ایزوپروپیل الکل چیست؟

ایزوپروپیل الکل (IPA) بیشتر به عنوان الکل مالشی شناخته می شود، کیت کمک های اولیه که باید داشته باشید. این یک ترکیب شیمیایی بی رنگ و قابل اشتعال است و به راحتی با بوی قوی آن قابل شناسایی است.

ایزوپروپیل الکل (C3اچ80) اولین الکل مصنوعی تجاری بود. اولین بار در سال 1920 تولید شد، گروهی از شیمیدانان در شرکت استاندارد اویل در نیوجرسی آن را در حین مطالعه محصولات فرعی نفت کشف کردند. IPA در حال حاضر یکی از پرمصرف ترین حلال ها در جهان است. تقاضا برای این ماده شیمیایی چند منظوره به دلیل کاربردهای آن به عنوان حلال در صنایع مختلف است.

اینفوگرافیک که خواص ایزوپروپیل الکل را بررسی می کندخواص

ایزوپروپیل الکل به عنوان یک مایع فرار، هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرد، به سرعت تبخیر می شود. علاوه بر این، هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد. این آن را به یک ماده تمیز کننده ایده آل تبدیل می کند زیرا هیچ رگه ای روی سطوح باقی نمی گذارد. خواص ضد باکتریایی آن همچنین به این معنی است که به عنوان یک ضد عفونی کننده، ضد عفونی کننده و ضدعفونی کننده مناسب است.

IPA با اکثر حلال ها از جمله آب، اتانول، اتر و کلروفرم قابل اختلاط است. مانند سایر مواد مبتنی بر اتانول، مانند الکل دناتوره شده، ظرفیت IPA برای حل کردن موادی مانند روغن ها، آلکالوئیدها و رزین های طبیعی اثربخشی آن را به عنوان یک حلال نشان می دهد.

در حالی که با بسیاری از حلال ها قابل اختلاط است، ایزوپروپیل الکل با محلول های نمک قابل اختلاط نیست. این بدان معنی است که با افزودن کلرید سدیم به مخلوط می توان آن را به راحتی از محلول آبی جدا کرد. به این فرآیند نمک زدایی می گویند.

هنگامی که ایزوپروپیل الکل با آب مخلوط می شود، الکل مالشی ایجاد می شود. این محصول کاربردهای گسترده ای دارد، از ضدعفونی کردن زخم ها تا یخ زدایی شیشه جلو.

IPA را نباید با همتای ale کم رنگ آن اشتباه گرفت. ایزوپروپیل الکل به طور کلی 70٪ الکل خالص است، اما غلظت آن می تواند به درصدهای بالاتری برسد. در حالی که این امر آن را به یک حلال و پاک کننده موثر تبدیل می کند، اما به این معنی است که نوشیدن آن بی خطر است. در واقع، در صورت مصرف حتی هشت اونس می تواند کشنده باشد.

فرمول و ساختار

IPA ساده ترین مثال الف است الکل ثانویه. این به این دلیل است که اتم کربن الکل آن به 2 اتم کربن دیگر متصل است.

یک زنجیره 3 کربنی اتم های کربن را در ساختار IPA به یکدیگر پیوند می دهد. اتم های کربن در انتهای فرمول هر کدام 3 اتم هیدروژن به آنها متصل شده اند. در همین حال، اتم کربن در وسط با یک گروه هیدروژن و یک گروه هیدروکسیل (OH) پیوند دارد.

رایج ترین روش برای نوشتن فرمول ایزوپروپیل الکل C است3اچ80. با این حال، می توان آن را به چند طریق نیز بیان کرد، از جمله: ج3اچ7OH، CH3CHOHCH3، و (CH3)2CHOH. مهم نیست که چگونه فرمول را بنویسید، تعداد کربن ها و هیدروژن ها تغییر نمی کند.

یک جعبه کمک های اولیه قدیمی
ایزوپروپیل الکل به دلیل خاصیت ضد باکتریایی آن چیز خوبی برای نگهداری در جعبه کمک های اولیه است. این بدان معنی است که می توان از آن برای ضدعفونی بریدگی ها و خراش ها استفاده کرد – اما نه زخم های عمیق.

تولید الکل ایزوپروپیل

ایزوپروپیل الکل را می توان با استفاده از 3 روش مختلف تولید کرد: هیدراتاسیون غیرمستقیم پروپیلن، هیدراتاسیون مستقیم پروپیلن و هیدروژناسیون کاتالیزوری استون.

هیدراتاسیون غیر مستقیم پروپیلن

پروپیلنپروپن نیز یک ترکیب آلی است که بیشتر در صنعت پتروشیمی استفاده می شود. تا سال 1951، هیدراتاسیون غیرمستقیم پروپیلن تنها روشی بود که برای تولید IPA استفاده می شد. این روش به عنوان فرآیند اسید سولفوریک نیز شناخته می شود زیرا نیاز به واکنش بین پروپیلن و اسید سولفوریک دارد. 2 مرحله وجود دارد:

  1. پروپیلن و اسید سولفوریک واکنش نشان می دهند و مونو ایزوپروپیل و دی ایزوپروپیل تولید می کنند
  2. سپس آب اضافه می شود که این واسطه ها را هیدرولیز کرده و به الکل ایزوپروپیل تبدیل می کند

هیدراتاسیون مستقیم پروپیلن

در سال 1951، هیدراتاسیون مستقیم پروپیلن معرفی شد و به سرعت از نظر محبوبیت از سلف خود پیشی گرفت. این یک فرآیند ساخت جدیدتر است و همچنین خورنده کمتری است.

  1. هنگام واکنش پروپیلن و آب در فشارهای بالا از کاتالیزورهای اسیدی جامد استفاده می شود
  2. این مخلوطی از IPA و آب تولید می کند که سپس می توان آن را با استفاده از آن جدا کرد تقطیر، یا نمک زدن

در حالی که این روش شامل مراحل کمتری است و خورندگی کمتری دارد، به جای پروپیلن با کیفیت پایین که در هیدراتاسیون غیرمستقیم استفاده می شود، به پروپیلن با خلوص بالا نیاز دارد.

هیدروژناسیون کاتالیستی استون

استون یک مایع آلی است که نزدیک به ایزوپروپیل الکل است. هنگامی که IPA اکسید می شود، استون تولید می کند. همین فرآیند به صورت معکوس اتفاق می افتد زیرا کاهش استون، از طریق هیدروژناسیون کاتالیستی، ایزوپروپیل الکل تولید می کند.

هیدروژناسیون کاتالیستی با واکنش استون با گاز هیدروژن حاصل می شود. این کار تحت فشارهای بالا و در حضور کاتالیزورهای فلزی (مانند پالادیوم و روتنیم) انجام می شود.

این روش مفید است زیرا می توان آن را با روشی که استون اضافی تولید می کند جفت کرد. این امر باعث می شود که کاهش کاتالیزوری استون به عنوان وسیله ای برای تولید IPA یک فرآیند تولید موثر و کارآمد باشد.

قفسه مشروب پشت بار

در phosphoric-acid.ir، ما ایزوپروپیل الکل را در اندازه های مختلف تولید می کنیم. از بطری های درپوش پیچ 2.5 لیتری تا IBC های 1000 لیتری، ما طیف گسترده ای از مقادیر و مواد بسته بندی را برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای خاص کسب و کار شما ارائه می دهیم. به عنوان یک شرکت تایید شده با کیفیت ISO، می توانید اطمینان داشته باشید که تمام محصولات شیمیایی ما درجه یک و مقرون به صرفه هستند. همین امروز با ما تماس بگیرید تا بدانید چگونه می توانیم به شما در دستیابی به هدف تجاری خود کمک کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *