تولوئن چگونه ساخته می شود؟

تولوئن که با نام تولوئل نیز شناخته می شود، محلول بی رنگی است که بوی آن کمی شبیه تینر رنگ است. مصارف اصلی آن به عنوان ماده اولیه صنعت و به عنوان یک حلال – می تواند رنگ، لاستیک، جوهر و چسب ها را حل کند. اما تولوئن چگونه ساخته می شود؟

تولوئن چگونه ساخته می شود؟

سطوح پایین تولوئن در نفت خام و به طور طبیعی در درخت تولو یافت می شود. این محصول فرعی کک از کک و تولید بنزین با اصلاح کننده کاتالیزوری یا کراکر بخار است. مقادیر کمی تولوئن نیز محصول جانبی تولید استایرن است.

تولوئن چگونه ساخته می شود

ساخت تولوئن از طریق اصلاح کاتالیستی

تولوئن از طریق اصلاح کاتالیزوری ساخته می شود با عبور یک مخلوط هیدروکربنی از روی یک کاتالیزور هیدروژن زدایی. گازهای هیدروکربنی حذف می شوند و بخش غنی از آروماتیک از فرمت به دست می آید. سپس تولوئن از طریق تقطیر یا استخراج با حلال (که روش معمول تر است) تولید می شود. همچنین تولید ایزومرهای بنزن و زایلن از طریق استخراج با حلال یا تقطیر در مراحل مختلف فرآیند امکان پذیر است.

ساخت تولوئن از طریق کراکر بخار

به طور فزاینده ای، تولوئن توسط فرآیندی از بخار هیدروکربن های مایع مانند نفتا و نفت گاز ساخته می شود. هیدروکربن مورد استفاده باید قبل از استخراج تولوئن هیدروژنه شود زیرا ناپایدار است.

ساخت تولوئن در آزمایشگاه

ساخت تولوئن در آزمایشگاه بسیار گران است اما برای مثال می توان آن را در یک نمایش دانشجویی انجام داد. تولوئن را می توان با مخلوط کردن متیل کلرید و بنزن در حضور کلرید آلومینیوم یا دیگر اسید لوئیس سنتز کرد.

تولوئن برای چه مواردی استفاده می شود؟

تولوئن کاربردهای زیادی دارد، به ویژه به عنوان یک حلال موثر. همچنین کاربردهای متنوعی در آزمایشگاه و همچنین مصارف صنعتی گوناگون دارد.

چگونه تولوئن ساخته می شود - موارد استفاده از تولوئن

  • حلال: تولوئن یک حلال رایج در رنگ، تینر، چسب و لاک ناخن و همچنین بسیاری از محصولات دیگر است.
  • سوخت: تولوئن همراه با بنزن و زایلن به عنوان یک تقویت کننده اکتان برای موتورهای احتراق داخلی در صورت اضافه شدن به بنزین عمل می کند.
  • در آزمایشگاه: می توانید از تولوئن برای تولید نانومواد کربنی استفاده کنید
  • کیت های پلی استایرن: تولوئن به عنوان سیمان ریز برای کیت های پلی استایرن استفاده می شود
  • خنک کننده: از آنجایی که تولوئن دارای خواص انتقال حرارت خوب است، به عنوان خنک کننده در راکتورهای هسته ای استفاده می شود
  • استخراج کوکائین: تولوئن برای حذف کوکائین از برگ های کوکا استفاده می شود تا از برگ ها برای تهیه نوشیدنی های گازدار استفاده شود.

سم شناسی تولوئن

همه ما می‌توانیم در مقادیر کم در معرض تولوئن قرار بگیریم، مخصوصاً در مناطقی که وسایل نقلیه سنگین هستند یا هنگام استفاده از رنگ یا لاک ناخن.

استنشاق تولوئن، به ویژه به طور منظم، می‌تواند باعث احساس خستگی و ضعف در شما شود – تقریباً شبیه نوشیدن الکل زیاد است زیرا ممکن است گیج، فراموشکار و حالت تهوع شوید. اینکه آیا تولوئن این کار را با شما انجام می دهد یا نه بستگی به میزان استنشاق، در طول مدت زمانی و چند بار در معرض قرار گرفتن شما دارد.

در phosphoric-acid.ir، ما تولوئن را برای مصارف عمومی و آزمایشگاهی تولید می کنیم. امروز با تیم متخصص ما تماس بگیرید تا در مورد نیازهای خود صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *