الکل اتیل چیست؟

اتیل الکل، همچنین به عنوان اتانول شناخته می شود، عنصر فعال در نوشیدنی های الکلی است. در حالی که شما آن را هنگام مصرف چیزهایی مانند آبجو، الکل و شراب می نوشید، نوشیدن الکل اتیلیک به خودی خود خطرناک است و می تواند منجر به مرگ شود.

برای یادگیری شیمی اتیل الکل، از ترکیب شیمیایی و فرآیند ساخت تا تفاوت آن با ایزوپروپیل الکل، به خواندن ادامه دهید.

بطری اتانول روی میز در کنار ساختار مولکولی سه بعدی

آیا اتیل الکل همان اتانول است؟

اتیل الکل اصطلاح دیگری برای اتانول است. این یک ترکیب آلی است که فرار، قابل اشتعال است و بوسیله بوی قوی آن شناخته می شود. اتانول تنها نوع الکلی است که می تواند به صورت ایمن توسط انسان – به شکل نوشیدنی های الکلی – مصرف شود. اتانول خالص سمی است و می تواند باعث کما یا حتی مرگ شود.

انواع دیگر الکل مانند ایزوپروپیل الکل (IPA) و بوتیل الکل بسیار سمی هستند و به هیچ وجه قابل مصرف نیستند. این الکل ها حتی در غلظت های بسیار کم می توانند باعث کوری و مرگ شوند.

اتیل الکل یکی از اکتشافات ماقبل تاریخ بشر است که امروزه نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. کشف مصرف الکل برای مقاصد تفریحی به احتمال زیاد مربوط به خود انسان است. در واقع، برخی از گونه‌های نخستی‌ها مشاهده شده‌اند که عمداً میوه‌های تخمیرکننده را برای استنشاق مصرف می‌کنند! این روش ایجاد الکل اتیلیک، از طریق تخمیر غذاهای شیرین، امروزه نیز محبوب ترین روش تولید است و به تخمیر قند معروف است.

جدا از نوشیدنی های الکلی، اتانول در مقادیر زیادی به عنوان سوخت زیستی و افزودنی به بنزین تولید می شود. این الکل همچنین کاربردهای صنعتی دیگری به عنوان حلال و معرف.

ترکیب شیمیایی اتیل الکل چیست؟

اتیل الکل یا اتانول، یک ترکیب آلی نسبتا ساده با فرمول شیمیایی C است2اچ6O. فرمول را می توان به عنوان یک فرمول ساختاری نیز نوشت: CH3-CH2-OH یا به سادگی C2اچ5اوه

همانطور که در فرمول ساختاری مشاهده می کنید، یک گروه اتیل به یک گروه هیدروکسیل مرتبط است. این از فرمول تعمیم یافته الکل پیروی می کند که C استnاچ2n+1اوه

فرمول عمومی تر الکل R-OH است. R نشان دهنده زنجیره هیدروکربنی و OH نشان دهنده گروه هیدروکسیل است. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، دو گروه با یکدیگر یک زاویه 109 درجه تشکیل می دهند:

فرمول الکل تعمیم یافتهبا توجه به ترکیبات مولکولی آن، جرم مولی به طور تجربی 46.069 گرم در مول تعیین شده است.-1. جرم مولی را می توان با اضافه کردن وزن اتمی تمام عناصر آن تخمین زد.

کربن دارای وزن تقریبی اتمی 12 است اما از آنجایی که دو کربن وجود دارد، وزن کل کربن 24 است. در همین حال، اکسیژن دارای وزن اتمی 16 و هیدروژن دارای وزن اتمی 1 است – اما از آنجایی که شش اتم هیدروژن وجود دارد، کل وزن اتمی است. وزن هیدروژن 6 است بنابراین جرم مولی به صورت: 24+16+6 = 46 محاسبه می شود.

الکل اتیل از چه چیزی ساخته شده است؟

تخمیر قند

رایج ترین روش تولید الکل اتیلیک از طریق تخمیر محصولات غذایی نشاسته ای یا قندی مانند انگور یا برنج است. تخمیر یک فرآیند بیوشیمیایی پیچیده است که یک موجود زنده را درگیر می کند. یک گونه قارچ (مخمر) برای تخمیر منبع نشاسته ای استفاده می شود. ساده شده مسیر تخمیر در زیر نشان داده شده است:

تصویری از فرآیند تخمیر الکلی

در اینجا برخی از رایج ترین انواع آن آورده شده است نوشیدنی های الکلی و مواد تخمیری آنها:

  • آله: تخمیر شده از مالت با رازک
  • آبجو: دانه غلات مالت دار، مانند جو، برای تخمیر استفاده می شود، در حالی که رازک برای طعم دادن به آن اضافه می شود
  • براندی: معمولاً از شراب یا هر آب میوه تخمیر شده تقطیر می شود
  • جین: تقطیر شده یا تقطیر مجدد از منابع مختلف و معمولاً طعم دار شده با توت درخت عرعر و سایر مواد معطر
  • رام: یک مشروب تقطیر شده از محصولات نیشکر مانند ملاس
  • منظور: برگرفته از دم کردن برنج و در ژاپن بسیار محبوب است
  • تکیلا: مشروب محبوب مکزیکی که از آگاو آبی تقطیر شده است
  • ودکا: تقطیر شده از غذاهای نشاسته ای مانند پوره سیب زمینی، چاودار یا گندم
  • ویسکی: مشروبی که از پوره غلاتی مانند چاودار، ذرت یا جو تقطیر می شود
  • شراب: یکی از قدیمی ترین و رایج ترین منابع الکل، شراب، آب تخمیر شده انگور تازه است

هیدراتاسیون اتیلن

مسیر دیگر تولید اتیل الکل از طریق فرآیندهای پتروشیمی است، مانند هیدراتاسیون اتیلن همانطور که در فرمول متعادل زیر نشان داده شده است. اسید سولفوریک رقیق به عنوان کاتالیزور در این واکنش استفاده می شود:

فرمول هیدراتاسیون اتیلنآیا نوشیدن الکل اتیل بی خطر است؟

در حالی که الکل اتیلیک ماده فعال نوشیدنی های الکلی است و تنها نوع الکلی است که نوشیدن آن بی خطر است، مصرف اتانول خالص ممکن است منجر به کما یا حتی مرگ شود.

در مشروبات الکلی، اتانول برای نوشیدن مسئولانه ایمن است، اما فقط تا یک نقطه خاص. به طور متوسط، الف غلظت الکل خون بین 0.020 و 0.039٪ ایمن است. در این غلظت، اتانول باعث اشتعال و از بین رفتن مهار می شود. با این حال، زمانی که غلظت الکل خون به 0.25٪ می رسد، مسمومیت با الکل شروع می شود و باعث از دست دادن هوشیاری می شود. وقتی به 0.40 درصد رسید، فرد به کما می رود و ممکن است بمیرد.

افراد مختلف قبل از مسموم شدن سطوح مختلفی از تحمل الکل را دارند. عواملی مانند غذا و وزن بدن بر روی تحمل مصرف الکل، پس همیشه مسئولانه بنوشید و حد خود را بدانید.

تفاوت بین الکل اتیل و ایزوپروپیل الکل چیست؟

هر دو اتیل و ایزوپروپیل الکل (IPA) معمولاً به عنوان ضدعفونی کننده، به ویژه به عنوان الکل مالشی استفاده می شوند. با این حال، IPA هنگام مصرف سمی است، حتی در غلظت های بسیار کم.

از نظر شیمیایی، آنها بسیار شبیه هستند. در مقایسه با اتانول (C2اچ6O)، ایزوپروپیل الکل دارای فرمول شیمیایی C است3اچ8O که می تواند به صورت CH نیز نوشته شود3CHOHCH3. همانطور که می بینید، یک گروه ایزوپروپیل به یک گروه هیدروکسیل متصل است. این ساده ترین شکل الکل ثانویه است که در آن اتم کربن الکل به دو کربن دیگر متصل است.

اتیل الکل یا ایزوپروپیل الکل کدام ایمن تر است؟

از نظر آسیب احتمالی برای انسان، الکل اتیلیک دارای کمترین خطرات مرتبط است، حتی در غلظت های بالا. بنابراین، اتانول ایمن تر از ایزوپروپیل الکل است. با این وجود، هر دو قابل اشتعال هستند و می توانند پوشش مخاطی را تحریک کنند. در حالی که IPA نباید در هیچ غلظتی مصرف شود، اتانول به طور مشابه نباید در غلظت های بالا مصرف شود.
هنگام استفاده از الکل باید از تجهیزات حفاظت شخصی مانند عینک استفاده کنید. همچنین باید از اشتعال هر یک از این الکل ها خودداری کنید زیرا بسیار قابل اشتعال هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *