اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک نام‌های زیادی دارد، از جمله روغن ویتریول، اسید سولفوریک و سولفات هیدروژن. اما اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک یک اسید معدنی قوی با فرمول شیمیایی H2SO4 است (از گوگرد، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است). بوی تند دارد و مایعی روغنی، بی رنگ و سنگین است که بسیار واکنش پذیر و خورنده است – حتی اگر رقیق شده باشد باید با احتیاط از آن استفاده کرد. گاهی اوقات در طول ساخت به آن رنگ اضافه می شود تا به عنوان یک ماده شیمیایی خطرناک شناسایی شود.

یک ماده شیمیایی معدنی، اسید سولفوریک در تمام غلظت‌ها در آب محلول است و در یک واکنش گرمازا در صورت رقیق شدن، گرما آزاد می‌کند. در غلظت های بالا خاصیت آب زدایی و اکسید کننده دارد و همچنین رطوبت سنجی است که به راحتی بخار آب را از هوا جذب می کند.

خواص اسید سولفوریک

از آنجایی که اسید قوی است، اسید سولفوریک با اکثر بازها واکنش می دهد تا سولفات مرتبط را تولید کند.

برای مثال، هنگامی که اسید سولفوریک (H2SO4) را با اکسید مس (CuO) مخلوط می کنید، سولفات مس (CuSO4) تولید می شود:

CuO + H2SO4 → CuSO4 + H2

اسید سولفوریک همچنین برای استخراج نمک از اسیدهای ضعیف تر استفاده می شود. به عنوان مثال، واکنش با استات سدیم (CH3COONa) می تواند اسید استیک (CH3COOH) و بی سولفات سدیم (NaHSO4) تولید کند:

H2SO4 + CH3COONa → NaHSO4 + CH3COOH

تولید اسید سولفوریک

اسید سولفوریک چیست - فرآیند تولید

تخمین زده می شود که بیش از 260 میلیون تن اسید سولفوریک در سال 2018 در سراسر جهان تولید شدند که به وضوح نشان می دهد که کاربردهای زیادی برای این ماده شیمیایی وجود دارد. فرآیند تولید اسید سولفوریک به چهار مرحله تقسیم می شود:

 1. استخراج گوگرد
 2. تبدیل گوگرد به دی اکسید گوگرد
 3. تبدیل دی اکسید گوگرد به تری اکسید گوگرد
 4. تبدیل تری اکسید گوگرد به اسید سولفوریک

موارد استفاده از اسید سولفوریک

کاربردهای زیادی برای اسید سولفوریک در طیف وسیعی از صنایع وجود دارد، از جمله:

 • تست و آنالیز آزمایشگاهی
 • خودرو – اسیدی است که در باتری خودرو استفاده می شود
 • ساخت آهن و فولاد – برای حذف اکسیداسیون
 • ساخت مواد شیمیایی – به عنوان ماده اولیه در تولید محلول های شیمیایی دیگر
 • پالایش پتروشیمی
 • تولید کاغذ
 • کشاورزی – در تولید کودهای فسفاته
اسید سولفوریک چیست - استفاده در باتری ماشین
اسید سولفوریک در باتری های خودرو استفاده می شود

اثرات بهداشتی تماس با اسید سولفوریک

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت های پایین اسید سولفوریک یا قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض غلظت های بالا می تواند اثرات مضری برای سلامتی داشته باشد.

قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک می تواند از طریق استنشاق، بلع و تماس با پوست باشد. استنشاق باعث تحریک یا حتی سوختگی شیمیایی در دستگاه تنفسی، بینی، گلو و ریه ها می شود. می تواند کشنده باشد. مصرف اسید سولفوریک نیز می تواند کشنده باشد یا باعث آسیب شدید و دائمی به دستگاه گوارش شود. تماس پوستی یا چشمی می‌تواند باعث سوختگی‌های شیمیایی وحشتناکی شود، به‌خصوص که به شدت با آب موجود در پوست واکنش نشان می‌دهد. اسید سولفوریک نیز یک سرطان زا شناخته شده است. همیشه باید با احتیاط رفتار کرد.

در phosphoric-acid.ir، ما تامین اسید سولفوریک در اشکال غلیظ و استاندارد و همچنین در محلول های معرف. ما همچنین طیف وسیعی از بسته‌ها را از 2.5 لیتر تا 1000 لیتر و به صورت دسته‌ای تا 5000 لیتر ارائه می‌کنیم. اگر می خواهید در مورد نیازهای خود بحث کنید، فقط امروز با یکی از تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *