تفاوت بین اتانول و متانول چیست؟

اتانول و متانول از نظر ظاهری شبیه به هم هستند و هر دو نوع الکل هستند. اما واقعاً اینجاست که شباهت ها به پایان می رسد. موارد بسیار مهمی وجود دارد تفاوت بین اتانول و متانول و خواص، کاربردها و اثرات متفاوتی دارند. اشتباه گرفتن این دو می تواند عواقب بالقوه بسیار مضری داشته باشد.

تفاوت های اصلی بین اتانول و متانول عبارتند از:

مشخصه

اتانول

متانول

فرمول شیمیایی حاوی گروه اتیل در اسکلت کربنی خود است حاوی گروه متیل در اسکلت کربنی خود است
اسیدیته یک اسید ضعیف در مقایسه با آب یک اسید قوی در مقایسه با آب
خواص قابل اشتعال، فرار و دارای بوی قوی و متمایز است. هنگام سوختن، شعله آبی روشنی از خود منتشر می کند قابل اشتعال، فرار و دارای بوی قوی و متمایز است. در هنگام سوختن شعله سفید روشنی از خود متصاعد می کند
تولید اتانول معمولاً از تخمیر محصولات غذایی تولید می شود متانول معمولاً به صورت مصنوعی پردازش می شود
استفاده می کند عنصر اصلی در مشروبات الکلی نباید مصرف شود! از متانول برای تولید مواد شیمیایی دیگر مانند فرمالدئید استفاده می شود

فرمول های شیمیایی

اتانولکه با نام اتیل الکل نیز شناخته می شود، از دو اتم کربن تشکیل شده و دارای فرمول CH است3CH2اوه متانول که با نام متیل الکل نیز شناخته می شود، فقط یک اتم کربن دارد. فرمول شیمیایی آن CH است3اوه

خواص اتانول و متانول

خواص این دو ماده شیمیایی بسیار مشابه است. اتانول یک حلال مایع شفاف و بی رنگ است که هم قابل اشتعال و هم فرار است و بوی مشخصی دارد. وقتی می سوزد، شعله آبی بدون دود تولید می کند که همیشه در نور معمولی قابل مشاهده نیست و وقتی در یک ظرف باز قرار می گیرد تبخیر می شود.

متانول نیز مایعی فرار، بی رنگ و قابل اشتعال است که بوی مشخصی شبیه بوی اتانول دارد. تفاوت با اتانول این است که وقتی متانول می سوزد، شعله به جای آبی روشن، سفید روشن است.

تولید

بیش از 90 درصد اتانول تولید شده در سطح جهانی از تخمیر محصولات زراعی ساخته می شود و باقیمانده از هیدراتاسیون اتن تولید می شود. نمونه هایی از انواع محصولات زراعی (که به آنها خوراک نیز می گویند) عبارتند از جو، برنج، ذرت و گندم. هر محصول یا گیاه حاوی مقادیر زیادی قند مانند نشاسته یا سلولز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

متانول معمولا ساخته می شود در مقیاس صنعتی با اصلاح گاز طبیعی با بخار. نتیجه یک مخلوط سنتز شده است که تبدیل و تقطیر می شود و متانول ایجاد می کند.

اثرات فیزیکی

شما می توانید اتانول را در نوشیدنی های الکلی قانونی بنوشید (البته در حد اعتدال) و همانطور که بیشتر ما می دانیم باعث مستی، سردرد و حالت تهوع می شود. اتانول تولیدی صنعتی خطرناک است و هرگز نباید آن را نوشید، زیرا می تواند کشنده باشد.

به همین ترتیب، متانول نیز بسیار خطرناک است. هرگز نباید بلعیده شود، استنشاق شود یا حتی با پوست شما تماس پیدا کند. حتی یک دوز بسیار کم می تواند باعث کوری شود و می تواند کشنده باشد.

استفاده می کند

اتانول و متانول هر دو به عنوان مواد افزودنی در سوخت موتورهای احتراق داخلی استفاده می شوند

اتانول علاوه بر اینکه به عنوان یک عنصر کلیدی در نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌شود، یک حلال جهانی است و در صنایع مختلف از لوازم آرایشی و دارویی گرفته تا محصولات تمیزکننده خانگی، اسانس‌ها و رنگ استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک افزودنی سوخت در موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود.

متانول عمدتاً در سنتز آلی، به عنوان یک افزودنی سوخت مانند اتانول، به عنوان یک حلال و در ضد یخ.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *