اسید فسفریک

فهرست مطالب گفته شد در این محتوا:

1. خواص شیمیایی 2. موارد استفاده 3. اطلاعات ایمنی 4. تولید 5. خواص فیزیکی 6. ساختار 7. واکنش ها 8. اثرات سلامتی 9. در دسترس بودن 10. کاربردهای صنعتی

اسید فسفریک: خواص شیمیایی

اسید فسفریک که به نام اسید اورتوفسفریک نیز شناخته می شود، یک اسید معدنی با فرمول شیمیایی H3PO4 است. این یک اسید ضعیف با pKa 2.15 است. این یک مایع بی رنگ، بی بو و رطوبت سنجی است که با آب به هر نسبت قابل اختلاط است. اغلب در صنایع غذایی به عنوان اسیدولانت استفاده می شود و همچنین در بسیاری از فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. اسید فسفریک یک اسید تری بازیک است، به این معنی که دارای سه پروتون قابل تجزیه است. این پایه مزدوج یون فسفات، PO43- است. اسیدیته اسید فسفریک به دلیل وجود سه پروتون است که می توان آنها را یکی یکی حذف کرد. پروتون اول در pH 2.15، دومی در pH 7.2 و سومی در pH 12.4 حذف می شود. اسید فسفریک یک اسید قوی است که pKa آن 2.15 است. همچنین یک اسید لوئیس است، به این معنی که می تواند الکترون های مولکول های دیگر را بپذیرد. این باعث می شود که در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مانند تولید مواد شوینده و کود مفید باشد.

اسید فسفریک: موارد استفاده

اسید فسفریک در کاربردهای مختلفی از جمله فرآوری مواد غذایی، تکمیل فلزات و فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. در صنایع غذایی از آن به عنوان ماده اسیدی برای تنظیم PH غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود. همچنین به عنوان نگهدارنده برای جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها استفاده می شود. در پرداخت فلز از اسید فسفریک برای زدودن زنگ زدگی و سایر آلاینده ها از سطوح فلزی استفاده می شود. همچنین برای حکاکی سطوح فلزی و تمیز کردن و آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی استفاده می شود. در فرآیندهای صنعتی، اسید فسفریک به عنوان یک کاتالیزور، به عنوان تنظیم کننده pH و به عنوان یک بازدارنده خوردگی استفاده می شود. همچنین در تولید مواد شوینده، کود و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

اسید فسفریک: اطلاعات ایمنی

اسید فسفریک خورنده است و در صورت تماس با پوست یا چشم می تواند باعث سوختگی جدی شود. همچنین اگر بلعیده شود سمی است و می تواند باعث تحریک شدید دستگاه گوارش شود. هنگام کار با اسید فسفریک، پوشیدن لباس های محافظ مانند دستکش، عینک و محافظ صورت بسیار مهم است. همچنین مهم است که اسید را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

اسید فسفریک: تولید

اسید فسفریک از واکنش اسید سولفوریک با سنگ فسفات تولید می‌شود. در این واکنش دوغابی از اسید فسفریک و سولفات کلسیم تولید می شود که سپس فیلتر شده و غلیظ می شود. سپس اسید فسفریک غلیظ حرارت داده می شود تا اسید سولفوریک باقیمانده از بین برود و محصول به دست آمده مایعی بی رنگ و بی بو است.

اسید فسفریک: خواص فیزیکی

اسید فسفریک مایعی بی رنگ، بی بو و مرطوب است. چگالی آن 1.68 گرم بر سانتی متر مکعب و نقطه جوش 156 درجه سانتی گراد است. در تمام نسبت ها با آب قابل اختلاط است و در الکل کمی محلول است.

اسید فسفریک: ساختار

اسید فسفریک یک اسید تری بازیک است، به این معنی که دارای سه پروتون قابل تجزیه است. ساختار اسید فسفریک از سه گروه فسفات تشکیل شده است که هر کدام به یک اتم هیدروژن پیوند دارند. ساختار با فرمول H3PO4 نشان داده شده است.

اسید فسفریک: واکنش ها

اسید فسفریک یک اسید قوی است و با بازها واکنش داده و نمک تشکیل می دهد. همچنین با فلزات برای تشکیل فسفات و با الکل ها برای تشکیل استر واکنش می دهد. همچنین یک اسید لوئیس است و با بازهای لوئیس واکنش داده و ترکیبات اضافی تشکیل می دهد.

اسید فسفریک: اثرات سلامت

اسید فسفریک خورنده است و می تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. مصرف اسید فسفریک می تواند باعث تحریک شدید دستگاه گوارش شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اسید فسفریک می تواند به کلیه ها و کبد آسیب برساند.

اسید فسفریک: در دسترس بودن

اسید فسفریک به طور گسترده در هر دو شکل مایع و جامد موجود است. اغلب به صورت غلیظ فروخته می شود و به صورت محلول های رقیق نیز موجود است. همچنین در انواع مختلفی از جمله گرید غذایی، صنعتی و گرید معرف موجود است.

اسید فسفریک: کاربردهای صنعتی

اسید فسفریک در انواع فرآیندهای صنعتی از جمله تکمیل فلزات، فرآوری مواد غذایی و تولید مواد شیمیایی استفاده می شود. به عنوان یک کاتالیزور، تنظیم کننده pH و یک بازدارنده خوردگی استفاده می شود. همچنین در تولید مواد شوینده، کود و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *