استفاده از اتانوئیک اسید در زندگی روزمره

اسید اتانوئیک جزء فعال سرکه است و به نام اسید استیک نیز شناخته می شود. مهم ترین نوع آن است اسید کربوکسیلیک به دلیل کاربردهای عملی بسیاری که از کاربردهای آشپزی تا فرآیندهای صنعتی را شامل می شود. اسید اتانوئیک می تواند از طریق فرآیند تخمیر و اکسیداسیون کربوهیدرات ها مانند قندهای آب نارگیل تولید شود.

کاربردهای اتانوئیک اسید چیست؟

 1. ماده غذایی

یکی از رایج ترین کاربردهای اسید اتانوئیک در تولید سرکه است که در غلظت حدود 5 درصد وجود دارد. سرکه کاربردهای فراوانی در آشپزی دارد و همچنین به عنوان ترشی در آن استفاده می شود نگهداری مواد غذایی. در حالی که سرکه مقطر دارای یک غلظت اتانوئیک اسید 5-8٪سرکه روح تا 20 درصد غلظت دارد و برای آن مناسب تر است تمیز کردن DIY برنامه های کاربردی، که ما را به سمت…

 1. عامل تمیز کننده

اگرچه سرکه یک اسید ضعیف است، اما یک پاک کننده غیر سمی خوب برای چیزهایی مانند کاشی، کاسه توالت و جواهرات است و می تواند لکه های پارچه و اکسیداسیون فلزات را از بین ببرد. در واقع، بسیاری از محصولات شوینده لباسشویی و ظرفشویی حاوی اسید استیک هستند. سرکه همچنین یک حلال چربی زدایی خوب است و معمولاً با جوش شیرین برای تمیز کردن کثیفی از اجاق ها و دوش ها استفاده می شود.

 1. ضد عفونی کننده

اسید اتانوئیک می‌تواند در فرآیندهای متابولیک میکروارگانیسم‌ها تداخل داشته باشد، که آن را به یک ضد عفونی‌کننده موضعی خوب تبدیل می‌کند که در برابر باکتری‌هایی مانند سودوموناس، انتروکوک، استرپتوکوک و استافیلوکوک موثر است. شما حتی می توانید زخم های جزئی را با اسید اتانوئیک درمان کنید تا از عفونت جلوگیری کنید. اسیدیته از عفونت قارچی نیز جلوگیری می کند – در واقع، برای جلوگیری از جوانه زدن هاگ قارچ فقط به محلول 0.3٪ اسید اتانوئیک نیاز دارید.

 1. از شر بوی بد حمام خلاص شوید

اسید اتانوئیک می تواند ترکیبات معطر را خنثی کند و باکتری هایی را که باعث ایجاد بوی بد می شوند را از بین ببرد. بنابراین، می توان از آن به عنوان یک دئودورانت برای حمام استفاده کرد. با این حال، بوی اسید می تواند برای برخی آزاردهنده باشد، بنابراین باید بعد از آن آن را بشویید!

 1. ضد التهاب

انواع دیگر سرکه ها مانند سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی هستند. می توان از آنها برای درمان آسیب های عضلانی و درد مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید استفاده کرد. سرکه سیب دارای غلظت 5 تا 6 درصد اتانوئیک اسید است.

 1. داروی تب

ترفند دیگری که سرکه سیب در آستین خود دارد، یک داروی قدیمی قدیمی برای تب بالا است. شما فقط باید یک پارچه شستشو را در محلول رقیق شده سرکه سیب خیس کنید و روی پیشانی بیمار قرار دهید. تئوری این است که سرکه جریان خون را تحریک می کند و حتی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به مهار علائم کمک می کند. همچنین می توانید پارچه های خیس شده اضافی را روی شکم قرار دهید یا آنها را دور کف پا بپیچید.

شخصی که سبدی از لوازم نظافت طبیعی در دست دارد
اسید اتانوئیک ماده فعال سرکه است که می تواند به عنوان یک پاک کننده موثر برای کثیفی و چربی استفاده شود.
 1. بهداشت دندان

خاصیت اسیدی و ضد عفونی کنندگی سرکه آن را برای بهداشت دهان و دندان مفید می کند، جایی که می توان از آن برای تارتار را از بین ببرید یا تجمع باکتری روی دندان. برای انجام این کار، باید از محلول گرم سرکه سفید به عنوان دهانشویه استفاده کنید و هر روز با آن غرغره کنید تا به از بین بردن تارتار کمک کنید. همچنین می تواند به طور قابل توجهی به مبارزه با زخم های دهان ناشی از عفونت باکتریایی کمک کند. دندان های شما می توانند در این فرآیند سفید شوند، بنابراین هیچ نقطه ضعفی وجود ندارد!

 1. معرف آزمایشگاهی

اسید اتانوئیک غلیظ معمولاً به عنوان یک معرف آزمایشگاهی برای آزمایش‌ها و آزمایش‌های مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال، معمولاً در لیز گلبول های قرمز خون استفاده می شود تا امکان بررسی گلبول های سفید را فراهم کند.

 1. کاهش قند خون

حتی بیماران دیابتی نیز می توانند از سرکه سود ببرند زیرا می تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند. در همین حال، برای کسانی که دیابت ندارند، سرکه به کاهش مقاومت سلولی به انسولین کمک می کند.

 1. کنترل آفات

اسید استیک، به ویژه به شکل سرکه، برای انسان سمی نیست، اما می تواند برای آفات کشنده باشد. به همین دلیل است که اغلب به عنوان دافع حشرات و کشنده علف های هرز استفاده می شود. اسید اتانوئیک در اینجا موثر است زیرا می تواند مسیرهای متابولیک حشرات و گیاهان ناخواسته را مختل کند.

 1. پیش ساز شیمیایی

در مقیاس صنعتی، اتانوئیک اسید به عنوان یک معرف یا پیش ساز برای تولید سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. به عنوان مثال، معمولاً در تهیه استات های فلزی که در فرآیندهای چاپ ضروری هستند، استفاده می شود. اسید استیک نیز نقش مهمی در ساخت رنگ دارد.

یکی دیگر از کاربردهای مهم اتانوئیک اسید در سنتز وینیل استات و تولید پلاستیک است. علاوه بر این، استات سلولز، محصول اسید استیک، می تواند در ساخت فیلم های عکاسی و منسوجات استفاده شود. هنگامی که خمیر چوب با اسید استیک واکنش می دهد، استات سلولز تشکیل می شود.

 1. کاهش وزن

یکی مطالعه بالینی نشان می دهد که سرکه سیب برای کاهش وزن مفید است زیرا می تواند اشتهای شما را برآورده کند و به چربی سوزی کمک کند. متخصصان سلامت می گویند که افزودن یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی روزانه می تواند به شما کمک کند چربی ها را سریعتر بسوزانید و همچنین به کاهش تری گلیسیرید یا اسیدهای چرب در خون شما کمک می کند. با این حال، پشتوانه علمی زیادی برای این ادعاها وجود ندارد، بنابراین همیشه ابتدا تحقیق خود را انجام دهید!

سرکه سیب
سرکه سیب را می توان به عنوان یک داروی ضد التهاب و تب استفاده کرد

غلظت اتانوئیک اسید در سرکه چقدر است؟

اکثر سرکه های تجاری که برای پخت و پز و فرآوری مواد غذایی در نظر گرفته می شوند، سرکه های مقطر با غلظت اتانوئیک اسید 5-8 درصد هستند. از سوی دیگر، مادر سرکه می تواند تا 20 درصد غلظت داشته باشد. غلظت اسید اتانوئیک در سرکه بر سطح pH یا سطح اسیدیته آن تأثیر می گذارد. غلظت های بالاتر به این معنی است که یون های هیدروژن بیشتری می توانند اهدا شوند. به طور متوسط، سطح PH اسیدی سرکه 2.5 است که آن را به یک ماده پاک کننده خوب برای مصارف خانگی تبدیل می کند.

چه غذاهایی حاوی اتانوئیک اسید هستند؟

اسید اتانوئیک به شکل سرکه یک ماده غذایی رایج است. بنابراین، بسیاری از مواد غذایی و افزودنی های غذایی حاوی اسید اتانوئیک یا به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده یا هر دو هستند. به عنوان مثال، اسید اتانوئیک در گوشت یا ماهی ترشی و به طور کلی در ترشی یا سبزیجات ترشی استفاده می شود. همچنین یک عنصر در سس مایونز، خردل، سس گوجه فرنگی، سس سالاد، میوه های کنسرو شده و بسیاری از چاشنی های دیگر است.

کاربردهای اتانوئیک اسید در پزشکی چیست؟

اسید اتانوئیک کاربردهای متعددی در پزشکی، به ویژه در درمان یا پیشگیری از عفونت‌ها و آزمایش‌های آزمایشگاهی دارد. شاید مهمترین کاربرد اتانوئیک اسید در پزشکی به عنوان یک ضد عفونی کننده به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آن و اثربخشی آن در مبارزه با سودوموناس، انتروکوک، استرپتوکوک و استافیلوکوک باشد. موارد استفاده از اتانوئیک اسید در پزشکی نیز شامل آبیاری مثانه بیمارانی که از کاتتر استفاده می کنند زیرا از عفونت جلوگیری می کند و تجمع کلسیم را کاهش می دهد.

اسید اتانوئیک به شکل سرکه کاربردهای درمانی متعددی دارد. درستی برخی از آنها ثابت شده است، مانند کاهش تب و کمک به کاهش التهاب، در حالی که برخی دیگر مانند استفاده از آن برای کاهش وزن کمی نامشخص باقی می مانند. در آزمایشگاه‌ها، نقش تشخیصی عمدتاً برای لیز کردن گلبول‌های قرمز خون دارد تا امکان بررسی گلبول‌های سفید را فراهم کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *