آیا می توانم به جای الکل دناتوره از الکل ایزوپروپیل استفاده کنم؟

ایزوپروپیل الکل و الکل دناتوره شده هر دو کاربردهای متنوعی در طیف وسیعی از صنایع دارند. اما تفاوت این الکل ها چیست و آیا استفاده از آنها به جای یکدیگر بی خطر است؟

در شیمی، الکل ها ترکیبات آلی هستند که گروه هیدروکسیل (-OH) به اتم کربن متصل است. الکل در ساختارها و اشکال مختلفی وجود دارد، اما امروز ما فقط به دو مورد می پردازیم: ایزوپروپیل الکل (IPA) و الکل دناتوره شده.

ایزوپروپیل الکل و الکل دناتوره شده به گروه های مختلف الکل تعلق دارند. بنابراین ساختارها، فرمول ها و واکنش های متفاوتی دارند. هنگام فکر کردن به کاربردهای مربوطه و اینکه آیا می توان از یکی به جای دیگری استفاده کرد، باید از این تفاوت ها آگاه بود.

اینفوگرافیک با نمودار ون که کاربردهای مختلف و مشترک الکل ایزوپروپیل و الکل دناتوره شده را نشان می دهد.تفاوت در ساختار

الکل دناتوره شده به عنوان الکل اولیه طبقه بندی می شود زیرا اتانول است (CH3CH2OH) که با مواد دناتوره درمان شده است تا برای انسان سمی و دافع شود. الکل های اولیه جایی هستند که اتم کربن گروه هیدروکسیل تنها به یک گروه آلکیل متصل است.

اتانول یک الکل اولیه است که در نوشیدنی های الکلی استفاده می شود. الکل دناتوره شده را می توان از حدود 90 درصد اتانول خالص و 5 درصد مواد دناتوره کننده سمی تهیه کرد.

الکل های ثانویه جایی هستند که اتم کربن گروه هیدروکسیل به 2 گروه آلکیل متصل است. ایزوپروپیل الکل ساده ترین مثال از الکل ثانویه است و مولکولی کمی بزرگتر از اتانول با فرمول C است.3اچ8O. برخلاف اتانول، IPA برای مصرف انسان در نظر گرفته نشده است – اگرچه برای ساختن آن با مواد دناتوره کننده درمان نشده است.

ایزوپروپیل الکل ایزوپروپانول غلیظی است که با بین 5 تا 30 درصد آب مخلوط شده است.

تفاوت در سمیت

اگرچه ایزوپروپیل الکل به عنوان یک ماده سمی طبقه بندی می شود، به این معنی که مصرف آن خطرناک است و به عنوان یک تحریک کننده خفیف پوست رفتار می کند، اما استفاده از آن عمدتا بی خطر است. برخلاف الکل دناتوره شده، IPA به خودی خود سمی است. چیزی جز آب به آن اضافه نشده است و پزشکان اغلب از آن به عنوان ضدعفونی کننده و ضد عفونی کننده استفاده می کنند.

در حالی که ایزوپروپیل الکل به دلیل استفاده از آن در بیمارستان ها و سایر کاربردهای پزشکی اغلب به عنوان “روح جراحی” نامیده می شود، الکل دناتوره شده به عنوان “روح متیله” نامیده می شود. هنگامی که به سمیت آن فکر می کنید زنگ خطر را به صدا در می آورد زیرا نشان می دهد که حاوی متیل الکل است که به نام متانول نیز شناخته می شود.

الکل دناتوره شده طبیعتاً مانند IPA سمی نیست – با درمان با عوامل سمی مانند بنزن و پیریدین سمی می شود. متانول رایج ترین ماده شیمیایی است که برای دناتوره کردن اتانول استفاده می شود و برای انسان بسیار سمی است.

در حالی که اتانول توسط الکل دهیدروژناز در بدن متابولیزه می شود و استالدهید ایجاد می کند که سپس به سرعت حذف می شود، همان آنزیم متانول را به فرمالدئید متابولیزه می کند که یک سم بسیار سمی است. این باعث مسمومیت با متانول می شود که می تواند کشنده باشد. به این ترتیب، در حالی که IPA یک ماده سمی است و نباید مصرف شود، الکل دناتوره شده در مورد خطرات استنشاق و قرار گرفتن در معرض خطرناک تر است. دانستن این تفاوت در سمیت هنگام تلاش برای شناسایی اینکه آیا استفاده از این 2 الکل باید جایگزین شود بسیار مهم است.

نمای نزدیک از یک عکس مسی

چه زمانی نباید از الکل دناتوره شده استفاده کنم؟

ضد عفونی کننده ها

خواص ضد باکتریایی آن ایزوپروپیل الکل را به یک ضد عفونی کننده و ضد عفونی کننده عالی تبدیل می کند. ایزوپروپیل الکل علاوه بر یک پاک‌کننده سطوح کارآمد در محیط‌های خانگی، پزشکی و آزمایشگاهی، معمولاً در ضدعفونی‌کننده‌های دست، اسکراب‌های جراحی دست و محلول‌های ضدعفونی‌کننده نیز استفاده می‌شود. این یک کیت کمک های اولیه برای ضدعفونی کردن بریدگی ها و خراش های جزئی است. در حالی که این یک تحریک کننده خفیف پوست است، پزشکان هنوز از IPA برای سواب زدن پوست شما قبل از تزریق استفاده می کنند. این به این دلیل است که در کشتن هر گونه باکتری سطحی کارآمد است. برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه عملکرد این، وبلاگ ما را در مورد استفاده از IPA بررسی کنید.

در حالی که الکل دناتوره شده همچنین می تواند به عنوان یک پاک کننده موثر استفاده شود، نمی توان از آن به عنوان یک ضد عفونی کننده روی پوست استفاده کرد. دلیل اصلی این امر سمی بودن آن است. با داشتن متانول، الکل دناتوره شده در صورت قرار گرفتن پوست در معرض آن می تواند باعث درماتیت شود. در حالی که IPA تمایل به تحریک پوست را دارد، این تنها در شرایطی است که غلظت های بالایی برای مدت طولانی روی پوست باقی مانده باشد. از آنجایی که الکل دناتوره حاوی متانول، همراه با چندین ماده شیمیایی سمی دیگر است که ممکن است نتوانید آنها را شناسایی کنید، استفاده از آن به عنوان یک ضد عفونی کننده معمولاً بی خطر است زیرا می تواند باعث واکنش های شدید و حتی مسمومیت شود.

الکترونیک

اگرچه الکل دناتوره شده را می توان به عنوان یک عامل تمیز کننده استفاده کرد، اما در تمیز کردن وسایل الکترونیکی نباید به جای ایزوپروپیل الکل استفاده شود. این به این دلیل است که مواد شیمیایی که به الکل دناتوره شده اضافه شده اند، پس از تبخیر اتانول، می توانند بقایایی روی اجزای حساس باقی بگذارند. در مقایسه، ایزوپروپیل الکل عمدتاً خالص است و فراریت بالای آن به این معنی است که پس از استفاده هیچ رگه یا باقیمانده ای باقی نمی ماند.

علاوه بر این، عوامل دناتوره کننده رایج مانند متانول، استون و پیریدین برای پلاستیک بسیار مضر هستند. از آنجایی که اغلب از پوشش های پلاستیکی نازک برای محافظت از صفحه نمایش استفاده می شود، استفاده از الکل دناتوره شده برای تمیز کردن آنها می تواند پس از استفاده طولانی مدت به آنها آسیب برساند.

از نزدیک شخصی که لنز دوربینش را با IPA روی جوانه گوش پنبه ای تمیز می کند

چه زمانی نباید از الکل ایزوپروپیل استفاده کنم؟

نگهداری نمونه

در حالی که الکل ایزوپروپیل را می توان در بسیاری از کاربردهای مشابه الکل دناتوره استفاده کرد، کاربردهای خاصی وجود دارد که الکل دناتوره مناسب تر است. به عنوان مثال، در نگهداری نمونه، IPA را می توان استفاده کرد اما فقط در غلظت های 90٪ که به طور کلی به دست آوردن آن دشوار است.

الکل دناتوره به چند دلیل یک عامل نگهدارنده موثرتر است. برای مثال، وجود اتانول می تواند آب را از بافت نمونه خارج کند. این باعث می شود که یک عامل کم آب موثرتر باشد که در نگهداری نمونه حیاتی است. از آنجایی که ایزوپروپیل الکل با آب مخلوط می شود، از این نظر کارآمد نیست. برای مشاهده سایر کاربردهای الکل دناتوره شده، به یکی از پست های قبلی ما سر بزنید.

مخلوط کردن شلاک

شلاک در کارهای چوبی به عنوان لاک استفاده می شود. یک رزین طبیعی، نجارها از شلاک استفاده می کنند تا به قطعات خود ظاهری درخشان ببخشند و اغلب خودشان محلول را برای اطمینان از تازه بودن آن مخلوط می کنند. برای انجام این کار، تکه های شلاک در الکل دناتوره حل می شود. این یک ماده چسبنده ایجاد می کند که می تواند به راحتی روی چوب پاک شود.

از الکل دناتوره شده استفاده می شود زیرا مقاومت بسیار بالایی دارد. فرمول دناتوره شده معمولی شامل اتانول 190، متانول 4% و دناتوره کننده های دیگر است. این غلظت بالا الکل دناتوره شده را قادر می سازد تا پوسته های پوسته پوسته را به سرعت و به طور موثر حل کند. ایزوپروپیل الکل به دلایل مختلف نباید در این برنامه جایگزین شود.

دلیل اصلی این است که IPA به طور کلی در غلظت های پایین تر یافت می شود. محلول استاندارد 70 درصد مؤثر نخواهد بود، زیرا سرعت تبخیر آن کندتر است و احتمال اینکه پوسته های شلاک به هم چسبیده و به طور کامل حل نشوند را افزایش می دهد. ایزوپروپیل الکل همچنین حاوی آب است که با توجه به سرعت پایین تبخیر می تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند. بنابراین، هنگام مخلوط کردن شلاک برای کارهای چوبی، الکل دناتوره شده نباید با IPA جایگزین شود.

مجموعه ای از بشقاب، کاسه و قاشق چوبی
مجموعه ای از بشقاب، کاسه و قاشق چوبی

ایزوپروپیل الکل و الکل دناتوره شده را می توان در برخی کاربردها جایگزین کرد. هر دو را می توان به عنوان پاک کننده و حلال در صنایع مختلف استفاده کرد. تفاوت اصلی این است که IPA نباید در کاربردهای خاصی استفاده شود زیرا به اندازه الکل دناتوره شده موثر نخواهد بود، در حالی که دومی نباید برای جایگزینی IPA استفاده شود زیرا بسیار سمی است و می تواند خطرناک باشد. هر دو الکل مزایا و معایب خود را دارند و به طور گسترده در بسیاری از صنایع استفاده می شوند.

در phosphoric-acid.ir، ما محصولات IPA درجه یک و الکل دناتوره شده را در اندازه های مختلف می فروشیم. مواد شیمیایی ما دارای کیفیت ISO هستند و برای تحویل در روز بعد در دسترس هستند. با phosphoric-acid.ir، می‌توانید مواد بسته‌بندی، طرح برچسب را انتخاب کنید و حتی این امکان را دارید که ما یک ترکیب سفارشی برای شما بسازیم تا همه نیازهای تجاری شما به یکباره برآورده شود. امروز با تیم متخصص ما تماس بگیرید تا ببینید چه چیزی می توانیم به شما ارائه دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *