تیوسولفات سدیم چیست؟

تیوسولفات سدیم (Na2اس2O3) یک ترکیب نمک معدنی است که عمدتا به عنوان پادزهر برای مسمومیت با سیانید استفاده می شود. این دارو که به عنوان یکی از مهم ترین داروها در سیستم سلامت شناخته می شود، دارای چندین کاربرد پزشکی و طیف وسیعی از خواص جالب است.

خواص

این ترکیب که به عنوان هیپوسولفیت سدیم یا به سادگی هیپو نیز شناخته می شود، به دو شکل بی آب و پنتا هیدرات ظاهر می شود. با این حال، بیشتر به عنوان یک پنتاهیدرات سفید یا بی رنگ (Na2اس2O3 . 5 ساعت2O).

از نظر فیزیکی، تیوسولفات سدیم یک جامد کریستالی در دمای اتاق است:

 • به خوبی حل می شود و در آب بسیار حل می شود
 • با اتانول نامحلول است
 • این ماده به راحتی آب خود را از دست می دهد زیرا یک ترکیب گلدار است
 • در دمای 300 درجه سانتیگراد تجزیه می شود و سولفات سدیم و پلی سولفید سدیم تشکیل می دهد
 • با حرارت دادن، بخارات سمی اکسید دی سدیم و اکسیدهای گوگرد تولید می کند
 • این یک عامل اهدا کننده گوگرد است

از نظر شیمیایی، تیوسولفات سدیم یک ترکیب یونی است که در a وجود دارد ساختار کریستالی مونوکلینیک در کریستالوگرافی، این یکی از 7 سیستم کریستالی است. فرمول شیمیایی تیوسولفات سدیم (Na2اس2O3) همچنین به ما نشان می دهد که از دو کاتیون سدیم (Na+) و یک آنیون تیوسولفات (S) تشکیل شده است.2O3) جایی که اتم مرکزی گوگرد به اتم گوگرد دیگر و همچنین سه اتم اکسیژن پیوند دارد.

تولید

تیوسولفات سدیم به روش های مختلفی ساخته می شود. به طور صنعتی، از محصولات جانبی مایع سولفید سدیم سنتز می شود. محلولی که به دست می آید حاوی کربنات سدیم است و سپس قبل از اینکه دوباره کریستال شود با دی اکسید گوگرد مخلوط می شود.

در آزمایشگاه، می توان آن را با روش های زیر تهیه کرد:

 1. حرارت دادن محلول آبی سولفیت سدیم با گوگرد، یا
 2. جوشاندن محلول آبی هیدروکسید سدیم و گوگرد

تیوسولفات سدیم چگونه استفاده می شود؟

در حالی که این ترکیب دارای طیف وسیعی از کاربردها است، بیشتر در صنعت پزشکی یافت می شود. مهمترین کاربرد آن در اینجا به عنوان پادزهر برای مسمومیت با سیانید است. از آنجایی که تیوسولفات سدیم می‌تواند یکی از اتم‌های گوگرد خود را اهدا کند، به تبدیل سیانید به تیوسیانات کمک می‌کند که می‌تواند با خیال راحت از بدن دفع شود. سایر کاربردهای پزشکی عبارتند از:

 • به عنوان یک عامل ضد قارچ برای درمان مواردی مانند درماتوفیتوز یا تینه آ ورسیکالر
 • برای درمان پیتریازیس ورسیکالر
 • برای جلوگیری از آلکیلاسیون و تخریب بافت در بیماران شیمی درمانی
 • به عنوان یک ضد کلسیفیکاسیون درمان بیماری نادر اما جدی، کلسی فیلاکسی
 • برای محافظت در برابر سمیت سیس پلاتین با اتصال به پلاتین آزاد

آزمایش آزمایشگاهی نشان داده است که تیوسولفات سدیم حتی دارای خواص محافظت کننده عصبی است. این باعث شده است که بسیاری گمان کنند که در آینده، پتانسیل درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر یا بیماری پارکینسون را دارد.

اما این ترکیب به صنعت پزشکی محدود نمی شود. برخی از کاربردهای دیگر عبارتند از:

 • در یدومتری به عنوان یک معرف تحلیلی برای کلر، برم، سولفید و غیره
 • در عکاسی در ساخت فیکسرهای عکاسی
 • در دباغی چرم به عنوان یک عامل کاهنده دی کرومات
 • در استخراج طلا به عنوان جزئی از یک ماده روان کننده
 • در تصفیه آب برای کلر زدایی یا خنثی کردن آب لوله کشی، استخر، آکواریوم و غیره.
یک عکس ماکرو از یک کریستال با نور صورتی و آبی در اطراف آن
ساختار تیوسولفات سدیم یک سیستم کریستالی مونوکلینیک است. همچنین از دو کاتیون سدیم (Na+) و یک آنیون تیوسولفات (S2O3-) تشکیل شده است. این همان چیزی است که به آن فرمول شیمیایی Na2S2O3 می دهد

واکنش ها

تیوسولفات سدیم با تعدادی از ترکیبات واکنش پذیر است و در بسیاری از واکنش ها در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود. در اینجا برخی از موارد اصلی آورده شده است:

 1. واکنش های ساعتی

آ واکنش ساعت یک نوع منحصر به فرد از واکنش شیمیایی است که منجر به یک محلول بی رنگ می شود که پس از مدتی تاخیر به سرعت تغییر رنگ می دهد. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که یک سری ۲ واکنش در جهت عقربه‌های ساعت انجام می‌شود.

این آزمایش برای نشان دادن چگونگی عملکرد سینتیک شیمیایی در عمل استفاده می شود. بهترین مثال واکنش ساعت ید است که شامل مخلوط شدن 2 محلول با یکدیگر است.

ابتدا پراکسید هیدروژن با یک اسید رقیق (مثلا اسید سولفوریک یا اسید استیک) در یک لیوان مخلوط می شود. در ظرف دوم، یدید پتاسیم با تیوسولفات سدیم و نشاسته مخلوط می شود. هر دوی این محلول ها کمی کدر و بی رنگ به نظر می رسند.

وقتی با هم جمع شوند، دو واکنش رخ می دهد: واکنش اصلی و واکنش ثانویه. واکنش اصلی شامل تولید ید است، در حالی که واکنش دوم ید را دوباره به یدید تبدیل می کند. این همان جایی است که واکنش ساعت انجام می‌شود، زیرا این واکنش‌ها به‌عنوان یک چرخه ادامه می‌یابند و باعث ایجاد یک «دوره القایی» می‌شود که در آن به نظر می‌رسد هیچ اتفاقی برای راه‌حل نمی‌افتد.

این چرخه یدید-ید-یدید تا زمانی که تیوسولفات تمام شود ادامه می یابد. وقتی این اتفاق می افتد، ید در عوض با نشاسته واکنش نشان می دهد. این با تبدیل شدن ناگهانی محلول به رنگ سیاه مایل به آبی تشخیص داده می شود. این تغییر رنگ چشمگیر به ما می گوید که واکنش کامل شده است.

 1. اسید هیدروکلریک و تیوسولفات سدیم

این واکنش دیگری است که برای نشان دادن سینتیک در شیمی استفاده می شود. هنگامی که تیوسولفات سدیم به محلول اسید هیدروکلریک اضافه می شود، یکی از محصولاتی که تشکیل می شود گوگرد عنصری است.

وجود گوگرد به عنوان یک کلوئید عمل می کند و به تدریج محلول را کدر می کند. مدت زمانی که طول می کشد تا کاملاً مات شود به غلظت تیوسولفات سدیم بستگی دارد. غلظت های قوی به معنای ذرات بیشتر است که به نوبه خود برخوردهای بیشتری ایجاد می کند و سرعت واکنش را افزایش می دهد.

این آزمایش معمولاً در مدارس استفاده می شود تا به دانش آموزان نشان دهد که چگونه می توان سرعت یک واکنش را پیش بینی و اندازه گیری کرد. اگر می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید، پست وبلاگ هفته گذشته را بررسی کنید.

 1. سایر واکنش ها

در صنایع نساجی و کاغذ، تیوسولفات سدیم پنتا هیدرات اغلب توسط کلر اکسید می شود تا سولفات سدیم (Na) ایجاد شود.2بنابراین4اسید سولفوریک (H2بنابراین4) و اسید کلریدریک (HCl).

در شیمی تجزیه، توسط ید اکسید می شود و سدیم تتراتیونات (Na) تشکیل می شود.2اس4O6). این به دلیل واکنش استوکیومتری است که بین آنیون تیوسولفات و ید رخ می دهد. این باعث می شود که تیوسولفات سدیم در تیتراسیون یدومتری مفید باشد.

خطرات ایمنی

اگرچه تیوسولفات سدیم به عنوان یک ترکیب غیر سمی طبقه‌بندی می‌شود، اما توجه به این نکته مهم است که وقتی حرارت داده می‌شود تا تجزیه شود، بخارات سمی، یعنی اکسیدهای گوگرد (SOx) آزاد می‌کند.

اگر در معرض این دود قرار بگیرید یا به طور تصادفی آن را بخورید، می تواند چشم، پوست و غشاهای مخاطی شما را تحریک کند و همچنین باعث مشکلات تنفسی شود. هنگام کار با تیوسولفات سدیم در زیر گرما، مهم است که از PPE مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که در یک منطقه تهویه شده هستید.

تیوسولفات سدیم همچنین می تواند به طور بسیار نامنظم با برخی از عوامل اکسید کننده واکنش نشان دهد. به همین دلیل، همیشه باید دور از موادی مانند پرمنگنات پتاسیم، نیترات یا کلرات نگهداری شود.

یک قطره IV تیوسولفات سدیم را می توان به صورت داخل وریدی به این صورت استفاده کرد.
تیوسولفات سدیم دارای طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی است. می توان از آن برای درمان بیماری های بسیار نادر مانند مسمومیت با سیانید یا کلسی فیلاکسی استفاده کرد. به عنوان یک ضد قارچ موضعی برای کرم حلقوی و کچلی عمل کند. حتی می توان از آن به صورت داخل وریدی در برخی کاربردهای پزشکی استفاده کرد.

فروشگاه آنلاین ما تیوسولفات سدیم را در غلظت‌ها و اندازه‌های بسته‌بندی مختلف عرضه می‌کند. چه به دنبال راه حل 0.01 میلیونی باشید، چه شکل پنتاهیدرات آن، تخفیف در سفارشات عمده یا تحویل در سراسر کشور در روز بعد، ما محصول و خدماتی را متناسب با نیاز شما داریم. امروز آنلاین خرید کنید یا با یکی از اعضای تیم ما تماس بگیرید تا در مورد هرگونه سؤالی که ممکن است داشته باشید صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *