با مدرک بیوشیمی چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگر به این فکر می کنید که با مدرک بیوشیمی چه کاری می توانید انجام دهید، گزینه های زیادی از تدریس و تحقیق گرفته تا پزشکی دارید.

اگر قبلاً مدرک بیوشیمی را دنبال می کنید، احتمالاً آینده درخشانی در پیش دارید. شما می توانید شغلی را در تحقیقات علمی دنبال کنید یا از مدرک خود به عنوان پایه ای برای حرفه پزشکی استفاده کنید. فارغ التحصیلان بیوشیمی همچنین می توانند تدریس را به عنوان یک گزینه شغلی یا به عنوان مدرس دانشگاه یا معلم دبیرستان دنبال کنند.

وقتی مدرک خود را به پایان رساندید، می توانید ادامه تحصیل خود را انتخاب کنید، برای یک درخواست دهید طرح فارغ التحصیلی شیمی یا حرفه خود را شروع کنید. بسیاری از موقعیت های ابتدایی در بخش خصوصی و دولتی برای فارغ التحصیلان بیوشیمی باز است.

مطالعه بیوشیمی چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، بیوشیمی ترکیبی از زیست شناسی و شیمی است، بنابراین زیرشاخه ای از زیست شناسی و شیمی است. به فرآیندهای شیمیایی مربوط به موجودات بیولوژیکی می پردازد. این فرآیندهای شیمیایی معمولاً بخشی از متابولیسم و ​​سنتز مواد بیولوژیکی مانند پروتئین ها هستند.

بیوشیمی بیشتر به سه زمینه مطالعات تخصصی تقسیم می شود:

 • زیست شناسی ساختاری – این بر ساختارهای مولکولی پیچیده و نحوه رفتار ماکرومولکول های بیولوژیکی مانند پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک تحت شرایط خاص تمرکز دارد.
 • آنزیم شناسی – این شبیه به زیست شناسی ساختاری است اما تمرکز اصلی بر نحوه عملکرد آنزیم ها از نظر ساختار و عملکرد است.
 • متابولیسم – مطالعه انواع مختلف واکنش های شیمیایی که در یک ارگانیسم بیولوژیکی برای حفظ حیات رخ می دهد. متابولیسم به کاتابولیسم یا تجزیه ترکیبات بیولوژیکی و سایر مواد شیمیایی و آنابولیسم یا سنتز مواد شیمیایی بیولوژیکی تقسیم می شود.

در چند دهه آخر قرن بیستم، بیوشیمی پیشرفت‌های بزرگی در درک اساس شیمیایی حیات ایجاد کرد. این اکتشافات منجر به توسعه داروها و درمان های موثرتر برای طیف وسیعی از بیماری ها شد. برخی اکتشافات کشاورزی و تولید مواد غذایی را بهبود بخشید.

بیوشیمی دانان به نقاط عطف بزرگی دست یافته اند که درک ما از زندگی را برای همیشه تغییر داده است. از جمله بزرگترین اکتشافات از دهه 1950 تا 2000 می توان به ساختار آلفا مارپیچ پروتئین، ساختار مارپیچ دوگانه DNA، نیروی محرکه پروتون در استفاده از انرژی سلول، تغییرات کووالانسی آنزیم ها و ریبوزوم ها اشاره کرد.

از دهه 1950، بیوشیمی دانان پیشرفت های شگفت انگیزی از جمله کشف ساختار DNA داشته اند
از دهه 1950، بیوشیمی دانان پیشرفت های شگفت انگیزی از جمله کشف ساختار DNA داشته اند

بیوشیمی‌ها همچنین روش‌های تجربی مختلفی را توسعه داده‌اند که اکنون برای طیف وسیعی از آزمایش‌های آزمایشگاهی استاندارد هستند. جدای از تشخیص بیماری ها، این روش های تجربی ابزارهای جدیدی را برای علم پزشکی قانونی نیز فراهم کرده اند.

آیا برای بیوشیمی به شیمی آلی نیاز دارید؟

شیمی آلی پایه و اساس بیوشیمی است. این یکی از دروس اصلی و پیش نیازی است که یک دانشجوی بیوشیمی باید بگذراند و قطعا برای درک بیوشیمی لازم است.

شیمی آلی پیش نیاز تحصیل در رشته بیوشیمی است
شیمی آلی پیش نیاز تحصیل در رشته بیوشیمی است

شیمی آلی مطالعه علمی ترکیبات حاوی کربن است. تمرکز اصلی شیمی آلی هیدروکربن ها است، اما سایر ترکیبات با کربن نیز مورد مطالعه قرار می گیرند.

شیمی آلی قبلاً بر روی ترکیبات تولید شده توسط موجودات زنده تمرکز می کرد، اما اکنون شامل مطالعه مواد مصنوعی مشتق شده از ترکیبات آلی مانند پلاستیک نیز می شود. طیف وسیعی از کاربردها در داروسازی، تولید پتروشیمی، فرآوری مواد غذایی، تولید رنگ و غیره دارد.

شیمی آلی با ترکیبات شیمیایی ساده تری سروکار دارد که منشأ بیولوژیکی دارند اما لزوماً در موجودات بیولوژیکی فعال نیستند. به عنوان مثال، نفت یا سوخت فسیلی، بقایای باستانی موجودات هستند اما برای موجودات زنده سمی هستند. ترکیبات مورد مطالعه در بیوشیمی در سیستم های بیولوژیکی پیچیده تر و فعال تر هستند.

آیا بیوشیمی شغل خوبی است؟

اگر شما مدرک بیوشیمی دارید، شما هستید بسیار قابل استفاده در بسیاری از صنایع به دلیل سطح بالایی از مهارت های خاص شما، و طیف وسیعی از مشاغل ممکن برای فارغ التحصیلان بیوشیمی وجود دارد.

دارندگان مدرک بیوشیمی ممکن است شغلی را در شیمی یا تحقیق دنبال کنید، تدریس یا علوم کاربردی در صنایع مختلف مانند داروسازی.

شما همچنین می توانید تحصیلات پیشرفته در پزشکی یا علوم فیزیکی را دنبال کنید. کمک هزینه های تحصیلی و تحقیقاتی نیز ممکن است برای افرادی که واجد شرایط تحصیلی هستند در دسترس باشد.

به عنوان یک انتخاب شغلی، یک بیوشیمیست خدمات مهمی را از نظر موارد زیر ارائه می دهد:

 • ارائه ایده ها و روش های آزمایشی جدید در درک چگونگی کارکرد زندگی
 • ارائه مبنای مفهومی و تجربی برای درک سلامت و بیماری ها
 • مشارکت در توسعه و بهبود بیوتکنولوژی پیشرفته

کدام دانشگاه برای بیوشیمی بهتر است؟

می توانید تعیین کنید کدام دانشگاه برای هر رشته ای بهتر است بر اساس معیارهای امتیازدهی قابل سنجش، مانند:

 • تدریس – این در درجه اول به سطح شایستگی یا صلاحیت اعضای هیئت علمی اشاره دارد. همچنین به محیط آموزشی و امکاناتی مانند آزمایشگاه ها اشاره دارد.
 • تحقیق – جدا از آموزش به دانشجویان، دانشگاه باید به کلیت دانش بشری نیز کمک کند. یک دانشگاه خوب مقالات تحقیقاتی اصلی را تولید می کند که دارای اهمیت بین المللی هستند.
 • نقل قول ها – اعتبار یک بخش بیوشیمی را می توان با اعتبار تحقیقات آن سنجید. اگر تعداد زیادی استناد به تحقیقات یک دانشگاه پیدا کردید، احتمالاً به این معنی است که دانشگاه مورد احترام و شناخته شده است.

اینها برخی از آنها هستند بهترین دانشگاه های دنیا برای بیوشیمی و علوم زیستی، اساساً بر اساس معیارهای فوق:

 1. دانشگاه کمبریج – کمبریج دارای بالاترین رتبه شیمی در ایران و رتبه سوم در جهان است. همچنین برای علوم زیستی در صدر قرار دارد. این دانشگاه دارای یک برنامه عالی بیوشیمی لیسانس و همچنین برنامه های تحصیلات تکمیلی و یک بخش تحقیقاتی است که به بیوشیمی اختصاص دارد. مشهورترین فارغ التحصیل این دانشگاه چارلز داروین است.
 2. دانشگاه آکسفورد – یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های جهان، آکسفورد دارای بخش های تحقیقاتی تخصصی بسیاری هم در علوم زیستی و هم در علوم بالینی است. این دانشگاه دارای هیئت علمی دانشگاهیان مشهور جهان مانند زیست شناس تکاملی معروف، ریچارد داوکینز است.
 3. دانشگاه استنفورد – استنفورد، در کالیفرنیا، به دلیل علم و نوآوری مشهور است. برخی از درخشان ترین ذهن های جهان را به خود جذب می کند. بخش زیست شناسی آن یک موسسه پیشرو در زمینه های بیوشیمی، بیوفیزیک، زیست شناسی محاسباتی و زیست شناسی حفاظتی است. بسیاری از فارغ التحصیلان آن برنده جوایز معتبری مانند جایزه نوبل شده اند.

البته، شما همچنین باید در نظر بگیرید که آیا دانشگاه برای شخص شما مناسب است یا خیر.

سوال “با مدرک بیوشیمی چه کاری می توانید انجام دهید؟” اگر به بیوشیمی علاقه دارید پاسخ دادن به آن آسان است. فرصت‌ها بسیار، متنوع و اغلب با دستمزد خوب هستند و فارغ‌التحصیلان بیوشیمی از جمله افراد حرفه‌ای هستند که از مقطع کارشناسی ارشد شروع می‌شوند.

در مورد آموزش شیمی در سایت ما بیشتر بدانید مرکز منابع آموزشی شیمی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *