با واکنش اسید هیدروکلریک و تیوسولفات سدیم چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که اسید هیدروکلریک (HCl) و تیوسولفات سدیم (Na2اس2O3) با هم ترکیب می شوند، واکنش جالبی رخ می دهد و محلول بی رنگ مات می شود. اما چرا این اتفاق می افتد و چگونه می توانیم از این کدورت برای تعیین سرعت واکنش استفاده کنیم؟

واکنش دهنده ها

مواد شیمیایی مورد استفاده در این آزمایش هر دو در حوزه های خاص خود بسیار مهم هستند. اگر پست های قبلی ما را از دست دادید، اسید هیدروکلریک اسید قوی است که نقش مهمی در طیف وسیعی از صنایع ایفا می کند. از بازسازی کاتیون تعویض رزین ها برای خنثی کردن PH استخرها، این یک ماده شیمیایی است که تقریباً در هر صنعتی استفاده می شود.

تیوسولفات سدیم یک ماده شیمیایی است که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از موثرترین و ایمن ترین داروهای مورد نیاز در سیستم سلامت طبقه بندی شده است. تیوسولفات سدیم یک ترکیب گلدار که به صورت پنتا هیدرات بی رنگ ظاهر می شود، به عنوان دارویی برای مواردی مانند مسمومیت با سیانید و پیتریازیس ورسیکالر

در حالی که این ترکیبات در کاربردهای جداگانه خود تأثیرات مهمی دارند، هنگامی که آنها با هم ترکیب می شوند، نمونه کاملی از چگونگی افزایش، کاهش سرعت واکنش و نحوه اندازه گیری آن ارائه می دهند.

نرخ یک واکنش چقدر است؟

یک واکنش زمانی رخ می دهد که ذرات با هم برخورد می کنند و در نتیجه واکنش دهنده ها مصرف می شوند و محصولات جدیدی تشکیل می شوند. بنابراین، برای موفقیت یک واکنش، برخوردها باید انرژی کافی داشته باشند. هرچه تعداد ذرات بیشتر باشد، این برخوردها انرژی بیشتری ایجاد خواهند کرد. این بدان معنی است که غلظت واکنش دهنده ها مستقیماً بر انرژی یک واکنش تأثیر می گذارد.

با در نظر گرفتن این موضوع، سرعت یک واکنش را می توان به صورت افزایش یا کاهش غلظت در هر یک از واکنش دهنده ها یا محصول نهایی تعریف کرد.

به عنوان مثال، با افزایش غلظت یک واکنش دهنده، تعداد مولکول های واکنش دهنده افزایش می یابد. این بدان معنی است که تعداد بیشتری از برخوردها وجود دارد که منجر به زمان واکنش سریعتر و سرعت واکنش بیشتر می شود.

بنابراین، اگرچه بین غلظت و سرعت واکنش رابطه معکوس وجود دارد، اما رابطه ای است که نسبت مستقیم دارد. این مفهوم به بهترین وجه با واکنش بین اسید هیدروکلریک و تیوسولفات سدیم نشان داده می شود.

هنگامی که اسید هیدروکلریک و تیوسولفات سدیم واکنش نشان می دهند، محلول کدر می شود. می‌توانید سرعت واکنش را با تغییر غلظت تیوسولفات سدیم و اندازه‌گیری مدت زمانی که طول می‌کشد تا محلول کاملاً مات شود، اندازه‌گیری کنید.

واکنش

هنگامی که تیوسولفات سدیم به محلول اسید هیدروکلریک اضافه می شود، رسوب نامحلول گوگرد (S) تشکیل می شود. دی اکسید گوگرد (SO2) و آب (H2O) نیز تشکیل می شوند، اما این گوگرد جامد است که بیشترین تأثیر را در اینجا دارد.

گوگرد در این واکنش یک کلوئید است که در حالت تعلیق می ماند و در نهایت نور را از رسیدن به محلول مسدود می کند. این محلول را از بی رنگی به شیری و کاملاً مات تبدیل می کند. این به دلیل رسوبات سولفور عنصری است که در حال تشکیل است، که نامحلول هستند و در نهایت آب را کدر می کنند. شما می توانید این را با کشیدن یک X روی یک تکه کاغذ، قرار دادن آن در زیر لیوان و تماشای شروع ناپدید شدن آن مشاهده کنید.

اگر غلظت تیوسولفات سدیم زیاد باشد، محلول به سرعت کدر می‌شود (معمولاً بین 15 تا 30 ثانیه). اگر غلظت تیوسولفات سدیم کم باشد، زمان بیشتری طول می کشد تا واکنش رخ دهد. به این ترتیب می توانید سرعت واکنش را اندازه گیری کنید.

اندازه گیری میزان واکنش

سرعت واکنش را می توان با اندازه گیری کدورت محلول در برابر زمان صرف شده برای تغییر آن مطالعه کرد. تغییر غلظت تیوسولفات سدیم زمان تشکیل مقدار مشخصی گوگرد و در نتیجه مدت زمان کدر شدن محلول را تغییر می دهد.

می توانید غلظت تیوسولفات سدیم را با رقیق کردن آن با آب مقطر کاهش دهید. این باعث کاهش تعداد Na می شودساس2O3 ذرات که در نهایت به معنای برخورد کمتر است. سپس رسوبات گوگردی با سرعت کمتری ظاهر می شوند. این به معنای زمان واکنش بیشتر و سرعت واکنش کمتر است.

در مقایسه، واکنشی که از غلظت بسیار کم تیوسولفات سدیم استفاده می کند ممکن است تا 5 دقیقه طول بکشد تا محلول کاملاً مات شود.

 

فروشگاه آنلاین مواد شیمیایی phosphoric-acid.ir دارای محصولات درجه یک اسید هیدروکلریک و تیوسولفات سدیم است. ما در سطح بین المللی برای خدمات مشتری درجه یک، کیفیت پیشرو در صنعت و تعهد به محیط زیست شناخته شده ایم. وقتی از ما خرید می‌کنید، مواد شیمیایی می‌خرید که 100% تضمین کیفیت دارند. امروز به صورت آنلاین سفارش دهید یا در مورد هرگونه سؤالی که ممکن است داشته باشید با تیم دوستانه ما صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *