آیا مواد شیمیایی مورد استفاده در استخر شنا ایمن است؟

وقتی کسی می گوید «استخر»، یکی از اولین چیزهایی که به ذهن خطور می کند بوی تند و اجتناب ناپذیر کلر است. معمولاً از مواد شیمیایی مانند کلر در استخرها برای ضدعفونی و تمیز کردن آب استفاده می شود تا بدون نگرانی از عوارض جانبی غوطه وری برای ما بی خطر باشد. اما بسیاری از مردم هنوز در مورد ایمنی مواد شیمیایی در استخرهای محلی خود نگران هستند، بنابراین در این مقاله به دنبال بررسی شیمی موجود در پشت این نگرانی هستیم که آیا این نگرانی ها معتبر هستند یا خیر.

آیا مواد شیمیایی مورد استفاده در استخر شنا ایمن است؟
مواد شیمیایی به منظور از بین بردن باکتری ها و حفظ pH قلیایی ایمن به استخرها اضافه می شوند

چه مواد شیمیایی برای استخر مورد نیاز است؟

در حالی که بسیاری از مردم نگران هستند که مواد شیمیایی اضافه شده به استخرهای شنا خطرناک هستند، خطر واقعی در واقع پاتوژن هایی هستند که در آب وجود دارند.

بسیاری از انواع باکتری ها و ویروس ها توسط حمام کنندگان به استخرها وارد می شوند که ناآگاهانه آب را با مایعات بدن آلوده می کنند و پوست می ریزد. اگر با پاتوژن‌های حاصله مقابله نشود، به‌سرعت فوق‌العاده تکثیر می‌شوند و به کاربران استخر سرایت می‌کنند. در بدترین حالت، این می تواند منجر به انواع بیماری ها، از بیماری های پوستی و اسهال گرفته تا هپاتیت و سالمونلا شود.

بد به نظر می رسد، درست است؟ خوب، دقیقاً به همین دلیل است که مواد شیمیایی برای استخرهای شنا مورد نیاز است. بدون مواد شیمیایی، میکروارگانیسم های وارد شده به استخر توسط کاربران می تواند بسیار مضر باشد. با این حال، هدف اصلی مواد شیمیایی مورد استفاده در استخرها، ضد عفونی کردن آب و حفظ pH قلیایی ایمن است.

کلر و برم

اگرچه انواع مختلفی از مواد شیمیایی وجود دارد که می توان از آنها به عنوان ضدعفونی کننده استفاده کرد، اما رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در استخرها کلر و برم است. این مواد شیمیایی را می توان به چند روش به آب استخر اضافه کرد، معمولاً توسط:

  • حل کردن کلر دانه ای مانند هیپوکلریت کلسیم در یک سطل و توزیع آن در آب استخر
  • حل کردن قرص برم با استفاده از فیدر شیمیایی یکی دیگر از روش های رایج ضدعفونی کردن استخرها است.
  • ریختن کلر مایع، مانند هیپوکلریت سدیم، در اطراف لبه های استخر، برای اطمینان از استفاده از دوز صحیح

یکی از روش های ضدعفونی استخر که توصیه نمی شود، افزودن گاز کلر یا برم به طور مستقیم به آب است. این خطرناک است زیرا منجر به خشونت می شود واکنش شیمیایی، و همچنین برای استنشاق خطرناک است.

با اشکال دانه ای یا مایع این مواد شیمیایی، یون ها قبلاً در غلظت های پایین در آب حل شده اند و هیچ تهدیدی برای کاربران استخر ایجاد نمی کنند. این روش همچنین بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر است. یکی از رایج‌ترین شکل‌های گرانولی کلر که برای ضدعفونی کردن استخرها استفاده می‌شود، هیپوکلریت کلسیم است که یک ترکیب واکنش‌پذیر از گاز کلر و هیدروکسید کلسیم است.

محصولات شیمیایی و ابزار برای نگهداری استخر
کلر و برم رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیز کردن استخرها هستند. آنها را می توان به صورت گرانول، قرص یا مایع اضافه کرد

هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم ماده فعال در اکثر ضدعفونی کننده های آب است. همچنین ماده فعال در محصولات سفید کننده لباسشویی است. در حالی که این ماده شیمیایی پودر کلر نیز نامیده می شود، نباید آن را با کلر عنصری، که یک گاز بسیار واکنش پذیر است، اشتباه گرفت.

هیپوکلریت کلسیم دارای یک اتم کلسیم، دو اتم کلر و دو اتم اکسیژن است که همگی به صورت یونی پیوند دارند و یک مولکول تشکیل می دهند. این را می توان با فرمول شیمیایی آن بیان کرد: Ca(ClO)2

هیپوبروم اسید

متداول ترین ضدعفونی کننده شیمیایی دیگری که در استخرها استفاده می شود اسید هیپوبروم است. این یک اسید ضعیف و نسبتاً ناپایدار است که می تواند طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها را از بین ببرد. همچنین به جلوگیری از رشد جلبک ها بر روی کاشی های استخر کمک می کند.

هر مولکول این اسید دارای یک اتم هیدروژن، یک اتم اکسیژن و یک اتم برم است. به همین دلیل است که فرمول شیمیایی آن HOBr است.

چه غلظتی از مواد ضد عفونی کننده به استخرها اضافه می شود؟

هنگام کلرزنی استخر، کلر و برم در غلظت های کم، معمولا بین دو تا سه قسمت در میلیون (ppm) اضافه می شوند. برای اطمینان از استفاده صحیح از مواد ضد عفونی کننده، مهم است که حجم آب موجود در استخر را محاسبه کنید و از افزودن زیاد یا کم آن خودداری کنید.

معمولا حجم یک استخر معمولی جعبه ای شکل را می توان به راحتی با ضرب عمق، عرض و طول محاسبه کرد. متأسفانه، این محاسبه ساده برای استخرهای منحنی و نامنظم قابل اجرا نیست. در این موارد می توان حجم را با توجه به متر مکعب آب پمپ شده به داخل استخر تخمین زد.

مواد شیمیایی استخر چگونه کار می کنند؟

مواد ضدعفونی کننده شیمیایی در استخرها به دلیل غلظت کم برای انسان بی خطر هستند. در واقع مواد شیمیایی مورد استفاده در استخرها همان مواد شیمیایی است که برای ضدعفونی کردن آب لوله کشی استفاده می شود. این به این دلیل است که کلرزنی بخش مهمی از چندین فرآیند است که آب را تصفیه کرده و آن را قابل شرب می کند.

اگرچه مواد شیمیایی مورد استفاده در استخرهای شنا فقط در غلظت های نسبتا کم وجود دارند، اما در کشتن میکروارگانیسم ها و جلوگیری از رشد کپک ها، جلبک ها و خزه ها بسیار موثر هستند. مواد شیمیایی مانند کلر و برم به دلیل شکل های یونی که در آب حل می شوند قادر به انجام این کار هستند. در اینجا میکروارگانیسم های موجود در آب را به دو صورت از بین می برند:

  • از بین بردن غشاهای لیپیدی: در طی این فرآیند، غشای سلولی میکروارگانیسم ها توسط یون های ضدعفونی کننده شیمیایی پاره می شود. در نتیجه، سیتوپلاسم نشت می کند و این امر ضروری میکروارگانیسم را تا حد مرگ خونریزی می کند.
  • وقفه در آنزیم ها و فرآیندهای متابولیک: حتی در غلظت‌های پایین، یون‌های موجود در مواد شیمیایی استخر می‌توانند با از بین بردن آنزیم‌ها، عملکرد متابولیک سلول‌ها را مختل کنند. انجام این کار از تکثیر میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند و همچنین می تواند آنها را از بین ببرد.
پخش کننده قرص کلر روی سطح استخر شناور است.
برای تمیز کردن ایمن و آسان استخر خود می توانید از دستگاه پخش قرص کلر استفاده کنید

نحوه بررسی سطوح شیمیایی استخر

اگر سطح کلر یا برم در استخر از حد ایده آل 2 تا 3 پی پی ام خارج شود، چه با افت بسیار پایین یا افزایش بیش از حد بالا، می تواند برای شناگران مضر باشد. اگر خیلی کم باشد، در کشتن پاتوژن های موجود در آب بی تاثیر خواهد بود و این می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلف شود. از سوی دیگر، اگر بیش از حد زیاد باشد، مواد شیمیایی می توانند پوست، چشم ها و غشاهای مخاطی بینی را تحریک کنند.

این بدان معنی است که بررسی منظم سطوح مواد ضدعفونی کننده شیمیایی در استخر بسیار مهم است. حفظ غلظت آنها در سطوح بهینه، کیفیت آب استخر و ایمنی کاربران استخر را تضمین می کند. دو روش برای بررسی سطح مواد شیمیایی استخر وجود دارد، یعنی روش نواری و روش کیت:

  • روش نواری: در اینجا از نوارهای چند رنگ برای تخمین سطح مواد شیمیایی در آب استفاده می شود. نوارها بر اساس تغییر رنگ در نوارها تخمین می زنند.
  • روش کیت: این روش دقیق‌تر و دقیق‌تر است، اما انجام آن پرهزینه و دشوار است. با انجام تجزیه و تحلیل شیمیایی آب کار می کند، بنابراین سطوح مواد شیمیایی را تشخیص می دهد.

چگونه مواد شیمیایی را با خیال راحت به استخر اضافه کنیم

افزودن مواد شیمیایی به استخر می تواند باعث تحریک پوست یا تحریک پوشش های مخاطی گلو و بینی شود. بنابراین، اولین نکته ای که باید هنگام کلرزنی استخر رعایت کنید ایمنی است. به عنوان مثال، همیشه از پوشیدن PPE مربوطه مانند دستکش، ماسک صورت و عینک اطمینان حاصل کنید.

با احتیاط پیش بروید، مرحله بعدی اندازه گیری سطح مواد شیمیایی در آب است. همانطور که در بالا ذکر کردیم، می توانید این کار را با استفاده از تست نوار یا کیت تست انجام دهید. پس از محاسبه حجم آب استخر، به مقدار مناسب قرص کلر گرانول، کلر مایع یا برم به استخر اضافه کنید. در حالت ایده آل، مواد شیمیایی مانند اینها باید در اطراف محیط آب اضافه شود تا بتواند به طور یکنواخت در کل استخر پخش شود.

کیت تست مایع pH استخر
برای بررسی سطوح مواد شیمیایی در استخر، می‌توان آزمایش نواری یا مایع را انجام داد.

مواد شیمیایی استخر را از کجا بخریم

شما می توانید مواد شیمیایی استخر را از فروشگاه های سخت افزار، فروشگاه های لوازم استخر و حتی فروشگاه های آنلاین خریداری کنید. هنگامی که مواد شیمیایی مناسب را برای استفاده انتخاب کردید، آنها را با توجه به اطلاعات ایمنی آنها در مکانی امن و مطمئن نگهداری کنید. مهم است که مطمئن شوید آنها به خوبی از دسترس کودکان و حیوانات دور هستند، زیرا کلر و محصولات برم بسیار خطرناک هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *