آیا استون مضر است؟

استون که با نام‌های 2-پروپانون، دی متیل کتون و پروپانون نیز شناخته می‌شود، یک ماده شیمیایی رایج است که هم در داخل و هم در صنعت استفاده می‌شود و به عنوان یک ماده قوی شهرت دارد – اما آیا مضر است؟

استون عمدتاً به عنوان حلال، واسطه شیمیایی و در محصولات خانگی مانند لاک مبلمان، الکل مالشی و لاک ناخن استفاده می شود. این یک مایع شفاف و فرار با بوی شیرین است و همچنین به صورت مایع و بخار بسیار قابل اشتعال است.

آیا استون مضر است - استون در محصولات پاک کننده داخلی یافت می شود

آیا استون برای انسان مضر است؟

یک سرنخ کوچک در کلمات “بسیار قابل اشتعال” وجود دارد. احتراق و فلاش بک هر دو احتمال هستند. در حالی که هر ماده ای در صورت استفاده نادرست می تواند خطرناک باشد، هنگام استفاده از استون باید مراقبت ویژه ای انجام شود.

در بدن انسان به طور طبیعی حاوی استون است همانطور که در هنگام تجزیه چربی تولید می شود. همچنین در طبیعت و در برخی غذاها و نوشیدنی ها یافت می شود، اما اینها فقط در مقادیر کم هستند. اگر در معرض حجم بیشتری از استون قرار بگیرید، می تواند مضر باشد.

قرار گرفتن در معرض استون

مسمومیت با استون نادر است و بدن انسان می تواند مقادیر زیادی استون را به طور طبیعی تجزیه کند. اما نوردهی بیش از حد می تواند به سه روش مختلف اتفاق بیفتد:

  • استنشاق – در صورت قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی استون، باعث تحریک بینی و گلو و آسیب به سیستم عصبی می شود. علائم می تواند شامل سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، و قرار گرفتن در معرض شدید بیش از حد می تواند شما را بیهوش کند. اینها همان علائمی هستند که در صورت مصرف استون تجربه می کنید (لطفا ننوشید).
  • تماس با پوست – باعث تحریک خفیف می شود
  • تماس چشمی (از جمله تماس با بخار استون) – باعث تحریک متوسط ​​یا شدید می شود. علائم شامل درد، قرمزی و آبریزش چشم است.

آیا استون مضر است - هنگام استفاده از استون باید از عینک ایمنی استفاده شود

اقدامات کمک های اولیه برای قرار گرفتن در معرض استون

راه های مختلفی وجود دارد درمان قرار گرفتن در معرض استون برای استنشاق، تماس با پوست و تماس با چشم. در هر حال، شما باید اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آتش سوزی انجام دهید، مانند حذف هرگونه منبع اشتعال.

  • استنشاق – فرد مبتلا را به هوای تازه منتقل کنید. اگر احساس ناخوشایندی دارند، به دنبال کمک پزشکی باشید.
  • تماس با پوست – تمام لباس ها و لوازم جانبی که استون روی آنها ریخته شده است را بردارید و پوست را حداقل به مدت پنج دقیقه با آب ولرم بشویید. اگر پوست تحریک شده یا دردناک است، به دنبال کمک پزشکی باشید.
  • تماس چشمی – چشم(ها) را در اسرع وقت با آب ولرم به مدت حداقل 20 دقیقه شستشو دهید و پلک(ها) را باز نگه دارید. اگر پوست تحریک شده یا دردناک است، به دنبال کمک پزشکی باشید.

استون به عنوان یک خطر آتش سوزی

استون یک مایع بسیار قابل اشتعال است که می تواند در دمای اتاق مشتعل شود، و البته به این ترتیب استون می تواند بسیار مضر باشد – گاهی اوقات حتی زمانی که با آب رقیق شود.

بخار استون نیز بسیار قابل اشتعال است و می تواند مسافت قابل توجهی را تا منبع احتراق و فلاش بک به یک ظرف نشتی یا باز طی کند. اگر ظرف پر از استون گرم شود، ممکن است منفجر شود.

در صورت آتش سوزی ممکن است مواد شیمیایی سمی مانند مونوکسید کربن، فرمالدئید و اسید استیک تشکیل شود.

نگهداری و نگهداری استون

هنگام کار با استون، تمام منابع گرما و اشتعال را بردارید و تجهیزات را آسیاب کنید. همچنین در صورت تماس با استون باید از عینک ایمنی، محافظ صورت و لباس محافظ استفاده کنید.

استون باید در مکانی خنک، با تهویه مناسب، دور از نور مستقیم خورشید و دور از منابع گرما و اشتعال نگهداری شود.

در phosphoric-acid.ir، ما استون را برای استفاده عمومی و آزمایشگاهی در ظروف 2.5-25 لیتری به درام های 200 لیتری عرضه می کنیم. اگر می خواهید در مورد نیازهای خود صحبت کنید، فقط همین امروز با یکی از تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *