استون چیست؟

از هر کسی بپرسید استون چیست، احتمالاً به شما خواهند گفت که این چیزی است که با لاک ناخن انجام می شود. و حق با آنهاست، استون به عنوان یک حلال، یکی از مواد فرار در پاک کننده لاک ناخن است. اما با تولید بیش از شش میلیون تن استون در جهان در هر سال، بدیهی است که کاربردهای بسیار بیشتری دارد. استون را می توان بدون جدا شدن با آب مخلوط کرد و به تنهایی یک حلال مهم است که مشخصاً برای تمیز کردن در آزمایشگاه ها استفاده می شود.

دانشمندی که ظرف پتری را تمیز می کندبنابراین، استون چیست؟ دقیقا?

استون (که در میان نام‌های دیگر پروپانون، دی متیل کتون و بتا-کتوپروپان نیز نامیده می‌شود) یک ترکیب آلی با فرمول (CH) است.3)2CO. یک مایع، بی رنگ، فرار و قابل اشتعال با بوی شیرین و تند است و ساده ترین کتون است – کتون یک ترکیب ساده است که حاوی یک پیوند دوگانه کربن-اکسیژن است.

تاریخچه استون

تصور می شود که استون در اوایل 1300 تا 1500 پس از میلاد تولید شده است، اما تنها در طول جنگ جهانی اول بود که فرآیندی برای تولید صنعتی استون توسعه یافت. این فرآیند ویزمن به نام Chaim Weizmann، یک شیمیدان زیستی اسرائیلی که بعدها رئیس جمهور کشور شد، نامیده می شود و کار او در این فرآیند خدمات گسترده ای به بریتانیای کبیر در تلاش های جنگی در تهیه کوردیت، یک ماده منفجره درجه نظامی داشت.

موارد استفاده از استون

استون به عنوان حلال، در آزمایشگاه، در صنایع پزشکی و آرایشی و بهداشتی و در داخل کاربردهای زیادی دارد. پست وبلاگ ما را در مورد استفاده از استون بخوانید تا بیشتر بدانید.

خطرات (و غیر خطرات) استون

استون بسیار قابل اشتعال است و نقطه اشتعال بسیار پایین 20- درجه سانتیگراد دارد. در phosphoric-acid.ir، ما استون را در درام‌های فلزی ذخیره می‌کنیم تا زمانی که درام پر یا خالی می‌شود، بتوان آنها را به زمین متصل کرد. این احتمال بار ساکن را کاهش می دهد که می تواند باعث اشتعال یک ماده شود. علاوه بر این، هنگامی که استون اکسید می شود، پراکسید استون به عنوان یک محصول جانبی ایجاد می شود. این یک ترکیب بسیار ناپایدار است که بسیار انفجاری است. از سوی دیگر، از طریق تحقیقات گسترده، اطلاعات زیادی در مورد استون در سلامتی شناخته شده است، و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برچسب “به طور کلی به عنوان ایمن شناخته می شود” یا GRAS است. این نام به این معنی است که یک ماده شیمیایی هنگامی که به مواد غذایی یا لوازم آرایشی اضافه شود ایمن است. استون به عنوان یک ماده شیمیایی که در مقادیر کم به مواد غذایی و لوازم آرایشی اضافه می شود، واضح است که بسیار متفاوت از طبل استون خالص است!

آیا این درست است که در بدن انسان استون وجود دارد؟

آره. استون محصولی از تجزیه چربی بدن است و معمولاً در خون و ادرار وجود دارد. دیابتی ها مانند زنان باردار، مادران شیرده و کودکان تمایل به تولید آن در مقادیر بیشتری دارند. برخی از رژیم‌ها، از جمله رژیم‌های غذایی با دوره‌های طولانی روزه‌داری و رژیم‌های پرچرب و کم کربوهیدرات می‌توانند چیزی به نام کتوز ایجاد کنند. کتوز یک فرآیند متابولیک طبیعی است که زمانی اتفاق می‌افتد که بدن گلوکز کافی نداشته باشد که برای انرژی استفاده می‌شود، بنابراین در عوض چربی‌های ذخیره شده را می‌سوزاند. نتیجه تجمع اسیدهایی به نام کتون است که استون یکی از آنهاست.

حقیقت در مورد استون وجود دارد

در جولای 2015، الف مریخ نورد فضایی آژانس فضایی اروپا به نام فیلا بر روی دنباله دار 67P فرود آمد و 16 ترکیب آلی از جمله چهار ترکیب از جمله استون را که قبلاً هرگز روی یک دنباله دار یافت نشده بود، شناسایی کرد.

در phosphoric-acid.ir، ما استون را برای مصارف تحلیلی، عمومی و آزمایشگاهی تولید و عرضه می کنیم، نه برای بیگانگان.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *