اتیلن گلیکول چیست؟

اتیلن گلیکول (EG) ترکیب آلی است که معمولا در ضد یخ استفاده می شود. با قابلیت پایین آوردن نقطه انجماد آب، می تواند از یخ زدن موتور شما جلوگیری کند – اما می تواند بسیار خطرناک نیز باشد.

اصل و نسب

اتیلن گلیکول اولین بار در سال 1859 زمانی که شیمیدان فرانسوی، چارلز آدولف ورتز، اتیلن یدید را با استات نقره تیمار کرد. این امر چیزی را تولید کرد که ورتز اتیلن دی استات نامید و سپس آن را با هیدروکسید پتاسیم هیدرولیز کرد.

ترکیب به دست آمده دارای خواصی مشابه با اتیل الکل و همچنین گلیسیرین بود. Wurtz این ترکیب را بر این اساس نامگذاری کرد و اصطلاح “گلیکول” از اینجا سرچشمه می گیرد.

خواص

مانند بسیاری از خویشاوندان خود، مانند پلی اتیلن گلیکول، EG یک مایع بی رنگ و نسبتاً بی بو است. با فرمول شیمیایی (CH2اوه) 2، دارای خواص متنوعی است. این است:

 • چسبناک
 • هیگروسکوپیک
 • طعم شیرین
 • سمی

اگرچه با بوی شیرین مشخص می شود، این ترکیب هر چیزی است جز. اگر بلعیده شود، اتیلن گلیکول می تواند بسیار سمی باشد. متأسفانه، این بوی شیرین است که می تواند حیوانات خانگی یا کودکان را به طور تصادفی به مصرف آن سوق دهد.

به همین دلیل، یک ضد یخ غیر سمی که از پروپیلن گلیکول استفاده می‌کند، به قفسه‌ها می‌خورد تا جایگزینی مطمئن ارائه کند.

سگی که سرش را از پنجره ماشین بیرون می آورد
اتیلن گلیکول ماده اصلی ضد یخ است. بوی شیرین آن به این معنی است که حیوانات خانگی در صورت ریختن آن احتمالاً آن را در آغوش می گیرند. این می تواند کشنده باشد زیرا اتیلن گلیکول هنگام مصرف بسیار سمی است. محلول های ضد یخ غیر سمی به جای آن از پروپیلن گلیکول استفاده می کنند تا جایگزینی مطمئن ارائه کنند.

چه چیزی اتیلن گلیکول را سمی می کند؟

مصرف هر مقدار از این ماده می تواند منجر به مسمومیت با اتیلن گلیکول شود. مسمومیت، استفراغ، سردرد و درد شکم همگی از علائم این مسمومیت هستند که در صورت عدم مشاهده سریع می توانند منجر به موارد زیر شوند:

 • تشنج
 • از دست دادن هوشیاری
 • نارسایی کلیه
 • ضربه مغزی
 • مرگبار

اتیلن گلیکول به دلیل نحوه متابولیسم آن در بدن سمی است. در واقع، اتیلن گلیکول به خودی خود خیلی سمی نیست – متابولیت های آن عامل آسیب هستند:

 1. ابتدا متابولیزه می شود اسید گلیکولیک طی یک فرآیند دو مرحله ای
 2. سپس اسید گلیکولیک به آن تبدیل می شود اسید اگزالیک، که با کلسیم ترکیب می شود و تشکیل می شود کریستال های اگزالات کلسیم

کریستال های اگزالات کلسیم در کلیه ها، ریه ها و حتی قلب تجمع می یابند. این تجمع می تواند باعث نارسایی شدید کلیه شود و یکی از نشانه های آشکار مصرف اتیلن گلیکول است.

دلیل دیگری که باعث می شود اتیلن گلیکول در بدن بسیار خطرناک باشد این است که پس از مصرف به سرعت از دستگاه روده جذب می شود. بنابراین، اگر کسی این ماده را مصرف کرد، مهم است که بلافاصله آن را درمان کند.

اتیلن گلیکول در صورت مصرف بسیار سمی است.

در اینجا در phosphoric-acid.ir، فروشگاه آنلاین ما اتیلن گلیکول را در اندازه های مختلف ذخیره می کند و حتی امکان سفارش عمده را نیز دارد. ما همچنین ضد یخ درجه یک و ضد یخ غیر سمی را برای فروش داریم.

تمامی محصولات ما با ضمانت 100% کیفیت عرضه می شوند. امروز آنلاین سفارش دهید یا برای اطلاعات بیشتر با یکی از اعضای تیم ما صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *