تامین کنندگان فرمت سدیم ایران

phosphoric-acid.ir Chemicals اخیراً تحت REACH ایران برای تولید فرمت سدیم ثبت شده است، بنابراین اکنون می توانید فرمت سدیم با کیفیت بالا را در مقادیر مورد نیاز خود خریداری کنید. تماس مستقیم با ما.

به‌عنوان تامین‌کننده‌های متخصص فورمات سدیم در ایران، این مقاله توضیح می‌دهد که فرمت سدیم چیست، برای چه استفاده می‌شود و چگونه فرمت سدیم را تولید می‌کنیم.

فرمت سدیم چیست؟

فرمت سدیم به دلیل فرمول شیمیایی آن به عنوان نمک سدیم اسید فرمیک طبقه بندی می شود. با این حال، از اسید فرمیک به صورت انبوه تولید نمی شود. در واقع برعکس است. با این وجود، می توان آن را به روش های مختلفی تولید کرد، مانند خنثی سازی اسید فرمیک با هیدروکسید سدیم.

فرمت سدیم برای چه مواردی استفاده می شود؟

فرمت سدیم در مقیاس بزرگ تولید می شود زیرا کاربردهای صنعتی و تجاری متعددی دارد. نمک در تولید مواد شیمیایی دیگر مانند هیدروسولفات سدیم و اسید فرمیک. فرمت سدیم همچنین از نظر تجاری در دباغی چرم، چاپ در مقیاس بزرگ، نگهداری مواد غذایی و تولید مواد شوینده مهم است.

فرمت سدیم به صورت تجاری در چاپ در مقیاس بزرگ استفاده می شود

در اینجا مروری بر کاربردهای مختلف آن است:

 • رنگرزی پارچه: نمک به عنوان یک عامل تثبیت کننده برای رنگ ها عمل می کند، به ویژه در هنگام رنگرزی پلی استرها و پارچه های مخلوط پنبه.
 • فرآیندهای چاپ: نقشی مشابه به عنوان یک عامل ثابت کننده در فرآیندهای چاپ دارد. با کمک این نمک، جوهرهای مورد استفاده در چاپ بهتر به رسانه های مختلف از جمله پارچه می چسبند.
 • محافظ سرما: در اینجا، برای محافظت از نمونه‌های بیولوژیکی در طول آزمایش‌های پراش اشعه ایکس بر روی کریستال‌های پروتئین استفاده می‌شود. این آزمایش ها در دماهای بسیار پایین معمولاً 100 کلوین (15/173- درجه سانتیگراد) انجام می شود.
 • عامل بافر: این نمک به عنوان یک بافر هنگامی که با اسید فرمیک در یک محلول ترکیب می شود.
 • افزودنی مواد غذایی: این عمدتا به عنوان یک افزودنی برای خوراک دام برای کمک به افزایش عمر مفید محصولات استفاده می شود. عدد افزودنی غذایی آن E237 است.
 • عامل یخ زدایی: فرمت سدیم در باند فرودگاه ها و جاده ها برای جلوگیری از تشکیل یخ لغزنده و در نتیجه ایمنی استفاده می شود. نمک دارای فرورفتگی نقطه انجماد بالایی است که از تشکیل یخ آب در زیر نقطه انجماد خود، حتی زیر 15- درجه سانتی گراد جلوگیری می کند.
 • تولید سایر مواد شیمیایی: این نمک یک پیش ساز و ماده مهم در تولید مواد شیمیایی مختلف از جمله اسید فرمیک در مقیاس صنعتی است.

ساختار سدیم فرمات چیست؟

فرمت سدیم دارای فرمول شیمیایی HCOONa است. این یک نمک است، به این معنی که از نظر پیکربندی شبکه مولکولی آن کریستالی است. به عنوان یک جامد، به عنوان یک پودر بی رنگ در دمای اتاق وجود دارد.

 

از نظر ساختار مولکولی مجزا، دارای پیوند یونی بین یک گروه سدیم و فرمت است. طرف سدیم بار مثبت دارد در حالی که طرف فرمت بار منفی دارد. همچنین دارای یک تقارن مونوکلینیک-هولهدرال.

مونوکلینیک یعنی سه محور نابرابر دارد. دو تا از این محورها به یکدیگر متمایل و محور سوم عمود هستند. هولوهدرال به این معنی است که تمام صفحات برای تقارن سیستم کریستالی ضروری هستند.

خواص فرمت سدیم

اسیدی یا بازی؟

هر دو خواص فیزیکی و شیمیایی فرمات سدیم توسط ترکیب و ساختار مولکولی آن تعیین می شود. اگرچه فرمات سدیم نمکی است که می تواند از طریق واکنش های خنثی سازی تولید شود، اما در محلول های آبی اساسی است.

در آزمایشگاه، فرمت سدیم را می‌توان از آن استخراج کرد واکنش خنثی سازی بین اسید فرمیک و هیدروکسید سدیم

این یک نمک پایه است زیرا حاوی یک پایه ضعیف است که گروه فورمات است. در همین حال، سدیم زمانی که در آب حل می شود یک یون تماشاگر را تشکیل می دهد.

مشخصات فیزیکی

این پودر جامد بی رنگ دارای چگالی 1.92 گرم بر سانتی متر مکعب در 20 درجه سانتی گراد است. نقطه ذوب بالای 253 درجه سانتی گراد است. وقتی به جوش می آید، شروع به تجزیه شیمیایی می کند. در آب محلول است، گلیسرولالکل و اسید فرمیک اما نامحلول در اتر.

وقتی فرمت سدیم گرم می شود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که فرمت سدیم به نقطه جوش خود می رسد، آن را تجزیه می شود. این شامل تقسیم آن به اگزالات سدیم و هیدروژن است. با قرار دادن اگزالات سدیم در دماهای بالاتر، می توان آن را با آزاد شدن دی اکسید کربن به کربنات سدیم کاهش داد.

خطرات بالقوه فرمت سدیم

فرمت سدیم خطرناک است به بافت های بیولوژیکی به دلیل خواص اساسی آن. می تواند پوست را تحریک کند که ممکن است باعث خارش و قرمزی شود. همچنین هنگام استنشاق می تواند غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی و ریه ها را تحریک کند. هنگام مصرف ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود.

پس از قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی، باید از کمک های اولیه زیر استفاده کنید:

 • هنگام استنشاق: شما باید فرد را به مکانی با تهویه مناسب منتقل کنید. تنفس مصنوعی را با تنفس در دهان، استفاده از دستگاه احیاگر یا استفاده از مخزن اکسیژن همراه با تنفس در صورتی که قربانی نفس نمی‌کشد، ارائه دهید.
 • هنگام مصرف: شما باید استفراغ ایجاد کنید اما باید روش صحیح را دنبال کنید یا در حین انتظار آمبولانس توسط یک پرسنل اورژانس پزشکی واجد شرایط از طریق تلفن راهنمایی شوید. اگر قربانی بیهوش است هیچ نوشیدنی یا غذایی به قربانی ندهید زیرا ممکن است باعث خفگی شود.
 • هنگام تماس با پوست: ناحیه آسیب دیده را حداقل به مدت 15 دقیقه با آب کاملا بشویید. لباس های آلوده را بردارید.
 • هنگام تماس با چشم: هنگام بالا بردن پلک ها، چشم ها را با آب بشویید. این کار را حداقل 15 دقیقه انجام دهید.

در هر یک از این شرایط، بهتر است قبل و بعد از انجام کمک های اولیه به پزشک مراجعه کنید.

طرز تهیه فرمت سدیم

از نظر تولید انبوه این نمک معمولاً از اسید فرمیک استفاده نمی شود. از نظر تجاری، فرمت سدیم توسط وادار کردن مونوکسید کربن به واکنش با هیدروکسید سدیم با اعمال فشار بین 600 کیلو پاسکال تا 800 کیلو پاسکال در دمای 130 درجه سانتی گراد. برای مقاصد مقایسه، میانگین فشار معمولی جو در سطح دریا حدود 101 کیلو پاسکال است.

معادله شیمیایی متعادل برای تولید تجاری فرمت سدیم را می توان به صورت زیر نوشت:

CO + NaOH → HCO2Na

در یک محیط آزمایشگاهی یا در مقیاس کوچک، نمک را می توان از واکنش بین کلروفرم و محلول هیدروکسید سدیم در الکل نیز به دست آورد:

CHCl3 + 4NaOH → HCOONa + 3NaCl + 2H2O

فرمت سدیم را از تولید کنندگان فرمت سدیم ایران خریداری کنید

در phosphoric-acid.ir، ما اخیراً به عنوان تنها تولید کننده فرمت سدیم در ایران ثبت نام کرده ایم UK REACH (ثبت، ارزیابی، مجوز و محدودیت مواد شیمیایی).

ما فرمت سدیم را با استفاده از روش اسید فرمیک و هیدروکسید سدیم که در بالا توضیح داده شد، با مواد شیمیایی درجه دارویی تولید و عرضه می کنیم. با فرآیندهای با کیفیت بالا و قابلیت‌های تولید فرمت سدیم در مقیاس بزرگ، ما می‌توانیم مواد شیمیایی را در مقدار مورد نیاز شما تامین کنیم.

لطفا اینجا با ما تماس بگیرید اگر برای کسب و کار خود نیاز به خرید فرمت سدیم از تامین کنندگان ایران دارید، یا در 0800 9555 798.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *