تتراهیدروفوران (THF) چیست؟

تتراهیدروفوران (THF) از چهار اتم کربن، هشت اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است. دارای فرمول شیمیایی (CH2)4O که تتراهیدروفوران a را می سازد اتر هتروسیکلیک. اتر هتروسیکلیک یک ساختار حلقه‌ای است که حاوی اتم‌هایی از دو یا چند عنصر مختلف در حلقه (های) خود – در این مورد، کربن و هیدروژن است. اتر به این معنی است که THF بخشی از گروه آلی است که در آن یک اتم اکسیژن مرکزی به دو گروه مبتنی بر کربن – دوباره کربن و هیدروژن – متصل است.

THF ترکیبی بی رنگ، امتزاج پذیر و قطبی با بوی تند است. تتراهیدروفوران علاوه بر اختصار THF، اگزولون و بوتیلن اکسید نیز نامیده می شود. به شدت با عوامل اکسید کننده قوی و اسیدها واکنش نشان می دهد و با الکل ها، کتون ها، استرها، هیدروکربن ها و اترها قابل اختلاط است و همچنین در استون، بنزن و اتانول بسیار محلول است.

تتراهیدروفوران چگونه ساخته می شود؟

تتراهیدروفوران چیست - چگونه ساخته می شود

سالانه تقریباً 200000 تن تتراهیدروفوران در سطح جهانی با استفاده از یکی از چندین روش زیر تولید می شود:

  • هیدروژناسیون کاتالیستی فوران در حضور کاتالیزور نیکل.
  • دکربونیلاسیون فورفورال روی یک کاتالیزور روی-کروم-مولیبدن برای تشکیل فوران، که سپس هیدروژنه به تتراهیدروفوران می شود.
  • فرآیند Reppe، که شامل کم آبی 1،4-بوتاندیول در حضور یک کاتالیزور اسیدی است. واکنش استیلن و فرمالدئید، 2-بوتین-1،4-دیول تولید می کند که سپس به 1،4-بوتاندیول هیدروژنه می شود. این دیول اشباع شده مجدداً به یک حلقه تبدیل می شود تا با کاتالیز اسید در دمای بالا، تتراهیدروفوران را تشکیل دهد.
  • اکسیداسیون بوتادین در فشار و دمای بالا بر روی یک کاتالیزور پالادیوم-تلوریم 1,4-دی استوکسی-2-بوتن تولید می کند که سپس به 1,4-دی استوکسی بوتان هیدروژنه می شود و در نهایت به تتراهیدروفوران هیدرولیز می شود.
  • یک فرآیند دو مرحله ای که با n-بوتان شروع می شود. این شامل اکسیداسیون برای تولید انیدرید مالئیک و سپس هیدروژناسیون بر روی یک کاتالیزور پالادیوم دوپ شده با رنیم است.

خطرات تتراهیدروفوران

تتراهیدروفوران هم به صورت مایع و هم به صورت بخار بسیار قابل اشتعال است – بخارات ممکن است با هوا مخلوط های انفجاری از جمله پراکسیدهای انفجاری تشکیل دهند. بخارات سنگین تر از هوا هستند، می توانند در نزدیکی زمین پخش شوند و مسافت قابل توجهی را تا منبع اشتعال و فلاش بک طی کنند. همچنین خورنده است و به برخی از اشکال پلاستیک، لاستیک و پوشش ها حمله می کند.

تماس با THF می تواند باعث تحریک چشم ها، پوست و سیستم تنفسی و همچنین افسردگی در افسردگی سیستم عصبی مرکزی شود، بنابراین استفاده از دستکش محافظ، لباس محافظ، محافظ چشم و محافظ صورت هنگام استفاده از این ترکیب مهم است.

اقدامات احتیاطی شامل دور نگه داشتن THF از گرما، سطوح داغ، جرقه، شعله باز و سایر منابع اشتعال است. ظروف باید کاملا بسته نگه داشته شوند و اقدامات احتیاطی در برابر ترشحات ساکن انجام شود.

اطلاعات بیشتر در مورد خطرات، خطرات، و اقدامات احتیاطی که باید انجام شود را می توان در این مقاله یافت برگه اطلاعات ایمنی مواد تتراهیدروفوران.

برخی از کاربردهای تتراهیدروفوران

از آنجایی که تتراهیدروفوران قطبی است و طیف وسیعی از مایعات دارد، یک حلال همه کاره است که یکی از اصلی ترین حلال های آن است. استفاده می کند. این ماده به عنوان یک حلال صنعتی برای ساخت پلی وینیل کلراید (PVC) عمل می کند، پلاستیکی که اکثر لوله کشی های داخلی از آن ساخته شده است، و همچنین PVC را حل می کند و بنابراین یک ماده اولیه در چسب های PVC است.

THF نیز استفاده می شود:

  • به عنوان یک ماده شیمیایی آزمایشگاهی
  • عامل تمیز کننده
  • در پوشش ها و لاک ها
  • به عنوان یک واسطه شیمیایی
  • در پلیمریزاسیون

می توانید بیشتر بدانید و تتراهیدروفوران را از phosphoric-acid.ir خریداری کنید، یا با ما تماس بگیرید برای صحبت با یکی از تیم دوستان خود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *