تفاوت بین آب مقطر و آب دیونیزه چیست؟

ممکن است عجیب به نظر برسد که فکر کنیم مایع شفاف و بی بو که ما به عنوان انسان به آن وابسته هستیم، می تواند به اشکال مختلف وجود داشته باشد، اما در واقع اینطور است. اما چه تفاوت هایی بین آنها وجود دارد؟ در اینجا ما به تفاوت بین آب مقطر و آب دیونیزه نگاه می کنیم.

آب مقطر و آب دیونیزه هر دو اشکال آب تصفیه شده هستند، اما برای درک تفاوت بین آنها، ابتدا باید دقیقاً بفهمیم که هر دو چیست.

آب مقطر چیست؟

آب مقطر همانطور که از نام آن پیداست آبی است که ناخالصی های آن از طریق فرآیندی به نام حذف شده است تقطیر. در فرآیند تقطیر، آب جوشانده می شود و بخار ایجاد شده در یک ظرف تمیز و استریل تغلیظ می شود.

این فرآیندی است که برای بیش از 2000 سال استفاده شده است، زمانی که اجداد ما آب دریا را تقطیر کردند تا چیزی قابل شرب تر ایجاد کنند. فرآیند تقطیر نمک ها را همراه با اکثر مواد معدنی و سایر ناخالصی ها حذف می کند و آلاینده های جامد را پشت سر می گذارد. آب مقطر بسیار خالص است و می توان آن را از طریق تقطیر مضاعف تصفیه کرد.

آب مقطر به عنوان یک عامل خنک کننده در موتورهای اتومبیل، در آزمایشات آزمایشگاهی، برای تمیز کردن ابزار پزشکی، ساخت صابون، در کنسرو میوه ها و سبزیجات، و در دم کردن آبجو و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

آب دیونیزه شده چیست؟

آب دیونیزه شده (یا دمینرالیزه) از طریق آب جاری از طریق یک رزین باردار الکتریکی ساخته می شود که یون های هیدروژن و هیدروکسید را برای مواد معدنی محلول تغییر می دهد، قبل از ترکیب مجدد برای تولید آب دیونیزه. این روش نامیده می شود یون زدایی.

این فرآیند یک آب تصفیه شده ایجاد می کند که تقریباً تمام یون های معدنی آن مانند سدیم، کلسیم، آهن و کلرید حذف شده است. با این حال، اکثر باکتری ها یا ویروس ها را از بین نمی برد.

موارد استفاده از آب دیونیزه به عنوان یک عامل خنک کننده در دستگاه های پزشکی، در تمیز کردن ماشین آلات صنعتی، در برخی از آکواریوم ها و در لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد.

آب مقطر و دیونیزه در بسیاری از موارد قابل تعویض هستند، اگرچه در صورت نیاز به آب بسیار خالص باید از آب مقطر (یا دو تقطیر شده) استفاده شود.

تفاوت بین آب مقطر و آب دیونیزه چیست؟

تفاوت بین آب مقطر و آب دیونیزه چیست؟

آب مقطر و دیونیزه هر دو شکل آب تصفیه شده هستند. تفاوت اصلی این است که در آب مقطر، اکثر باکتری ها و ویروس ها حذف شده اند در حالی که برخی از مواد معدنی باقی مانده اند.

در مقابل، فرآیند یونیزاسیون، مواد معدنی را به طور کامل از آب حذف می کند، اما اکثر باکتری ها یا ویروس ها را از بین نمی برد.

آب مقطر معمولاً گرانتر از آب دیونیزه است زیرا فرآیند تولید به خصوص در مقیاس صنعتی طولانی تر است. دیونیزاسیون بسیار سریعتر و کارآمدتر است و بنابراین آب دیونیزه شده ارزانتر است. بنابراین زمانی که آب مقطر ضروری نیست، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا می توانید آب مقطر یا دیونیزه بنوشید؟

برخی از مردم ترجیح می دهند آب مقطر بنوشند، اما فاقد مواد معدنی موجود در آب لوله کشی و چشمه است و این مواد معدنی هم فواید سلامتی و هم فواید طعمی دارند.

با این حال، آب دیونیزه شده نباید مصرف شود طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، از آنجایی که خواص “بسیار تهاجمی” آن به این معنی است که می تواند اثرات نامطلوبی برای سلامتی ایجاد کند.

علاوه بر این، آب دیونیزه شده همچنان می‌تواند حاوی باکتری‌ها و ویروس‌ها باشد – نه چیزهایی که معمولاً می‌خواهید در بدنتان قرار دهید.

آب مقطر در مقابل آب دیونیزه

برای اطلاعات جامع در مورد آب دیونیزه شده، راهنمای کامل منابع آب دیونیزه شده ما را بررسی کنید.

phosphoric-acid.ir هم آب دیونیزه و هم آب مقطر می سازد (نه برای آشامیدن). ما در سطح بین المللی به دلیل محصولات با کیفیت بالا و خدمات درجه یک به مشتریان خود شناخته شده ایم، بنابراین ما شرکتی هستیم که می توانید روی آن حساب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *