تفاوت بین شیمی معدنی و آلی

تفاوت اصلی بین شیمی آلی و معدنی وجود (یا عدم وجود) کربن در ترکیباتی است که در حال مطالعه، پردازش یا سنتز هستند. نگرانی اصلی شیمی آلی ترکیباتی است که دارای زنجیره های کربنی یا کربنی مانند هیدروکربن ها یا پروتئین ها هستند. از سوی دیگر، شیمی معدنی به چیزهایی مانند فلزات، مواد معدنی و ترکیبات آلی فلزی مربوط می شود.

از نظر روش‌شناسی، تکنیک‌ها و مفاهیم اساسی، شیمی آلی و معدنی هر دو با انواع مختلفی از ترکیبات سروکار دارند. واکنش های شیمیایی، و خواص. در این مقاله، شباهت ها، تفاوت ها و رابطه بین شیمی آلی و معدنی را بررسی خواهیم کرد.

معلم فرمول های مختلف آلی و معدنی را روی دیوار آینه ای برگشت پذیر می نویسد

شیمی آلی و معدنی چیست؟

هر دو شیمی آلی و شیمی معدنی به خواص، واکنش ها، ساختارها و سنتز مواد شیمیایی مختلف مربوط می شود:

 • شیمی ارگانیک بر روی ترکیبات تولید شده توسط موجودات زنده یا مواد شیمیایی مصنوعی که دارای زنجیره‌ای از کربن هستند، مانند پلیمرهای پلاستیکی، متمرکز است.
 • شیمی معدنی بر روی ترکیبات غیر آلی و ساده مانند دی اکسید کربن یا سیانیدها و ترکیبات آلی فلزی مانند فلزات واسطه.

هر دوی این شاخه های علمی از تکنیک ها و ابزارهای آزمایشگاهی تحلیلی برای مطالعه رفتارها و واکنش های ترکیبات در رشته خود استفاده می کنند. سه حوزه کلیدی وجود دارد که به آنها توجه می شود:

 • خواص مواد: این هم به خواص فیزیکی، مانند نقاط ذوب یا چگالی، و هم به خواص شیمیایی، مانند واکنش پذیری، سمیت، یا انواع پیوندهای ایجاد شده اشاره دارد.
 • واکنش پذیری ترکیبات: واکنش پذیری مواد شیمیایی که شامل سرعت و شدت واکنش ها می شود، یک عامل رفتاری حیاتی است که هم در شیمی معدنی و هم در شیمی آلی مورد مطالعه قرار می گیرد.
 • ساختار مواد: این به نحوه چیدمان اتم ها در مولکول هایی با اشکال و زوایای خاص اشاره دارد. شکل مولکول ها تا حد زیادی توسط پیوندهای مولکولی که بر اساس الکترون های ظرفیت هستند تعیین می شود.

هنگامی که خواص، واکنش پذیری و ساختار یک ترکیب مشخص شد، این اطلاعات به عنوان پایه ای برای سنتز آن ماده یا ایجاد یک آنالوگ از آن عمل می کند. به عنوان مثال، رایحه میوه ها را می توان با استفاده از آنالوگ های شیمیایی مصنوعی تقلید کرد.

چگونه شیمی آلی از شیمی معدنی متمایز می شود؟

شیمی آلی را می توان از شیمی معدنی با بررسی انواع ترکیباتی که هر میدانی مطالعه می کند، متمایز کرد. ما با شیمی معدنی شروع می کنیم، که همه چیز در مورد درک خواص مواد معدنی است. این شاخه همچنین به سنتز انواع مواد شیمیایی معدنی که دارای ارزش اقتصادی و صنعتی هستند، از جمله آمونیاک، کلر و اسید هیدروکلریک می پردازد.

در همین حال، شیمی آلی بر مطالعه و سنتز هر ترکیب مبتنی بر کربن، مانند هیدروکربن ها، و همچنین مشتقات آنها، مانند پلاستیک، متمرکز است. به این ترتیب، شیمی آلی با شیمی معدنی همپوشانی هایی دارد:

 • صنایع شیمیایی و صنایع داروسازی انواع مختلفی از محصولات را سنتز و انبوه تولید می کنند که بر اساس همجوشی یا همپوشانی بین شیمی معدنی و آلی است.
 • محصولاتی مانند رنگدانه ها، پوشش ها، سوخت ها و داروها توسط شیمی معدنی و آلی امکان پذیر می شوند.
 • همپوشانی‌های بین شیمی معدنی و آلی به‌ویژه در زیرشاخه قابل توجه است شیمی آلی فلزی

شیمی آلی همچنین با بیوشیمی همپوشانی دارد که نقش مهمی در این رشته ایفا می کند زیرا هر دو آزمودنی به واکنش های آلی نگاه می کنند و مولکول های مهم بیوشیمیایی را مطالعه می کنند. گفته می شود، در مقایسه با شیمی آلی، بیوشیمی به طور خاص بر فرآیندهای شیمیایی پیچیده در موجودات زنده متمرکز است، مانند اینکه چگونه پروتئین ها به روش های خاصی تا می شوند تا آنزیم ها یا هورمون های خاصی را تشکیل دهند.

توزیع کننده های سوخت مختلف در یک ردیف
هر دو شیمی آلی و معدنی در تولید سوخت ضروری هستند

چگونه زباله های آلی و غیر آلی را دفع کنیم

بسته به نوع شما، راه های مناسبی برای دفع زباله های آلی و معدنی وجود دارد. همچنین می‌توانید این پروتکل‌ها و رویه‌ها را در احکام محلی، قوانین ملی، مقررات منطقه‌ای و معاهدات بین‌المللی رسمی‌شده بیابید.

زباله های آلی و معدنی هر دو دارای اثرات بالقوه خطرناک زیست محیطی و همچنین خطرات بهداشتی مرتبط هستند. در عین حال، همه ضایعات پتانسیل یکسانی برای ایجاد آسیب ندارند:

 • برخی از انواع زباله های آلی تجزیه پذیر هستند و می توانند به راحتی در محیط پراکنده شوند و دفع آنها را ساده می کند
 • برخی از انواع مواد زائد معدنی، مانند باقیمانده های تصفیه گاز، باید با دقت مدیریت و دفع شوند. به دلیل تأثیر آنها بر محیط زیست
 • نیز وجود دارد انواع زباله های خطرناک که هم آلی و هم غیر آلی هستندمانند لجن های روغنی که دستورالعمل های دفع ویژه ای نیز دارند

بنابراین، روش دفع مناسب هر محصول زائد بستگی به این دارد که چه چیزی و چقدر خطرناک است. به عنوان مثال، زباله های مایع را نباید در هیچ آب ریخته شود.

بطور کلی، زباله ها را می توان طبقه بندی کرد منبه چهار دسته اصلیو همه آنها حاوی ترکیبی از ترکیبات آلی و معدنی هستند:

 • زباله های مایع: این شامل آب فاضلاب، نشت نفت خام و محلول ها یا حلال های صنعتی است. این نوع ضایعات معمولاً حاوی مواد شیمیایی غیر آلی هستند و باید تحت درمان چند مرحله‌ای قرار گیرند تا بقایای سمی را کاملاً از بین ببرند یا آن را خنثی کنند. به عنوان مثال، زباله های مایع مورد استفاده در ساخت کاغذ، مانند محلول های لیمو، باید قبل از دور ریختن خنثی شوند تا قلیاییت بالا از بین برود.
 • مواد زائد جامد: این نوع زباله شامل مواردی مانند شیشه، سرامیک، پلاستیک یا کاغذ و همچنین ضایعات چوب و ضایعات فلزی یا آلیاژی است. بسیاری از این محصولات یا قابل بازیافت یا قابل استفاده مجدد هستند. برخی دیگر به طور بالقوه خطرناک هستند، به ویژه زباله های فلزی باتری ها، مانند سرب یا کادمیوم. زباله‌های جامد را می‌توان در محل‌های دفن زباله یا از طریق سوزاندن، بسته به نوع آن، دفع کرد.
 • زباله های زیست تخریب پذیر: اینها مواد زائد آلی هستند، مانند گوشت پوسیده، پوست میوه، سبزیجات، سایر مواد غذایی و کاغذها. در حالت ایده آل، زباله های آلی باید از طریق کمپوست یا سوزاندن دفع شوند. ضایعات آلی از مزارع بزرگ دام می تواند حتی به عنوان منبع سوخت، به ویژه متان، فرآوری شود.
 • زباله های خطرناک: این را می توان بیشتر به چند دسته تقسیم کرد، مانند زباله های بیولوژیکی خطرناک، زباله های انفجاری یا قابل اشتعال، زباله های خورنده، زباله های سمی و زباله های رادیواکتیو. بسته به آسیب احتمالی که ممکن است ایجاد کند، پروتکل‌های دفع ممکن است متفاوت باشد، اما اگر نتوان آن‌ها را خنثی، سوزانده یا به محل دفن بهداشتی فرستاد، زباله‌های خطرناک باید جدا شده، در ظروف حفاظتی مهر و موم شده و در مکان‌های دفع مخصوص دفن شوند.

آیا فلزات آلی هستند یا غیر آلی؟

همه فلزات غیر آلی هستند زیرا یا به شکل عنصری یا آلیاژی هستند. حتی اگر حاوی رگه‌هایی از کربن باشند، مانند فولاد، از نظر شیمیایی به کربن پیوند ندارند و کربن به عنوان عنصر اصلی ستون فقرات عمل نمی‌کند. به همین دلیل است که فلزات غیرآلی هستند.

ویتامین ها ارگانیک هستند یا غیر ارگانیک؟

همه ویتامین ها ترکیبات آلی هستند زیرا حاوی کربن هستند و در موجودات زنده سنتز می شوند. در بدن انسان به 13 نوع ویتامین نیاز داردکه به عنوان ریز مغذی ها طبقه بندی می شوند که عمدتاً به عنوان کوآنزیم برای تسهیل فرآیندهای متابولیک عمل می کنند. ویتامین ها را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

 • ویتامین های محلول در چربیکه شامل ویتامین های A، D، E و K می باشد
 • ویتامین های محلول در آبکه شامل اسید اسکوربیک یا ویتامین C، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6 فولاسین، ویتامین B12، بیوتین و اسید پانتوتنیک

ویتامین ها تقریباً در تمام موجودات زنده در سطوح مختلف وجود دارند. برخی از آنها توسط حیوانات از طریق پوست و کبدشان سنتز می شوند، در حالی که برخی دیگر را می توان در طیف وسیعی از گیاهان یافت. ویتامین ها همیشه حاوی کربن در آرایش ها و ترکیبات شیمیایی مختلف به همراه سایر گروه ها یا عناصر عملکردی هستند. به همین دلیل است که همه ویتامین ها ارگانیک هستند.

دانشمندی در آزمایشگاه که در آزمایش با لوله های آزمایش تحقیقاتی انجام می دهد
هر دو شیمی آلی و معدنی از تکنیک های تحلیلی برای بررسی مواد آلی و معدنی استفاده می کنند.

آیا اسید نیتریک آلی است یا غیر آلی؟

ما می دانیم که اسید نیتریک یک ترکیب معدنی است زیرا فرمول شیمیایی آن (HNO3) به ما می گوید که هر مولکول در این ترکیب یک اتم هیدروژن، یک اتم نیتروژن و سه اتم اکسیژن دارد. اگرچه از آن به عنوان پیش ساز ترکیبات آلی نیتروژن استفاده می شود، اما خود اسید نیتریک به وضوح حاوی کربن نیست، به همین دلیل است که به عنوان یک ترکیب معدنی طبقه بندی می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *