ایزوپروپانول برای چه مواردی استفاده می شود؟

ایزوپروپانول که با نام های ایزوپروپیل الکل (IPA) و پروپان-2-اول نیز شناخته می شود، در بسیاری از صنایع کاربردهای گسترده ای دارد. این در گریدهای مختلفی وجود دارد که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. همچنین یکی از رایج ترین ترکیبات خانواده الکل و یکی از پرمصرف ترین حلال ها در جهان است.

ایزوپروپانول چیست؟

ابتدا، بیایید ببینیم ایزوپروپانول در واقع چیست. ایزوپروپانول که بیشتر به عنوان الکل مالشی شناخته می شود، مایعی بی رنگ و قابل اشتعال با بوی قوی و متمایز است. با فرمول شیمیایی C3اچ8ای، ایزوپروپانول یک الکل ثانویه است. این بدان معنی است که اتم کربن الکل آن به دو اتم کربن دیگر متصل است.

ایزوپروپانول اولین بار در سال 1920 در استاندارد اویل، یک پالایشگاه بزرگ نفت، با هیدراته کردن پروپن تولید شد. در حین مطالعه محصولات جانبی نفت کشف شد. امروزه می توان آن را به سه روش مختلف تولید کرد: هیدراتاسیون غیرمستقیم پروپیلن، هیدراتاسیون مستقیم پروپیلن و هیدروژنه کردن کاتالیزوری استون.

موارد استفاده ایزوپروپانول

ایزوپروپانول کاربردهای زیادی دارد که برخی از آنها را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد: به عنوان حلال، ضد عفونی کننده، پاک کننده، قابض و برای دردهای عضلانی.

ایزوپروپانول به عنوان حلال

ایزوپروپانول طیف وسیعی از ترکیبات را حل می کند. به سرعت تبخیر می شود، در مقایسه با اتانول تقریباً صفر باقی می ماند، نسبتاً غیر سمی است و می تواند با اکثر حلال ها از جمله آب، اتانول و کلروفرم مخلوط شود. بنابراین به طور گسترده ای به عنوان یک حلال استفاده می شود.

هنگامی که ایزوپروپانول با آب مخلوط می شود، الکل مالشی ایجاد می کند که به عنوان روح جراحی نیز شناخته می شود. در این شکل طیف وسیعی از کاربردهای خانگی از ضدعفونی کردن بریدگی ها تا یخ زدایی شیشه های جلو خودرو را دارد.

ایزوپروپانول همچنین در خانه برای ضدعفونی سطوح و حتی حذف نشانگر دائمی استفاده می شود.

به عنوان یک حلال صنعتی، ایزوپروپانول در فرآیندهای مختلف استفاده می شود، از جمله:

  • پاک کردن رنگ
  • تمیز کردن تجهیزات در چاپ
  • رقیق سازی و استخراج در مواد شیمیایی آزمایشگاهی

استفاده از ایزوپروپانول به عنوان یک ضد عفونی کننده

ایزوپروپانول دارای غلظت بالایی از الکل بین 70 تا 99 درصد است. در حالی که نوشیدن آن را ناامن می کند، الکل 70 درصد یک ضد عفونی کننده موثر است. این به این دلیل است که در آن غلظت، ایزوپروپانول می تواند به دیواره سلولی نفوذ کند و یک میکروارگانیسم را بکشد. سپس در برابر باکتری های سطحی نیز محافظت می کند.

پزشکان از آن برای تمیز کردن پوست قبل از تزریق، به عنوان ماده ضدعفونی کننده دست و بریدگی ها و خراش های کوچک استفاده می کنند.

ایزوپروپانول – پاک کننده

ایزوپروپانول یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از محصولات تمیز کننده و ضد عفونی کننده سطوح بیمارستانی است. حتی روی لیست سازمان حفاظت محیط زیست از محصولات ضد میکروبی موثر در برابر مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، HIV-1 انسانی و ویروس هپاتیت B.

این بدان معناست که در آزمایشگاه ها، برای تمیز کردن اجزای الکتریکی و در محصولات تمیز کننده خانه نیز بسیار موثر است. از آنجایی که هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد، اغلب جزء مواد پاک کننده شیشه است و برای تمیز کردن آینه ها عالی است زیرا رگه هایی از خود به جای نمی گذارد.

 

قابض

قابض ها باعث سفت شدن بافت بدن می شوند. ایزوپروپانول یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از تونرهای پوست است، زیرا به عنوان یک قابض عمل می کند و باعث انقباض منافذ می شود و پوست را صاف تر می کند.

همچنین می توان از آن برای جلوگیری از خونریزی ناشی از بریدگی ها و خراش های جزئی (و همچنین ضد عفونی زخم به طور همزمان) استفاده کرد، زیرا باعث انقباض مویرگ های خونی می شود.

ایزوپروپانول درد عضلانی را کاهش می دهد

ایزوپروپانول تا حدی پوست را خشک می کند که به عنوان محرک پوست طبقه بندی می شود، به همین دلیل است که اگر از آن به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می کنید، نباید زیاد از آن استفاده کنید. این همان اثری است که ایسپروپانول را برای درد عضلانی مفید می کند.

این ماده اغلب جزء ترکیبات لینینت است زیرا پوست را تحریک می کند و بنابراین جریان خون را در آن قسمت از بدن شما افزایش می دهد. به نوبه خود، این بهبود گردش خون باعث کاهش درد و التهاب عضلانی می شود.

در phosphoric-acid.ir، ما ایزوپروپانول را در طیف وسیعی از اندازه ها و گریدها، از جمله تحلیلی، آزمایشگاهی، عمومی و 15 درصد حجمی تولید می کنیم. امروز با تیم متخصص ما تماس بگیرید تا در مورد نیازهای ایزوپروپانول خود صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *