آیا می توانم از آب دیونیزه شده در اتو بخار خود استفاده کنم؟

ممکن است فکر کنید که استفاده از آب دیونیزه شده، یا در واقع هر شکلی از آب تصفیه شده در اتو بخار شما چیزی جز مفید نخواهد داشت. با این حال، خالص تر همیشه به معنای بهتر نیست، و تولید کنندگان اتو بخار اغلب مصرف کنندگان را نسبت به استفاده از آب دیونیزه در این دستگاه هشدار می دهند.

اسطوره خانگی

دلیل اینکه اکثر مردم بر این باورند که آب دیونیزه بهترین راه در مورد اتوهای بخار است به دلیل دو عامل اصلی است:

  1. رسوب آهک ناشی از رسوبات معدنی
  2. کمبود مواد معدنی موجود در آب تصفیه شده

از آنجایی که آب دیونیزه شده تحت یونیزاسیون قرار گرفته است، حاوی نمک های معدنی مانند کلسیم نیست، که می تواند باعث رسوب آهک در انواع لوازم خانگی مانند اتو بخار، کتری و حتی سر دوش. هنگامی که رسوب آهک جمع می شود، می تواند به طور چشمگیری بر کارایی و طول عمر دستگاه تأثیر بگذارد.

نوع آبی که به احتمال زیاد باعث این تجمع مواد معدنی می شود نیز در دسترس ترین آب در ایران است – آب لوله کشی. این اساس این افسانه را تشکیل می دهد که فقط آب دیونیزه شده باید در اتوهای بخار استفاده شود.

 

آب سخت

به طور کلی، 2 نوع آب لوله کشی در ایران وجود دارد:

  • آب نرم حاوی غلظت بسیار کمی از مواد معدنی به ویژه کلسیم و منیزیم است. این به این دلیل است که به طور طبیعی در نزدیکی سنگ های غیر قابل نفوذ و دارای کمبود کلسیم یافت می شود
  • آب سخت حاوی غلظت بسیار بالایی از مواد معدنی است زیرا زمانی که آب از میان رسوبات سنگ آهک و گچ عبور می کند تشکیل می شود. اینها حاوی مقادیر بسیار بالایی کربنات کلسیم و منیزیم هستند و آب را با آنها تزریق می کنند

در حالی که مناطق مختلف ایران دارای درجات متفاوتی از این دسته بندی آب هستند، تقریباً 60 درصد از این کشور دارای آب سخت است. پس جای تعجب نیست که چرا استفاده از آب لوله کشی در اتوهای بخار شهرت بدی پیدا کرده است. آب سخت به دلیل محتوای مواد معدنی بالایی که دارد، پس از تبخیر، کربنات کلسیم را روی سطح معینی رسوب می دهد. این رسوبات به سرعت انباشته می شوند و رسوب آهکی را تشکیل می دهند.

راه حل منطقی این مشکل استفاده از آبی است که نه تنها غلظت مواد معدنی کمتری دارد، بلکه در واقع هیچ ماده معدنی نیز ندارد. آب دیونیزه شده با این مشخصات مناسب است، اما آیا ضررش بیشتر از فایده است؟

استفاده از آب دیونیزه در اتو بخار

دییونیزاسیون یک است روش تصفیه که شامل عبور آب خام از بسترهای تبادل یونی است. در طی این فرآیند، تمام یون های باردار موجود در آب با یون های هیدروژن و هیدروکسید جایگزین می شوند. سپس اینها ترکیب می شوند تا H خالص را تشکیل دهند2O که فاقد یون باردار است.

موفقیت این روش را می توان با عبور جریان الکتریکی از آب بررسی کرد. اگر محلول رسانا نباشد، دیونیزاسیون موفقیت آمیز بوده است.

بدون مواد معدنی، آب دیونیزه شده بسیار بعید است که باعث تجمع مواد معدنی شود. در واقع، به همین دلیل است که از آن برای تمیز کردن ابزار آزمایشگاهی، قطعات مکانیکی و حتی بردهای مدار الکتریکی استفاده می شود. اما این دلیل نمی شود که برای اتوهای بخار توصیه نمی شود.

 

مشکل استفاده از آب دیونیزه شده در اتو بخار

اولین مشکل استفاده از آب دیونیزه یا هر شکلی از آب تصفیه شده در اتو بخار شما این است که اغلب باعث تف کردن و نشت آن می شود. تف کردن زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه‌های بخار اتو شما تا حدی با تجمع مواد معدنی مسدود شده باشد و باعث می‌شود بخار در فواره‌های غیرقابل پیش‌بینی به بیرون پرتاب شود. با این حال، تنها تجمع مواد معدنی نیست که می تواند باعث انسداد دریچه های بخار شود.

هنگامی که هر شکلی از آب تصفیه شده با هوا تماس پیدا می کند، به سرعت دی اکسید کربن را جذب و حل می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک محلول اسیدی ضعیف از اسید کربنیک تشکیل می شود. این قابلیت خوردگی فلز را در طول زمان دارد و تنها یکی از دلایلی است که آب غیر معدنی شده واقعاً از طریق فولاد می خورد.

اگر آب یونیزه شده ای که در اتو بخار خود استفاده می کنید حاوی دی اکسید کربن محلول باشد، به آرامی قسمت های فلزی اتو را خورده می کند و این نه تنها می تواند بر طول عمر آن تأثیر بگذارد، بلکه می تواند باعث تجمع در دریچه های بخار شود. بنابراین، چه فقط از آب لوله کشی استفاده کنید یا فقط از آب دیونیزه شده استفاده کنید، ممکن است باز هم با همین مشکل مواجه شوید.

پس راه حل چیست؟

بهترین آب برای اتو بخار

قبل از هر چیز، همیشه مهم است که راهنمای سازنده اتو بخار خود را بررسی کنید زیرا مدل های مختلف ممکن است به انواع مختلفی از آب نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، یک اتو بخار که دارای سیستم تمیزکننده کلسیم است، با آب لوله کشی سخت عملکرد بسیار خوبی دارد.

اگر به راهنمای سازنده خود دسترسی ندارید، قانون کلی این است که از تقسیم 50/50 بین آب معمولی شیر و نوعی آب تصفیه شده یا تصفیه شده استفاده کنید. به این ترتیب، بهترین های هر دو جهان را به دست می آورید و هر گونه خطر رسوب آهک یا رسوب کلی را به حداقل می رسانید.

حتی اگر به آب تصفیه شده یا تصفیه شده دسترسی ندارید، تا زمانی که از اتو بخار خود مراقبت کنید و آن را به درستی تمیز کنید، آب لوله کشی کاملاً مناسب است. اما استفاده از آب دیونیزه شده به تنهایی می تواند مشکلات بیشتری نسبت به استفاده از آب لوله کشی به تنهایی ایجاد کند، بنابراین همیشه ابتدا تحقیقات خود را انجام دهید.

 

برای اطلاعات جامع در مورد آب دیونیزه شده، راهنمای کامل منابع آب دیونیزه شده ما را بررسی کنید.

phosphoric-acid.ir آب دیونیزه شده با خلوص بالا را در فروشگاه آنلاین خود به فروش می رساند. این محصول نه تنها با ضمانت 100٪ کیفیت بازگشته است، بلکه در طیف وسیعی از بسته بندی ها نیز موجود است تا نیازهای تجاری خاص شما را برآورده کند. همین امروز آنلاین سفارش دهید یا برای اطلاعات بیشتر با یکی از کارشناسان دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *