اسید فسفریک اوگاریت

فهرست مطالب گفته شد در این محتوا:

1. خواص شیمیایی 2. موارد استفاده 3. اطلاعات ایمنی 4. فرآیند تولید 5. در دسترس بودن 6. قیمت 7. اطلاعات نظارتی 8. کاربردها 9. مطالعات تحقیقاتی 10. محصولات مرتبط

اوگاریت فسفریک اسید: خواص شیمیایی

اسید فسفریک اوگاریت که با نام UPA نیز شناخته می شود، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H3PO4 است. این یک جامد کریستالی بی رنگ، بی بو و مرطوب است. UPA یک اسید تری بازیک است، به این معنی که دارای سه اتم هیدروژن است که می تواند در محلول های آب یونیزه شود. این یک ماده شیمیایی صنعتی مهم است که در تولید کودها، شوینده ها و افزودنی های غذایی استفاده می شود. UPA یک اسید نسبتا قوی است که pKa آن 2.1 است. این بدان معنی است که تقریباً 10000 برابر اسیدی تر از آب است. همچنین یک اسید نسبتا ضعیف با pKa 7.2 است. این بدان معنی است که تقریباً 10000 برابر اسیدی کمتر از اسید هیدروکلریک است. UPA یک اسید پلی پروتیک است، به این معنی که می تواند تا سه پروتون را در محلول های آبی اهدا کند. UPA بسیار محلول در آب است، با حلالیت 1.3 گرم در لیتر در 25 درجه سانتیگراد. همچنین در الکل ها و سایر حلال های آلی محلول است. UPA در هوا نسبتاً پایدار است، اما در حضور رطوبت به آرامی هیدرولیز می شود. همچنین رطوبت سنجی است، به این معنی که رطوبت هوا را جذب می کند.

موارد استفاده از اسید فسفریک اوگاریت

UPA در انواع کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده می شود. در تولید کودها، شوینده ها و افزودنی های غذایی استفاده می شود. همچنین در ساخت مواد دارویی، رنگ و جوهر استفاده می شود. UPA در تولید فسفات ها که برای رشد گیاه مهم هستند استفاده می شود. همچنین در تولید اسید فسفریک استفاده می شود که در ساخت مواد شوینده و سایر محصولات پاک کننده استفاده می شود. UPA همچنین در تولید افزودنی های غذایی مانند نگهدارنده ها و تقویت کننده های طعم استفاده می شود. UPA همچنین در تولید مواد دارویی مانند آنتی اسیدها و داروهای ضد التهابی استفاده می شود. همچنین در تولید رنگ و جوهر و همچنین در تولید فیلم عکاسی استفاده می شود.

اطلاعات ایمنی

UPA یک محرک برای پوست، چشم و سیستم تنفسی است. همچنین برای فلزات خورنده است و می تواند باعث سوختگی پوست و چشم شود. پوشیدن لباس و تجهیزات محافظ هنگام کار با UPA مهم است. UPA نیز در صورت مصرف سمی است. می تواند باعث تهوع، استفراغ و درد شکم شود. همچنین در صورت مصرف زیاد می تواند باعث آسیب کلیه و کبد شود.

فرایند تولید

UPA از واکنش اسید فسفریک و اوره تولید می شود. این واکنش محلولی از UPA را در آب تولید می کند. سپس محلول با تبخیر و تبلور تغلیظ می شود. سپس کریستال ها فیلتر شده و خشک می شوند.

در دسترس بودن

UPA در اشکال مختلف از جمله پودر، گرانول و پولک موجود است. همچنین در غلظت های مختلف از 0.5٪ تا 95٪ موجود است.

قیمت

قیمت UPA بسته به شکل و غلظت متفاوت است. قیمت ها از 0.50 تا 2.00 دلار در هر پوند متغیر است.

اطلاعات نظارتی

UPA توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) تنظیم می شود. به عنوان یک آلاینده خطرناک هوا طبقه بندی می شود و تابع مقررات سختگیرانه است.

برنامه ها

UPA در انواع کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده می شود. در تولید کودها، شوینده ها و افزودنی های غذایی استفاده می شود. همچنین در ساخت مواد دارویی، رنگ و جوهر استفاده می شود.

مطالعات تحقیقاتی

مطالعات تحقیقاتی متعددی در مورد اثرات UPA بر محیط زیست و سلامت انسان انجام شده است. این مطالعات نشان داده است که UPA می تواند برای موجودات آبزی سمی باشد و باعث تحریک پوست، چشم و سیستم تنفسی شود.

محصولات مرتبط

UPA مربوط به سایر اسیدهای فسفریک مانند اسید فسفریک، اسید اورتوفسفریک و اسید پیروفسفریک است. این اسیدها در انواع کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *