آیا می توانم به جای آب مقطر از آب دیونیزه استفاده کنم؟

دو درجه محبوب ترین آب تصفیه شده آب دیونیزه و آب مقطر هستند. به دلیل سطح خلوص بالای آنها، بسیاری تصور می کنند که این محصولات قابل تعویض هستند. اما همیشه اینطور نیست زیرا روش‌های مختلف تصفیه که تحت آن قرار می‌گیرند مستقیماً بر نحوه و مکان استفاده از این اشکال آب تصفیه شده تأثیر می‌گذارد.

تفاوت بین آب دیونیزه شده و آب مقطر

برای درک اینکه آیا این محصولات قابل تعویض هستند یا نه، ابتدا باید بفهمیم که دقیقاً چقدر متفاوت هستند. همه چیز به روش های تطهیر آنها برمی گردد.

نمای نزدیک سیاه و سفید از یک قطره آب

آب دیونیزه شده

آب دیونیزه شده زمانی تولید می شود که آب خام از رزین های تبادل یونی عبور داده شود. در این فرآیند، به عنوان شناخته شده است یونیزاسیونتمام یون های باردار در آب (از جمله Ca2+، Mg2+، HCO3 و نه3) با هیدروژن (H+) و هیدروکسید (OH) یون ها

وقتی اینها با هم ترکیب می شوند، H خالص را تشکیل می دهند2O. این بدان معنی است که آب دیونیزه شده حاوی یون های باردار نیست و آن را به یک رسانای ضعیف الکتریسیته تبدیل می کند.

با این حال، یون زدایی فقط یون های ناخالصی باردار را حذف می کند، به این معنی که ناخالصی های آلی مانند باکتری ها در آب باقی می مانند زیرا بار ندارند. بنابراین، خلوص کلی محصول نهایی تا حد زیادی به آب منبع و مقدار مواد آلی آن بستگی دارد.

آب مقطر

آب مقطر تحت فرآیند جداسازی قرار می گیرد که بخار آب خالص را از ناخالصی های آن استخراج می کند. این از طریق به دست می آید تقطیر، فرآیندی که شامل حرارت دادن آب از نقطه جوش آن به طوری که بخار می شود. در ضمن ناخالصی ها تبخیر نمی شوند زیرا نقطه جوش بالاتری دارند.

سپس بخار آب خالص جمع آوری شده و به آب خالص تبدیل می شود. بنابراین، آب مقطر خالص تر از آب دیونیزه است زیرا تقطیر تمام ناخالصی ها از جمله یون ها، مواد معدنی، فلزات سنگین و مواد آلی را از بین می برد.

در حالی که آب دیونیزه و آب مقطر از این نظر مشابه هستند که هر دو تحت یک فرآیند تصفیه قرار گرفته اند، اما به دلیل سطوح خلوص متفاوت آنها نمی توان همیشه یکی را جایگزین دیگری کرد.

موارد استفاده و کاربردها

از آنجایی که آب مقطر خالص تر از آب دیونیزه است، کاربردهای خاصی وجود دارد که نمی توان از این دو به جای هم استفاده کرد. در عین حال، این دو محصول دارای کاربردهای مشابهی هستند و آب دیونیزه شده اغلب به جای آب مقطر استفاده می شود زیرا تهیه یا تولید آن ارزان تر است.

 1. کاربردهای آزمایشگاهی

هر دوی این محصولات آب را می توان در آزمایشگاه استفاده کرد، جایی که گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند:

 • به عنوان حلال برای تهیه محلول های مختلف
 • در اتوکلاو برای افزایش عمر محفظه
 • برای تمیز کردن ظروف شیشه ای بدون باقی ماندن اثر
 • برای استریل کردن تجهیزات حساس

برای کاربردهای آزمایشگاهی عمومی مانند این، گاهی اوقات آب دیونیزه ترجیح داده می شود زیرا تولید آن مقرون به صرفه تر است. با این حال، اگر فرآیند حساسی باشد که نیاز به استفاده از محصولات با خلوص بالا داشته باشد، همیشه به جای آن از آب مقطر استفاده می شود.

یک فلاسک ارلن شفاف با مایع پرتقالی در آن

 1. برنامه های کاربردی خودرو

محتوای بالای کلسیم در آب معمولی شیر می‌تواند به سرعت روی قطعات و سطوح فلزی جمع شود و باعث خوردگی شود. بنابراین، آب تصفیه شده برای مواردی مانند:

 • باتری های سرب اسیدی
 • سیستم های خنک کننده
 • موتورهای هواپیما
 • موتورهای توربین گازی
 • مکانیسم های شستشو

در حالی که هم آب دیونیزه و هم آب مقطر را می توان به طور ایمن بر روی قطعات فلزی در سیستم های خودرو استفاده کرد، آب دیونیزه شده می تواند خورنده تر از آب مقطر باشد زیرا به راحتی دی اکسید کربن را از جو جذب می کند.

هنگامی که دی اکسید کربن در آب دیونیزه حل می شود، محلول اسیدی ضعیفی از اسید کربنیک را تشکیل می دهد. این نه تنها بر PH آب DI تأثیر می گذارد، بلکه می تواند باعث خوردگی قطعات فلزی، به ویژه فولاد شود. اگر کاربردهایی وجود داشته باشد که شامل تماس طولانی مدت با فلز باشد، معمولاً از آب مقطر استفاده می شود.

در عین حال، درجات خاصی از آب دیونیزه شده را می توان در صنعت خودرو استفاده کرد. phosphoric-acid.ir آب دیونیزه شده با کیفیت بالا را به پروژه Bloodhound SSC، جایی که در موتور آنها استفاده می شود ماشین سوپرسونیک

 1. کاربردهای دارویی

در این صنعت، هر دو نوع آب تصفیه شده اغلب بسته به مشخصات محصول تولید شده به جای یکدیگر استفاده می شوند. هنگامی که در داروسازی استفاده می شود، آب تصفیه شده معمولاً به عنوان “آکوا” شناخته می شود و معمولاً می توان آن را در موارد زیر یافت:

 • مقالات مفصل
 • معرف های تحلیلی
 • مواد و مواد واسطه دارویی فعال (API)

با این حال، مانند بسیاری از کاربردها، اگر محصول تولید شده باید مشخصات کیفیت یا خلوص خاصی را داشته باشد، آب مقطر به جای آب دیونیزه شده استفاده می شود.

نمای پرنده ای از یک میز با تجهیزات پزشکی و کلیپ بورد روی آن

 1. کاربردهای پزشکی

آب تصفیه شده برای استفاده در صنعت پزشکی باید دارای مشخصات بسیار دقیقی باشد. آب مقطر با خلوص بالا اغلب برای انجام برخی اقدامات پزشکی استفاده می شود، از جمله:

 • برای تمیز کردن زخم ها به منظور محافظت از آنها در برابر عفونت
 • در محلول های آبیاری حین عمل جراحی برای جلوگیری از ورود باکتری
 • شستشوی دهان در حین دندانپزشکی به طوری که هیچ باکتری به هیچ زخم باز وارد نشود
 • در دستگاه های فشار مثبت ثابت راه هوایی (CPAP).

دیونیزه شده نباید به جای آب مقطر در این کاربردها استفاده شود زیرا حاوی آلاینده های آلی مانند باکتری ها، ویروس ها و سایر ناخالصی های آلی است. اگر به زخم باز وارد شود، نه تنها می تواند باعث عفونت شود، بلکه بسته به روشی که انجام می شود، می تواند اثرات جدی تری نیز داشته باشد.

از کدام یک استفاده کنم؟

اگر هرگز مطمئن نیستید که آیا باید از آب دیونیزه یا آب مقطر برای یک برنامه کاربردی استفاده کنید، همیشه مهم است که در مورد برنامه کاربردی در نظر بگیرید.

به طور کلی، آب دیونیزه شده اغلب به جای آب مقطر برای کاربردهایی که به مواد با خلوص بالا نیاز ندارند استفاده می شود. اما همیشه مهم است که تحقیق کنید تا بفهمید که چگونه جایگزینی یک محصول به جای دیگری می تواند بر نتیجه عمل شما تأثیر بگذارد.

آب از یک شیر آب خارج می شود

در phosphoric-acid.ir، ما آب مقطر و همچنین آب دیونیزه می فروشیم. همه محصولات ما با ضمانت 100٪ کیفیت پشتیبانی می شوند و در بسته بندی های مختلفی در دسترس هستند. امروز آنلاین سفارش دهید یا برای اطلاعات بیشتر با یکی از کارکنان تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *