اسید موریاتیک چیست؟

اسید موریاتیک یکی از رایج ترین اسیدهای مورد استفاده در مصارف صنعتی و خانگی است. این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد این اسید، از جمله خواص شیمیایی، کاربردهای مختلف آن، و دلیل معروف شدن آن به نام‌های بسیار ارائه می‌کند.

اگر به دنبال آن هستید اسید موریاتیک را خریداری کنید، به فروشگاه آنلاین ما سر بزنید، جایی که ما آن را در انواع محلول ها، غلظت ها و اندازه های بسته ذخیره می کنیم.

اسید موریاتیک به چه چیزی معروف است؟

اسید موریاتیک بیشتر به نام اسید کلریدریک شناخته می شود و معمولاً به صورت محلول آبی بی رنگ ظاهر می شود. با این حال، برخی از نسخه های بطری این محصولات ممکن است رنگ زرد داشته باشند. این در واقع نشانه وجود ناخالصی هایی مانند گاز کلر، آهن و مواد آلی است.

اسید هیدروکلریک زمانی تولید می شود که کلرید هیدروژن در آب حل شود. از نظر تاریخی، با مخلوط کردن محلول‌های ویتریول سبز یا سولفات آهن (II) با نمک سنگ یا هالیت – که اساساً کلرید سدیم است – تولید می‌شد. در تولید مدرن اسید موریاتیک، کلرید سدیم و اسید سولفوریک برای تولید اسید هیدروکلریک و سولفات سدیم مخلوط می شوند.

خواص و کاربردهای آن بدین معناست که اسید کلریدریک با نام های مستعار زیادی شناخته شد. به عنوان مثال، کلمه “muriatic” به دلیل استفاده از آن به عنوان a از “نمک یا نمک” مشتق شده است عامل ترشی. این باعث شد که به آن معروف شود ارواح نمک یا اسیدوم سالیس توسط کیمیاگران اروپایی و لاتین، با اشاره به رفتار آن به عنوان اسید نمک. نام دیگر اسید موریاتیک هیدرونیوم کلرید است که به سادگی به محلول آبی شکل نمک اسید، معروف به کلرید هیدروژن اشاره دارد. زیرا در یک محلول آبی، هیدروژن و کلر به یون تبدیل می شوند.

لیوان اسید موریاتیک (HCl)
اسید موریاتیک بیشتر به نام اسید هیدروکلریک (HCl) شناخته می شود.

سطح pH اسید موریاتیک چقدر است؟

اسید موریاتیک از نظر شیمیایی با اسید هیدروکلریک یکسان است. تفاوت اصلی در سطح خلوص است. سطح خلوص شامل نسبت اسید به عنوان املاح با حلال، که آب است، و همچنین سایر باقیمانده های شیمیایی موجود در محلول، مانند یون های فلزی است. با در نظر گرفتن این موضوع، اسید موریاتیک تجاری موجود معمولا دارای سطح pH بین یک تا دو است.

می توانید با رقیق کردن آن با آب، اسیدیته آن را کاهش دهید و می توانید این کار را با توجه به هدف خود انجام دهید، چه برای تمیز کردن توالت یا خنثی کردن آب استخر. اسید کلریدریک موجود در بازار در مقایسه با اسید کلریدریک معرف که دارای نسبت اسید کلریدریک 37 درصد و 63 درصد آب است، دارای درجه بندی پایین تری (بین 14.5 تا 28 درصد اسید کلریدریک) است.

اسید موریاتیک به اندازه شیره معده در معده خورنده است و pH آن بین 1.5 تا 3.5 است. با این حال، اسید معده در واقع فقط 0.5٪ اسید هیدروکلریک است. سایر اجزای اصلی غیر آلی آن الکترولیت هایی مانند کلرید پتاسیم، فسفات، بی کربنات و کلرید سدیم هستند. اسید معده ما همچنین حاوی مواد آلی مانند مخاط و پپسین است.

سطح pH یک اسید معیار استانداردی برای سنجش قدرت آن نیست، زیرا این فاکتور ممکن است بسته به نسبت املاح و حلال متفاوت باشد. اسید کلریدریک به عنوان یکی از آن ها در نظر گرفته می شود هفت اسید قوی، نه به دلیل سطح pH بلکه به دلیل ثابت تفکیک آن. در حد تفکیک به آمادگی یون ها برای جدا شدن در محلول های آبی اشاره دارد.

شش اسید قوی دیگر که دارای این هستند عبارتند از:

 • اسید نیتریک
 • اسید سولفوریک
 • اسید هیدروبرومیک
 • اسید هیدرویدیک
 • اسید پرکلریک
 • اسید کلریک

به عنوان یک قانون کلی، یک اسید قوی به طور کامل به یون های تشکیل دهنده در محلول یک مولی آن اسید تجزیه می شود. اسیدهای ضعیف تر، مانند اسید استیک، فقط تا حدی در محلول تجزیه می شوند.

کاغذ نشانگر جهانی با تست اسیدی
HCl دارای pH بین 1 تا 3.5 است که وقتی کاغذ نشانگر جهانی قرمز می شود نشان داده می شود.

کاربردهای اسید موریاتیک چیست؟

اسید موریاتیک یک ماده بسیار خورنده حتی به صورت رقیق شده است. می تواند آهن را حل کند و به شدت با فلزات دیگر مانند آلومینیوم و منیزیم و همچنین بازهایی مانند هیدروکسید سدیم واکنش نشان می دهد. این واکنش ها بسیار گرمازا هستند و در طول فرآیند مقادیر زیادی انرژی گرمایی آزاد می کنند. واکنش پذیری بالای اسید موریاتیک آن را در طیف وسیعی از مصارف صنعتی و خانگی بسیار مفید می کند.

این اسید یک پاک کننده معمولی خانگی است و معمولاً برای تمیز کردن توالت ها و کف کاشی استفاده می شود. همچنین در حفظ تعادل pH استخرهای شنا استفاده می شود. علاوه بر همه اینها، اسید کلریدریک می تواند به عنوان یک پیش ساز یا به عنوان یک ماده در ساخت سایر مواد شیمیایی مانند ضد عفونی کننده ها و لکه کش ها (عامل ضد لجن) استفاده شود. این اسید در تولید وینیل کلرید در مقیاس بزرگ ضروری است که در ساخت پلاستیک پلی وینیل کلراید (PVC) استفاده می شود. اسید موریاتیک همچنین یک پیش ماده ضروری برای تولید فوم پلی اورتان است.

در اینجا مهمترین کاربردهای صنعتی اسید موریاتیک آورده شده است:

 1. تولید فولاد: فولاد ترشی یکی از مهمترین کاربردهای صنعتی اسید کلریدریک است. اساساً در مورد حذف زنگ یا اکسید آهن از فولاد قبل از اینکه تحت فرآیندهای دیگری مانند اکستروژن قرار گیرد، است. برای ترشی از اسید موریاتیک 18 درصد استفاده می شود.
 1. تولید ترکیبات آلیاسید هیدروکلریک همچنین در تولید مواد شیمیایی آلی در مقیاس بزرگ مانند وینیل کلرید و دی کلرو اتان که در ساخت پلاستیک های PVC استفاده می شود ضروری است. در اینجا، اسید برای تولید بیسفنول A برای پلی کربنات و اسید اسکوربیک استفاده می شود. اسید هیدروکلریک همچنین در تولید محصولات دارویی مختلف ضروری است و به عنوان یک معرف یا پیش ساز برای مواد شیمیایی آلی عمل می کند.
 1. تولید ترکیبات معدنی: با اجازه دادن به اسید موریاتیک برای واکنش با مواد پایه مختلف، می توان طیف وسیعی از ترکیبات جدید را تشکیل داد. دو محصول مهم از این واکنش ها کلرید آهن (III) و کلرید پلی آلومینیوم هستند. این ترکیبات در تصفیه آب به ویژه به عنوان لخته سازی و انعقاد استفاده می شوند و به آلاینده های موجود در فاضلاب اجازه ته نشین شدن و حذف می دهند. یکی دیگر از ترکیبات معدنی مهم حاصل از واکنش اسید کلریدریک با مواد باز، کلرید روی است. این امر نقش مهمی در تولید باتری و گالوانیزه کردن فلزات دارد.

اسید موریاتیک چگونه ساخته می شود؟

تقاضای صنعتی برای اسید موریاتیک یا اسید هیدروکلریک در حال افزایش است. در مقیاس صنعتی، اسید هیدروکلریک با حل کردن کلرید هیدروژن در آب تولید می شود. چندین پیش ساز و راه برای تولید کلرید هیدروژن وجود دارد. تولید در مقیاس بزرگ آن با سایر تولیدات صنعتی مانند هیدروکسید، هیدروژن و کلر مرتبط است.

اسید موریاتیک می تواند با واکنش مستقیم بین هیدروژن و کلر ساخته شود. با این حال، رایج ترین فرآیند تولید اسید کلریدریک از طریق این است واکنش شیمیایی بین اسید سولفوریک و کلرید سدیم. معادله شیمیایی متعادل زیر واکنش را نشان می دهد:

NaCl + H2بنابراین4 ← HCl + NaHSO4

نمودار واکنش شیمیایی اسید سولفوریک و کلرید سدیم برای تولید اسید کلریدریک

نحوه برخورد با اسید موریاتیک

اسید موریاتیک، حتی در غلظت های پایین، خورنده است. به طور بالقوه می تواند پوست شما را بسوزاند یا به چشمان شما آسیب برساند. دودها همچنین می توانند در هنگام واکنش با مواد دیگر سمی باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، بسیار مهم است که هنگام استفاده از اسید موریاتیک، چه به عنوان یک معرف شیمیایی، یک پیش ساز در محیط آزمایشگاهی، یا حتی به عنوان یک عامل تمیز کننده، اقدامات احتیاطی انجام دهیم. در همه موارد، مهم است که دستورالعمل ها را بررسی کنید و از PPI (تجهیزات محافظ شخصی) زیر استفاده کنید:

 • عینک ایمنی
 • دستکش لاستیکی
 • پیش بند یا لباس آزمایشگاه
 • ماسک تنفسی یا دستگاه تنفس بخار

اگرچه اسید کلریدریک بخشی از اسید معده در معده است، اما به دلیل ناخالصی‌ها و خورندگی‌اش در هنگام مصرف سمی است – حتی می‌تواند مری و ریه‌ها را بسوزاند. بنابراین، هنگام استفاده از اسید موریاتیک همیشه باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *