بهترین برنامه های تحصیلات تکمیلی شیمی در ایران

طرح های فارغ التحصیلی برای کسانی که مدرک شیمی را به دست آورده اند، راه های عالی برای یادگیری در محل کار است. بهترین طرح های فارغ التحصیل شیمی عموماً مشاغل سطح ابتدایی هستند که شامل آموزش در جنبه های مختلف عملیات شرکت می شود، بنابراین یک دید کلی و تجربه کامل از جنبه های مختلف کار به دست می آورید.

تعدادی از شرکت‌ها وجود دارند که طرح‌های فارغ‌التحصیل شیمی را در ایران ارائه می‌دهند که به فارغ‌التحصیلان جدید کمک می‌کنند تا با محیط کار و فرهنگ جدید عادت کنند و همچنین دانش و مهارت‌های خود را بهبود بخشند.

آیا طرح های فارغ التحصیلی خوب هستند؟

نه همه طرح های فارغ التحصیل یکسان ایجاد می شوند – و البته، مهم است که یک طرح فارغ التحصیلی را انتخاب کنید که فکر می کنید برای شما مناسب است. بر خلاف برنامه های کارآموزی یا کارآموزی، طرح های فارغ التحصیل دستمزد کامل را پرداخت می کنند، اما ممکن است تمام مزایای کارمندان را ارائه نکنند – بهتر است قبل از شروع بررسی کنید. در برخی موارد، طرح های فارغ التحصیل پاره وقت هستند.

به عنوان یک کارمند تازه استخدام شده، چه فارغ التحصیل شیمی یا فارغ التحصیل دوره دیگری باشید، مزایای زیادی برای عضویت در یک طرح فارغ التحصیلی وجود دارد. می‌توانید مهارت‌ها و دانش خود را در یک محیط شرکت تقویت کرده و به کار ببرید، و آموزش‌هایی که ارائه می‌دهید مختص تجربه و آرزوهای شغلی شما است.

گاهی اوقات، فارغ التحصیلان به بخش های مختلف منصوب می شوند. این مهم است زیرا به این معنی است که شما عملکردهای مختلف بخش های مختلف را درک خواهید کرد. هنگامی که آموزش خود را کامل کردید، ممکن است این فرصت به شما داده شود که بخشی را که می خواهید به آن منصوب شوید انتخاب کنید.

در اکثر موارد، به فارغ التحصیلان موقعیت های تمام وقت در شرکت ارائه می شود و این مورد در مورد بهترین طرح های فارغ التحصیل شیمی است. چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که پس از پایان برنامه فارغ التحصیلی به شما یک نقش تمام وقت داده می شود، از جمله:

 • وقت شناس باشید
 • همکاری داشته باشید
 • اجتماعی باشید
 • از همکاران خود یاد بگیرید
 • کارهای اضافی را بخواهید
 • نشان دادن ابتکار
 • ایده های جدید را پیشنهاد دهید
 • دارای صبر
 • بلند مدت فکر کنید

حتی اگر موقعیت تمام وقت به شما پیشنهاد نشود، تجربه و دانش جدید شما در جستجوی شغل بعدی به شما کمک خواهد کرد.

بهترین طرح های فارغ التحصیلی برای فارغ التحصیلان شیمی چیست؟

بهترین طرح های فارغ التحصیل شیمی به آنچه شما از این تجربه می خواهید یا انتظار دارید بستگی دارد. ممکن است صدای برخی را دوست داشته باشید اما برخی را نه، و به طور کلی همه اینها به علایق و دیدگاه شخصی شما خلاصه می شود. همچنین تا حد زیادی به شرایط شما بستگی دارد.

به طور کلی، شما می توانید بر اساس معیارهای زیر بسنجید که آیا یک طرح فارغ التحصیلی برای شما مناسب است (یا نه):

 • بسته جبرانی
 • اتصال به دوره شما
 • محیط کار و فرهنگ
 • فرصت های یادگیری
 • گزینه های شغلی
 • هیجان و چالش
 • محل

همه طرح‌های فارغ‌التحصیلی که برای فارغ‌التحصیلان شیمی باز است، مستقیماً در مورد شیمی یا شامل کار آزمایشگاهی نیستند. برخی ممکن است در زمینه فروش، خرید، کنترل کیفیت یا علم داده نقش داشته باشند.

طرح های فارغ التحصیلی برای شیمیدانان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. علم داده و توسعه نرم افزار – حل طیف گسترده ای از مشکلات در علم و مهندسی در ارتباط با دستکاری مجموعه های پیچیده داده ها. مهارت در توسعه نرم افزار برای تجسم داده ها مورد نیاز است.
 2. میکروبیولوژی – تأکید بر کار آزمایشگاهی و تفسیر نتایج آزمایش، کار با کارشناسان از تیم های مختلف و حمایت از توسعه محصول.
 3. شیمی تجزیه – یکی از رایج ترین کاربردهای شیمی، شیمی تجزیه است. بسیاری از شرکت ها به دنبال شیمیدان تجزیه برای تحقیق و توسعه محصول هستند. شرکت های داروسازی به ویژه تقاضای زیادی برای شیمیدان دارند. دانش و مهارت در ابزار دقیق و تکنیک‌ها عموماً مورد نیاز است، و ممکن است با کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)، کروماتوگرافی یونی، طیف‌سنجی و الکتروکروماتوگرافی کار کنید.
 4. نانوتکنولوژی – حوزه نانوتکنولوژی از پیشرفته ترین و پیشرفته ترین فناوری ها در ایجاد مواد و ترکیبات جدید استفاده می کند. دستکاری مواد در مقیاس نانو دارای کاربردهای گسترده ای مانند مواردی است که در داروهای تشخیصی و تولید داروهای جدید استفاده می شود.
یک طرح فارغ التحصیل شیمی ممکن است شامل کار در فناوری نانو باشد
یک طرح فارغ التحصیل شیمی ممکن است شامل کار در فناوری نانو باشد

برنامه های فارغ التحصیل چقدر طول می کشد؟

این طول مدت طرح های فارغ التحصیل از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است و همچنین ممکن است بسته به صنعت متفاوت باشد. به طور کلی، برنامه های فارغ التحصیل حدود دو تا سه سال طول می کشد. استخدام برای فارغ التحصیلان جدید احتمالی معمولاً از ژوئن آغاز می شود و تا سپتامبر سال بعد ادامه می یابد، اگرچه برخی از شرکت ها ممکن است دو بار در سال استخدام کنند.

آیا می توانید پس از فارغ التحصیلی برای طرح های فارغ التحصیلی اقدام کنید؟

برنامه های تحصیلات تکمیلی برای کسانی که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند باز است. این فرآیند برنامه به کسانی که در شرف فارغ التحصیلی هستند یا کسانی که قبلاً فارغ التحصیل شده اند اجازه می دهد که درخواست دهند. فرآیند غربالگری معمولاً بسیار رقابتی است، مخصوصاً برای بهترین یا پردرآمدترین موقعیت‌ها، بنابراین مهم است که یک برنامه کاربردی قوی داشته باشید و برای مصاحبه‌هایی که ممکن است داشته باشید کاملاً آماده شوید.

چگونه می توانم در برنامه فارغ التحصیلی قرار بگیرم؟

برنامه های فارغ التحصیلی نقطه شروع خوبی برای فارغ التحصیلان تازه واردی است که در محل کار بی تجربه هستند و می خواهند بفهمند که کجا قرار است بهترین جا را داشته باشند. هم شرکت های خصوصی و هم موسسات دولتی طرح های فارغ التحصیلی را ارائه می دهند.

درست مانند درخواست برای یک شغل «معمولی»، باید استراتژی داشته باشید و هنگام درخواست، رقابتی و مدبر باشید. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای ایمن سازی یک شکاف در طرح های فارغ التحصیل انجام دهید:

 • گزینه های مختلف در دسترس شما را بشناسید
 • روی مزایایی که به دست می آورید تمرکز کنید
 • در مورد نحوه درخواست و موفقیت با کارشناسان مشورت کنید
 • یاد بگیرید که از شبکه خود و شبکه دیگران استفاده کنید
 • مطمئن شوید که واجد شرایط این موقعیت هستید و تمام شرایط را ارائه می دهید

کجا می توان طرح های فارغ التحصیلی را پیدا کرد

این معمولاً شرکت های خصوصی و بزرگی هستند که طرح های فارغ التحصیلی را ارائه می دهند. کسب و کارهای کوچکتر و تازه کار معمولاً توانایی مالی یا تجملاتی برای آموزش فارغ التحصیلان جدید ندارند. بخش مشاغل در دانشگاه شما محل خوبی برای شروع برای یافتن یک طرح فارغ التحصیل شیمی است و ممکن است متوجه شوید که دپارتمان شیمی شما منابعی برای حمایت از شما در یافتن شغل دارد. البته، اطلاعات زیادی به صورت آنلاین نیز وجود دارد.

در مورد آموزش شیمی در سایت ما بیشتر بدانید مرکز منابع آموزش شیمی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *