الکل در شیمی چیست؟

الکل یکی از اکتشافات شیمیایی ماقبل تاریخ بشر است که اولین آن ها بوده است شواهد باستان شناسی از شراب سازی قدمت آن به حدود 8000 سال پیش باز می گردد. تجزیه و تحلیل سفال‌ها، گرده‌ها و بقایای شیمیایی به دست آمده از محوطه‌ای در جورجیا نشان می‌دهد که یک جامعه کشاورز عصر حجر در آنجا در اوایل 6000 سال قبل از میلاد شراب درست می‌کرده‌اند.

اگرچه مردم دوران نوسنگی ماقبل تاریخ بودند، ترکیب شیمیایی و ساختار الکل را درک نمی کردند. آنها می دانستند که چگونه الکل، به ویژه اتانول، از تخمیر انگور درست کنند. در شیمی، الکل به عنوان یک ترکیب آلی تعریف می شود که دارای یک گروه عاملی هیدروکسیل است که به کربن اشباع شده متصل است.

به غیر از اتانول که عمدتاً برای مقاصد تفریحی و تشریفاتی استفاده می شود، انواع دیگری از الکل با طیف وسیعی از کاربردها وجود دارد. برخی از انواع الکل به عنوان یک ضد عفونی کننده در داروها استفاده می شود، به عنوان مثال، در حالی که برخی دیگر در فرآیندهای مختلف صنعتی استفاده می شود.

انواع مختلف الکل چیست؟

طیف گسترده ای از الکل ها به خصوص وجود دارد اتانول یا اتیل الکل، که ماده اصلی فعال در نوشیدنی های الکلی مانند شراب، آبجو، ودکا، رام، ویسکی، جین و تکیلا. اگرچه اتانول ماده اصلی است، اما این نوشیدنی های الکلی از نظر منبع تخمیر، غلظت و سایر ترکیبات متفاوت هستند.

 

به عنوان مثال، آبجو از دانه های مالت دار و رازک تخمیر می شود. آنها معمولا حاوی سطوح نسبتاً کم الکل (معمولاً حدود 5٪)). از سوی دیگر، مشروبات الکلی یا ارواح مانند جین از منابع مختلفی از جمله غلات، نیشکر، درختان خرما و میوه ها تخمیر می شوند. آنها پس از تقطیر حاوی غلظت بیشتری از اتانول هستند. پس قوی ترین الکل چیست؟ قوی ترین مارک تجاری مشروب الکلی موجود است Spirytus Rektyfikowanyبا غلظت 96 درصد اتانول حجمی. با وجود تفاوت در منابع تخمیر و غلظت، مواد فعال اصلی یکسان هستند تمام نوشیدنی های الکلی حاوی اتانول هستند.

در شیمی صدها الکل شیمیایی متمایز از جمله ایزومرهای الکل ها مانند ایزوپروپیل الکل (ایزومر پروپیل الکل). با این حال، این الکل ها می توانند باشند به سه دسته اصلی طبقه بندی می شوند بر اساس تعداد گروه های آلکیل متصل به کربن با گروه هیدروکسیل. این طبقه بندی ها برای الکل های دارای گروه های آلکیل اشباع، غیراشباع و حلقوی اعمال می شود.

الکل های اولیه

این الکل ها تنها یک گروه آلکیل دارند که با گروه هیدروکسیل به کربن متصل است. نمونه هایی از الکل های اولیه عبارتند از متانول و اتانول

الکل های ثانویه

همانطور که در زیر نشان داده شده است، الکل های ثانویه دارای دو گروه آلکیل هستند که به اتم کربن متصل هستند. برخی از نمونه‌های الکل‌های ثانویه الکل‌های پروپان ۲-ال و بوتان-۲-ول هستند.

 

الکل های سوم

الکل های سوم دارای سه گروه آلکیل هستند که به اتم کربن متصل هستند. نمونه هایی از الکل های درجه سوم عبارتند از 2-متیل-پروپان-2-اول و 2-متیل-بوتان-2-اول.

تصویری که الکل های درجه سوم را نشان می دهد

الکل ها نیز بر اساس تعداد گروه های هیدروکسیل متصل به اتم های کربن طبقه بندی می شوند. گزینه دیگر این است که آنها را بر اساس نوع پیوند و شکل زنجیره های R دسته بندی کنید.

  • الکل های مونوهیدریک اینها الکل هایی هستند که فقط یک گروه هیدروکسیل دارند. به عنوان مثال می توان به پروپان-2-اول (C3اچ7OH) و پنتان-1-اول (C5اچ11اوه).
  • الکل های پلی هیدریک الکل های پلی هیدریک دارای دو یا چند گروه هیدروکسیل هستند که به زنجیره اصلی متصل هستند. به عنوان مثال می توان به پروپان-1،2،3-تریول اشاره کرد که بیشتر به نام گلیسرول شناخته می شود [C3H5(OH)3]و پنتان-1،2،3،4،5-پنتول [C5H7(OH)5].
  • الکل های آلیفاتیک غیر اشباع اینها الکل هایی با پیوندهای دوگانه در زنجیره R خود هستند. به عنوان مثال می توان به ژرانیول و پروپارگیل الکل اشاره کرد.
  • الکل های آلی حلقوی الکل های alicyclic حاوی یک یا چند حلقه کربن غیر معطر هستند. منتول (C10اچ19OH) بهترین مثال برای این است.

الکل مالشی برای چه مواردی استفاده می شود؟

مالیدن الکل کاربردهای متعددی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

ضد عفونی کننده

الکل اتیل و ایزوپروپیل الکل رایج ترین الکل هایی هستند که به صورت تجاری به عنوان الکل مالشی فروخته می شوند. آنها معمولاً به عنوان غلظت 40٪ یا 70٪ بسته بندی می شوند و عمدتاً در نظر گرفته شده اند به عنوان ضد عفونی کننده روی پوست مالیده می شود. هنگامی که به آب و صابون دسترسی ندارید می توان از الکل به عنوان ضدعفونی کننده دست استفاده کرد.

ضد عفونی کننده سطوح

مالیدن الکل می تواند باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها را از بین ببرد. ابزار پزشکی مانند فورسپس و چاقوی جراحی را می توان در الکل غوطه ور کرد تا ضدعفونی شود. همچنین می توانید از آن برای تمیز کردن سطوحی مانند پیشخوان و میز استفاده کنید. با این وجود، مالش الکل به اندازه سایر مواد ضدعفونی کننده روی سطوح بزرگ مانند کف و دیوارهای حمام مؤثر نیست. در این مورد، ممکن است بهتر باشد از آب کلردار استفاده کنید.

تسکین حالت تهوع

مطابق با یک مطالعهبوی الکل می تواند علائم تهوع را در بیماران بعد از عمل کاهش دهد. یک پد پنبه ای یا گلوله پنبه ای با الکل آغشته می شود و به بیمار داده می شود، سپس او بخار را استنشاق می کند تا حالت تهوع او را کاهش دهد.

قابض

مالش الکل همچنین می تواند به عنوان یک قابض برای تمیز کردن و سفت کردن منافذ پوست استفاده شود. اگرچه ممکن است پس از استفاده از آن احساس شادابی بیشتری کنید، اما الکل می تواند باعث خشکی پوست شود. بنابراین باید بعد از آن از مرطوب کننده استفاده کنید.

درمان درد عضلانی

مالیدن الکل روی پوست ممکن است دردهای عضلانی را تسکین دهد، زیرا به عنوان نوعی پوشش دهنده عمل می کند که جریان خون را در ناحیه آسیب دیده بهبود می بخشد. اثر خنک کننده همچنین می تواند به آرام کردن عضلات منقبض کمک کند. با این حال، برای جلوگیری از مشکلات عصبی احتمالی، باید از مالیدن الکل به تمام بدن خودداری کنید. این به این دلیل است که مقادیر زیادی الکل می تواند توسط پوست جذب شود.

الکل چگونه ساخته می شود؟

یکی از رایج ترین و قدیمی ترین روش های تولید الکل از طریق تخمیر منابع آلی قند (کربوهیدرات ها) است. سپس الکل تولید شده توسط این فرآیند برای افزایش غلظت تقطیر می شود. با این حال، این عمدتا اتانول تولید می کند. انواع دیگر الکل به روش های مختلفی تولید می شوند که در زیر به طور خلاصه بیان می شود:

  • فرآیندهای زیگلر و اکسیداسیون الکل های خطی نتیجه واکنش بین اتیلن و تری اتیل آلومینیوم متانول هستند. به دنبال آن اکسیداسیون و هیدرولیز انجام می شود.
  • هیدراتاسیون آب را می توان با کمک کاتالیزورهای اسیدی با آلکن ها واکنش داد. الکل های با وزن مولکولی کم به این روش تولید می شوند. یک رویکرد کمتر مستقیم، ابتدا تبدیل آلکن ها به استرهای سولفات و سپس هیدرولیز است.
  • تعویض الکل های اولیه را می توان از این طریق تولید کرد. آلکیل هالیدها می توانند با هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید پتاسیم در یک محلول آبی واکنش دهند. در همین حال، واکنش های جایگزینی نیز می تواند با واکنش معرف های گریگنارد و گروه های کربونیل رخ دهد. این الکل های ثانویه و سوم تولید می کند.

الکل ها در شیمی آلی چیست؟

درست مانند سایر ترکیبات آلی، الکل ها بر اساس گروه عملکردی خود تعریف می شوند. در این مورد، گروه عاملی هیدروکسیل (-OH) است که به یک گروه آلکیل متصل است. یک گروه آلکیل شامل یک یا چند گروه هیدروکسیل متصل به یک جایگزین هیدروکربنی است.

الکل به طور طبیعی به عنوان محصول جانبی بیولوژیکی تخمیر کربوهیدرات رخ می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *