، اگر ظروف اتانول گرم شوند، احتمال انفجار وجود دارد. وقتی اتانول گرم می شود تا بسوزد، دود و دود تند ایجاد می کند.

آیا اتانول خطرناک است؟ بخارات اتانول به راحتی می توانند مشتعل شوند

اتانول در صورت مصرف می تواند کشنده باشد

اتانول به شکل خالص آن برای مصرف انسان مناسب نیست، حتی اگر در نوشیدنی های الکلی مصرف شود. اگر به شکل خالص آن نوشیده شود، می تواند کشنده باشد یا باعث کما شود. همچنین باعث آسیب اندام، تحریک غشاهای مخاطی می شود و تحقیقات مداوم نشان می دهد که ممکن است سرطان زا باشد.

تحریکات پوستی، چشمی و داخلی

قرار گرفتن در معرض اتانول از طریق تنفس بخارات یا تماس با پوست می تواند باعث تحریک موضعی شود. تماس با چشم‌ها می‌تواند باعث درد فوری شود، اما ممکن است آسیب جدی ایجاد نکند.

دستورالعمل های ایمنی برای استفاده از اتانول

در زمینه صنعتی رعایت دستورالعمل های ایمنی هنگام استفاده از اتانول بسیار مهم است. لباس های محافظ باید پوشیده شوند، مانند:

  • دستگاه تنفس
  • چکمه
  • دستکش لاستیکی
  • پیش بند صنعتی
  • لباس های سرپوشیده
  • ایمنی عینک
  • ماسک صورت

آیا اتانول خطرناک است - اطمینان حاصل کنید که تجهیزات ایمنی آتش در نزدیکی شما هستند

در خانه، به همان اندازه مهم است که مطمئن شوید که شما و هر کس دیگری در معرض اتانول نیستید. شما می توانید این کار را انجام دهید:

  • استفاده از مقادیر کم اتانول
  • اطمینان حاصل کنید که اتاق به خوبی تهویه می شود
  • اطمینان حاصل کنید که هیچ شعله ی برهنه ای در این نزدیکی وجود ندارد

اگر در معرض اتانول هستید چه باید کرد؟

اگر به یکی از روش هایی که بررسی کردیم – بلعیدن، استنشاق یا تماس پوستی – در معرض اتانول قرار می گیرید، باید اقدامات فوری را برای محدود کردن هر گونه اثرات نامطلوب انجام دهید.

گوارشی – دراز بکشید و فوراً با اورژانس تماس بگیرید. سعی نکنید استفراغ کنید زیرا می تواند به غشاهای مخاطی و اندام ها آسیب برساند. چیزی ننوشید.

استنشاق – در اسرع وقت وارد هوای تازه شوید و برای کمک با اورژانس تماس بگیرید. استنشاق بخارات اتانول می تواند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی در شما شود، بنابراین به سرعت از بخارات خارج شوید.

تماس پوستی – پوست خود را به آرامی با صابون و آب گرم بشویید. در صورت تداوم تحریک به دنبال کمک پزشکی باشید.

ارتباط چشمی – چشمان خود را حداقل 15 دقیقه بشویید و با اورژانس تماس بگیرید.

ذخیره سازی ایمن اتانول در صنعت

اتانول یک ماده شیمیایی خورنده است و در سطح صنعتی باید در ظروف فولادی ضد زنگ نگهداری شود. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هر لوله و همچنین ظرف، در معرض خوردگی توسط اتانول نیستند. مخازن باید دارای مهار ثانویه، دارای درجه آتش و مقاوم در برابر ضربه باشند. ذخیره اتانول در مخازن بالای سطح زمین به جای زیر زمین ترجیح داده می شود.

اگرچه اتانول یک ماده شیمیایی رایج است، اما خطرناک است. هنگام دست زدن به آن مراقب باشید.

در phosphoric-acid.ir، ما اتانول را در اندازه های مختلف از 500 میلی لیتر تا 2.5 لیتر می فروشیم. اگر به اتانول نیاز دارید، همین امروز با تیم ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *