با قرار دادن سیم مسی در نیترات نقره چه اتفاقی می افتد؟

یکی از جذاب ترین آزمایشات شیمیایی واکنش بین نیترات نقره و فلز مس سیم در آب این آزمایش که با رسوبات فراکتال مانند مشخص می شود، نمونه ای خیره کننده از یک واکنش ردوکس ساده است.

هنگامی که یک سیم مسی را در محلول نیترات نقره و آب قرار می دهید، کریستال ها ظاهر می شوند. اینها روی مس رشد می کنند و یک ساختار متبلور را تشکیل می دهند. اما قبل از اینکه وارد شویم چرا این اتفاق می افتد، ابتدا باید به اجزای درگیر نگاهی بیندازیم.

نیترات نقره چیست؟

نیترات نقره یک ترکیب شیمیایی سوزاننده با فرمول AgNO است3. جالب اینجاست که قبلاً به این نام شناخته می شد سوزاننده قمری توسط کیمیاگران باستانی که نقره را با ماه مرتبط می کردند.

نیترات نقره در آب و سایر حلال ها بسیار محلول است. همچنین نسبت به هالید نقره حساسیت کمتری به نور دارد و از حل کردن مقادیر زیادی نقره در اسید نیتریک ساخته می شود.

اگرچه نیترات نقره در صورت مصرف سمی است، اما کاربردهای مختلفی در پزشکی دارد که به دلیل خواص ضد عفونی کنندگی آن استفاده می شود. نیترات نقره همچنین به عنوان پیشرو در بیشتر ترکیبات نقره، از جمله آنهایی که در عکاسی استفاده می شود، استفاده می شود.

مس چیست؟

مس (مس) یکی از تنها فلزاتی است که نیازی به استخراج از سنگ معدن ندارد. این به این دلیل است که شکل طبیعی آن به طور مستقیم قابل استفاده است.

مس دارای پیوندهای فلزی ضعیفی است، به همین دلیل یکی از فلزات انعطاف پذیرتر است. در حالی که مس به دلیل رنگ مایل به قرمزش شناخته شده است، به دلیل رنگدانه سبزش نیز شناخته شده است – برای مثال مجسمه آزادی را در نظر بگیرید.

این لایه سبز در واقع یک پوشش محافظ است که به پتینه معروف است. هنگامی که مس برای مدت طولانی در معرض هوا قرار می گیرد، تشکیل می شود و در برابر خوردگی بیشتر محافظت می کند.

نقره پس از واکنش با مس رسوب می کند
هنگامی که سیم مسی در محلول آبی نیترات نقره باقی می ماند، رسوبات نقره در طول سیم شروع به تجمع می کنند. اینها مانند فرکتال‌های کریستالی ظاهر می‌شوند و بعداً می‌توان آن‌ها را برداشت، خشک کرد و جمع‌آوری کرد.

واکنش

هنگامی که یک سیم مسی به محلول آبی نیترات نقره وارد می شود، الف واکنش تعویض تک رخ می دهد. این زمانی است که دو عنصر در یک واکنش جای خود را عوض می کنند، یکی جایگزین دیگری می شود. این یک است نوع واکنش ردوکس

در ابتدای آزمایش، شکل عنصری خالص مس (Cu) است اکسید شده توسط محلول نیترات نقره این بدان معنی است که الکترون ها را از دست می دهد و یون های مس را تشکیل می دهد. این یون‌ها جایگزین یون‌های نقره موجود در محلول آبی نیترات نقره می‌شوند و ترکیب جدیدی را تشکیل می‌دهند: نیترات مس.

در همین حال، فرآیند معکوس برای نیترات نقره اتفاق می افتد. یون‌های نقره در محلول نیترات به جای از دست دادن الکترون‌ها، با کاهش الکترون‌ها را به دست می‌آورند. این آنها را به شکل عنصری خود (Ag) تبدیل می کند که جایگزین مس عنصری می شود. این واکنش به عنوان واکنش ردوکس نیز شناخته می شود و می توانیم آن را به صورت زیر بیان کنیم:

فلز مس (مس) + نیترات نقره (AgNO3) = فلز نقره (Ag) + نیترات مس (CuNO3)

نتیجه

همانطور که نیترات نقره به شکل عنصری خود تبدیل می شود، رسوبات نقره سطح سیم مسی را می پوشانند، جایی که در طول زمان به تجمع خود ادامه می دهند. این یک ساختار کریستالی فریبنده در اطراف سیم تشکیل می دهد.

گاهی اوقات، رسوبات کریستال مانند بعداً از مس جدا می شوند و در قطعات آثار هنری فراکتال استفاده می شوند.

محلول در پایان آزمایش یک رنگ آبی مشخص است. این به دلیل وجود نیترات مس است که به دلیل وجود آن آبی به نظر می رسد توانایی جذب نور سفید که از یک محلول عبور می کند. این اتفاق برای اکثر فلزات واسطه می افتد.

ویدئوی زیر را ببینید که نشان می دهد این واکنش چگونه رخ می دهد:

در phosphoric-acid.ir، قفسه‌های ما با طیف وسیعی از محصولات نیترات نقره عرضه می‌شوند. از محلول های 0.01 میلیون تا جامد نیترات نقره، همه مواد شیمیایی ما 100٪ تضمین کیفیت دارند. برای یافتن مواد شیمیایی مناسب برای شما، فروشگاه آنلاین ما را بررسی کنید یا برای اطلاعات بیشتر همین امروز با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *