استفاده از آب غیر معدنی

آب غیر معدنی شکلی از آب تصفیه شده است که تمام مواد معدنی آن از طریق فرآیند تبادل یونی حذف شده است. این باعث می شود که برای طیف وسیعی از مصارف، از تولید دارو گرفته تا صنعت خودروسازی، ایده آل باشد.

چرا آب غیر معدنی می شود؟

فرآیند معدنی زدایی از طریق تبادل یونی فرآیندی است که برای حذف هر گونه یون ناخالصی و نمک های معدنی از آب خام استفاده می شود. از این فرآیند می توان برای تولید آب دیونیزه و آب غیر معدنی استفاده کرد.

آب غیر معدنی می شود زیرا ناخالصی های موجود در آب خام، از جمله منیزیم، کلسیم و سدیم، اعتبار فرآیندهای مختلف صنعتی را با تداخل و آلوده کردن سایر مواد به خطر می اندازد.

برای بسیاری از فرآیندهای علمی و صنعتی، بسیار مهم است که از آب تصفیه شده استفاده شود تا از این خطرات جلوگیری شود. همچنین مهم است که آب غیر معدنی شود تا بتوان با خیال راحت از آن بر روی تجهیزات یا سطوح حساس بدون ایجاد خوردگی استفاده کرد. این امر به ویژه برای صنایع خودروسازی و الکترونیک و همچنین تمیز کردن ظروف شیشه ای در آزمایشگاه بسیار مهم است.

شخصی در حال تمیز کردن ظرف پتری در آزمایشگاه

موارد استفاده از آب غیر معدنی

فقدان مواد معدنی ناخالص در آب غیر معدنی برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی مناسب است. این به این دلیل است که بعید است مواد یا مواد دیگر را خورده یا آلوده کند.

 1. کاربردهای آزمایشگاهی

آب چیزی بیش از یک مایع حیاتی برای بدن است. همچنین یک ماده بسیار رایج و مهم در هر آزمایشگاهی است. به عنوان یک حلال، برای تهیه محلول های بافر، برای رقیق کردن غلظت های شیمیایی و به عنوان یک عامل تمیز کننده برای تجهیزات و ظروف استفاده می شود.

با این حال، از آب آشامیدنی معمولی نمی توان برای انجام این فرآیندها استفاده کرد. آب تصفیه شده به ویژه در کاربردهای آزمایشگاهی اهمیت دارد زیرا:

 • اطمینان حاصل می کند که داده های به دست آمده دقیق هستند
 • یکپارچگی تجزیه و تحلیل ها، آزمایش ها و محصولات نهایی را حفظ می کند
 • بر روی تجهیزات حساس یا در فرمولاسیون باقیمانده ناخواسته باقی نمی ماند

برخی ناخالصی های موجود در آب به راحتی می تواند بسیاری از کاربردهای آزمایشگاهی را بی فایده کند. به این دلایل، از آب غیر معدنی به عنوان راهی برای اطمینان از دقیق نگه داشتن فرآیندهای شیمیایی، استریل ماندن شرایط و قابل اطمینان بودن نتایج استفاده می شود. موارد استفاده آن در این بخش عبارتند از:

 • به عنوان یک حلال برای تهیه چیزهایی مانند محلول ها و بافرها
 • در اتوکلاو برای افزایش عمر محفظه و مولد بخار
 • تمیز کردن ظروف شیشه ای و سایر تجهیزات حساس برای اطمینان از اینکه هیچ گونه باقیمانده آلوده باقی نمی ماند

در حالی که آب غیر معدنی عاری از نمک های معدنی و اکثر ناخالصی های یونی است، اما کاملاً خالص نیست. این به این دلیل است که فرآیند یونیزاسیون از طریق آن ناخالصی های آلی مانند باکتری ها را از بین نمی برد، زیرا این ناخالصی ها شارژ ندارند. این نوع ناخالصی ها همچنین می توانند با فرآیندهای آزمایشگاهی تداخل داشته باشند و بنابراین در برخی موارد که مشخصات بسیار سخت گیرانه است، به جای آب غیر معدنی از آب مقطر استفاده می شود.

آزمایشگاه phosphoric-acid.ir Ltd

 1. صنعت خودرو

محتوای کلسیم در آب اغلب در صنعت خودروسازی مشکل ساز است، زیرا می تواند باعث ایجاد سطحی از تجمع شود که در نهایت باعث خوردگی قطعات فلزی می شود. از آنجایی که آب غیر معدنی تمام مواد معدنی آن از جمله کلسیم حذف شده است، اغلب در صنعت خودروسازی به عنوان راهی برای جلوگیری از وقوع این خوردگی استفاده می شود. آب غیر معدنی بیشتر در موارد زیر استفاده می شود:

 • باتری های سرب اسیدی
 • موتورهای توربین گازی
 • سیستم های خنک کننده اتومبیل و هواپیما

بسیاری از انواع آب تصفیه شده در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله آب دیونیزه و آب مقطر، و می توان از آنها در همه چیز از هواپیما گرفته تا … ماشین سوپرسونیک پرسرعت

اما هر شکل از آب تصفیه شده دارای درجات متفاوتی از کارایی است و آب غیر معدنی در تماس با فلزات خاصی می تواند اثرات منفی داشته باشد. این به این دلیل است که بسته به سطح خلوص آب، در واقع می تواند باعث خوردگی شود. آب غیر معدنی رابطه سنگی خاصی با فولاد کربنی دارد زیرا می تواند فلز را از طریق آن تجزیه کند اکسیداسیون و خوردگی اسیدی

این به این دلیل نیست که آب غیر معدنی خورنده است، بلکه به این دلیل است که می تواند حاوی گازهای محلول مانند اکسیژن و دی اکسید کربن باشد که با واکنش با فلز آن را خورنده می کند.

 1. تولید دارو

آب گرید دارویی به طور گسترده به عنوان ماده اولیه، ماده تشکیل دهنده و حلال در فرمولاسیون و ساخت انواع محصولات دارویی از جمله:

 • مقالات مفصل
 • معرف های تحلیلی
 • مواد فعال دارویی (API)
 • واسطه های دارویی فعال (API)

هنگامی که در محصولات دارویی و آرایشی استفاده می شود، آب غیر معدنی به عنوان “آکوا” نامیده می شود و به کنترل کیفیت و ایمنی مواد موجود کمک می کند.

کپسول های دارویی سبز و سیاه که از ظرف بیرون می ریزند

 1. الکترونیک

در صنعت الکترونیک، شستشوی بردهای مدار یک فرآیند رایج و مهم است. این به این دلیل است که پس از تولید تخته، ماده ای به نام فلاکس باقی می ماند. مهم است که آن را از روی برد جدا کنید زیرا می تواند باعث خوردگی و ماندگاری ضربه شود.

نوع آب مورد استفاده در شستشوی بردهای مدار معمولاً آب غیر معدنی یا دیونیزه است زیرا اینها بسیار شبیه هستند. آب غیر معدنی در اینجا به دلیل مشابهی در مورد استفاده از آن در صنعت خودروسازی استفاده می شود.

از آنجایی که آب لوله کشی معمولی حاوی یون های ناخالصی است، نباید از آن برای شستن بردهای مدار استفاده کرد زیرا در هنگام تبخیر، نمک باقی می ماند. در نهایت این نمک ها با هوای معمولی واکنش داده و باعث خوردگی سطح می شوند. باقیمانده همچنین پتانسیل ایجاد شورت در برد مدارها را دارد.

بنابراین، بردهای مدار با آب غیر معدنی یا دیونیزه شسته می‌شوند تا از مشکلات قابلیت اطمینان طولانی‌مدت که در صورت انباشته شدن بقایای نمک رخ می‌دهد، کنار گذاشته شود.

 1. سایر موارد استفاده از آب غیر معدنی

آب غیر معدنی یک محصول فوق العاده همه کاره است که در بسیاری از صنایع فراتر از خودروسازی، داروسازی، الکترونیک و آزمایشگاه ضروری است:

 • استفاده می شود در بخش پتروشیمی برای درمان خرابی برج خنک کننده
 • در استفاده می شود تغذیه دیگ بخار فشار بالا در صنایع برق و پالایشگاه ها
 • در استفاده می شود برنامه های بخار مانند اتوهای بخار و بالا بردن بخار
 • در استفاده می شود تمیز کردن پنجره های تجاری برای نتایج درخشان
 • در استفاده می شود آکواریوم ها برای کنترل سطوح pH آب
 • در استفاده می شود برش لیزری و خنک کننده لیزری
 • در مه آب استفاده می شود کپسول های اتش نشانی

طیف متنوع کاربردهای آن نشان می دهد که آب غیر معدنی نه تنها برای فرآیندهای صنعتی بلکه برای فرآیندهای علمی نیز اهمیت دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که آب غیر معدنی دقیقاً به دلیل کمبود مواد معدنی برای مصرف انسان نیست.

اگرچه این ممکن است مطلوب به نظر برسد، اما مواد معدنی موجود در آب معمولی برای رژیم غذایی ما بسیار مهم هستند و مصرف آب غیر معدنی نه تنها ما را از دریافت این مواد معدنی ضروری باز می دارد، بلکه می تواند مواد معدنی موجود و همچنین الکترولیت ها را از بدن حذف کند.

از نزدیک یک برد مدار که از آب غیر معدنی برای تمیز کردن آن استفاده می شود

phosphoric-acid.ir آب غیر معدنی با کیفیت بالا را در بسته بندی ها و اندازه های مختلف عرضه می کند. ما در سطح بین المللی به دلیل خدمات مشتری پیشرو در صنعت خود شناخته شده ایم و هر یک از محصولات ما با 100٪ تضمین کیفیت پشتیبانی می شود. سفارش خود را همین امروز به صورت آنلاین ثبت کنید یا با تیم خدمات مشتری ما تماس بگیرید تا هر گونه سؤالی داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *