درجات مختلف مواد شیمیایی به چه معناست؟

انواع مختلفی از گریدهای شیمیایی وجود دارد که تعیین می کند یک محصول شیمیایی کجا و چگونه می تواند استفاده شود. به طور کلی، درجات مختلف مواد شیمیایی به میزان خالص و عاری از آلاینده بودن آنها اشاره دارد. در حالی که هر کشور، آزمایشگاه و سازمان روش های خاص خود را برای طبقه بندی محصولات شیمیایی دارد، آنها معمولا بر اساس اصول و مقررات مشابهی هستند.

درجات مختلف مواد شیمیایی را از تامین کننده پیشرو مواد شیمیایی ایران، chemicals.co.uk خریداری کنید

درجات مختلف شیمیایی چیست؟

طبقه بندی مواد شیمیایی بر اساس خلوص و کیفیت برای تعیین اینکه از کدام نوع ماده شیمیایی برای یک هدف خاص مانند آزمایشات آزمایشگاهی یا فرآیندهای صنعتی استفاده شود، ضروری است. در ایران، ما مجموعه استانداردهای خود را برای درجات مختلف مواد شیمیایی داریم. کشورهای دیگر ممکن است استانداردهای مشابهی داشته باشند، اما تغییراتی وجود خواهد داشت. هر شرکتی نیز ممکن است مشخصات کمی متفاوت داشته باشد.

در اینجا برخی از رایج ترین گریدهای شیمیایی در ایران برای محصولات شیمیایی عمومی آورده شده است:

 • درجه فنی: این پایین ترین درجه ماده شیمیایی از نظر سطح خلوص و کیفیت است. محصولات شیمیایی متعلق به این دسته برای کاربردهای صنعتی در نظر گرفته شده اند، جایی که خلوص بالای معرف ها و پیش سازهای شیمیایی تا زمانی که واکنش های مورد نظر اتفاق می افتد کاملاً ضروری نیست.
 • GRG: مواد شیمیایی جنرال معرف یا درجه عمومی مواد شیمیایی هستند که برای مصارف آزمایشگاهی و مصارف خانگی مناسب هستند. مواد شیمیایی در این دسته دارای درجه خلوص بالایی تا 99.9٪ هستند. با این حال، هیچ آزمایش استاندارد خاصی برای تعیین وجود آلاینده در مخلوط‌های GRG انجام نمی‌شود.
 • درجه BP: در غیر این صورت به عنوان مواد شیمیایی درجه دارویی شناخته می شود، این دسته بسیار شبیه به گرید USP آمریکایی است. محصولات شیمیایی درجه BP مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط فارماکوپه ایران هستند که بر اساس سطح خلوص و عدم وجود آلاینده ها در یک ماده است. به محصولات شیمیایی که قادر به رعایت این استانداردها هستند گواهی تجزیه و تحلیل یا انطباق داده می شود. از آنجایی که مواد شیمیایی درجه BP معمولاً در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شوند، این گواهی برای اثبات اینکه یک محصول تحت آزمایش و تأیید لازم قرار گرفته است، ضروری است.
 • نمره تحقیق تحلیلی: محصولات شیمیایی در این دسته با کیفیت بسیار بالا در نظر گرفته می شوند و برای آزمایش های آزمایشگاهی تحلیلی تخصصی طراحی شده اند. درجه خلوص بالای محصولات برای آزمایش دقیق و دقیق ضروری است. این به این دلیل است که اگر محصولی حاوی آلاینده هایی در این تنظیمات باشد، می تواند نتایج آزمایش را منحرف کند.
دانشمندی در حال تجزیه و تحلیل یک لیوان در آزمایشگاه
مواد شیمیایی با درجه تحقیقات تحلیلی با کیفیت هستند و برای آزمایش‌های آزمایشگاهی تحلیلی تخصصی استفاده می‌شوند

دسته های خاصی از مواد شیمیایی نیز طبقه بندی جداگانه خود را دارند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، اسیدها دارای سطوح درجه بندی است که بر اساس خلوص و استفاده مورد نظر است. اینها برخی از آنها هستند طبقه بندی رایج گریدهای اسیدی:

 • اسیدهای درجه همه جانبه: اسیدهای این دسته دارای خلوص بالاتری نسبت به اسیدهای درجه معرف هستند. اسیدهای گرید Omni-trace برای تجزیه و تحلیل حضور حداقل 33 نوع مختلف فلز در مقادیر کم، با محدوده در یک میلیارد، عالی هستند.
 • درجه فلز ردیابی: اسیدهایی که تحت این گرید تولید می شوند، میزان آلودگی فلزات بسیار پایینی دارند. از اسیدهای درجه فلز کمیاب استفاده می شود تست های طیف سنجی جرمی پلاسما جفت شده القایی (ICP-MS). برای تهیه نمونه
 • اسیدهای درجه فوق خالص: اسیدهای این دسته برای استفاده با ابزارهای تحلیلی مناسب هستند. محتوای فلزات کمیاب در این اسیدها به حدی کم است که به سختی قابل تشخیص هستند. این درجه همچنین برای نمک های تولید شده توسط واکنش های اسیدی اعمال می شود.
 • درجه زیست محیطی: اسیدهای با این سطح درجه بسیار خالص هستند. این به این دلیل است که آنها تحت یک فرآیند تقطیر زیر جوش برای حذف ناخالصی ها

مواد شیمیایی درجه تحلیلی چیست؟

شرکت های مختلف شیمیایی پیشرو در صنعت تعاریف خاص خود را از گریدهای شیمیایی بر اساس مقررات دولتی دارند. بنابراین، می تواند تفاوت های بسیار خاصی بین طبقه بندی ها وجود داشته باشد. با این حال، چیزی که اکثر شرکت‌ها در کشورهای مختلف روی آن اتفاق نظر دارند این است که مواد شیمیایی با گرید تحلیلی از نظر خلوص و عدم وجود آلاینده‌ها بالاترین درجه‌بندی محصولات را دارند.

کیفیت بالای مواد شیمیایی با گرید تحلیلی آنها را برای اهداف تحلیلی آزمایشگاهی ایده آل می کند. آنها برای آزمایش سایر مواد شیمیایی از جمله محصولات بیوشیمیایی مانند آنزیم ها و هورمون ها استفاده می شوند.

از مواد شیمیایی با گرید تحلیلی نیز برای کالیبراسیون ابزار آزمایشگاهی استفاده می شود. به عنوان مثال، آنها در فرآیندهای زیر برای مقایسه مقدار نمونه با مقدار استاندارد استفاده می شوند:

 • الکتروفورز مویرگی
 • کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • میکروبیولوژی
 • طیف سنجی
 • تیتراسیون

سطوح بالایی از دقت و دقت اندازه‌گیری‌ها در آنالیزهای آزمایشگاهی به دلیل مواد شیمیایی درجه تحلیلی امکان‌پذیر است. به نوبه خود، این اندازه گیری ها به عنوان پایه ای برای ایجاد مواد جدید که می توانند به محصولات با کیفیت تر تولید شوند، عمل می کنند.

مواد شیمیایی درجه آزمایشگاه چیست؟

در مقایسه با مواد شیمیایی درجه تجزیه و مواد شیمیایی معرف، مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی خلوص کمتری دارند. با این حال، در حالی که سطح ناخالصی آنها معمولاً مشخص نیست، آنها حاوی مقادیر زیادی آلاینده نیستند. درعوض، کیفیت آنها در حد متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی معمولاً برای اهداف آموزشی در آزمایشگاه‌های شیمی مدارس برای طیف وسیعی از آزمایش‌ها مانند تیتراسیون استفاده می‌شوند. این به این دلیل است که آزمایش های مبتنی بر مدرسه به عنوان نمایش مفاهیم در نظر گرفته شده اند، نه برای انجام تجزیه و تحلیل نمونه بسیار دقیق. نکته مهم این است که دانش آموزان بتوانند اصول و روش های شیمی را بیاموزند و مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی برای این کار ایده آل هستند.

دانش آموز مدرسه ای در حال انجام یک آزمایش علمی
مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی معمولاً برای اهداف آموزشی در آزمایشگاه های شیمی مدارس استفاده می شود

مواد شیمیایی درجه غذایی چیست؟

مواد شیمیایی درجه غذایی مواد غذایی هستند که مطابق با مقررات بهداشتی و ایمنی و استانداردهای بین المللی مانند کدکس مواد شیمیایی غذایی (FCC) هستند. این مواد شیمیایی به صورت فله ای تولید می شوند و در ظروف بزرگ عمده فروشی یا در بسته های خرده فروشی فروخته می شوند.

مواد شیمیایی درجه غذایی به افزودنی‌های شیمیایی غیر ارگانیک یا ارگانیک اطلاق می‌شود که به منظور ماندگاری طولانی‌تر، طعم بهتر و ظاهر بهتر و از جمله دلایل دیگر به غذا اضافه می‌شوند. این مواد شیمیایی توسط شرکت ها یا برای استفاده توسط شرکت های مواد غذایی یا برای استفاده مستقیم خانگی، فرآوری و تولید انبوه می شوند. چند نمونه از مواد شیمیایی درجه غذایی عبارتند از:

 • آنتی اکسیدان ها
 • نگهدارنده های غذایی
 • رنگ خوراکی مصنوعی
 • طعم دهنده مصنوعی
 • ویتامین ها و مواد معدنی

این مواد شیمیایی به غذاهای فرآوری شده اضافه می شوند تا ماندگاری آنها را افزایش دهند و طیف گسترده ای از طعم دهنده ها را فراهم کنند. انواع خاصی از غذاهای فرآوری شده نیز با ویتامین ها و سایر ریز مغذی ها غنی شده اند. برخی از مواد شیمیایی درجه غذایی، مانند اسید سیتریک و جوش شیرین نیز معمولاً در خانه ها برای پخت و پز استفاده می شود.

مواد شیمیایی درجه GPR چیست؟

مواد شیمیایی درجه GPR به چندین روش از جمله مواد شیمیایی با درجه معرف خالص تضمین شده و همچنین مواد شیمیایی معرف خالص عمومی مورد اشاره قرار می گیرند. اینها مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی هستند که می توانند درجه خلوص آنها تا 99.9٪ باشد.

با این حال، این محصولات تحت آزمایش دقیق برای آلاینده ها قرار نمی گیرند. این باعث می شود که آنها فقط برای استفاده آزمایشگاهی عمومی مناسب باشند، دوباره مانند آزمایشات شیمی مدرسه یا آزمایش برای واکنش های شیمیایی.

به عنوان معرف، از مواد شیمیایی درجه GPR نیز می توان برای حفظ کیفیت برخی محصولات استفاده کرد. به عنوان مثال، معرف ها در آزمایش وجود آلاینده ها کارآمد هستند. آنها همچنین برای آزمایش سطح واکنش های شیمیایی در دسته بزرگی از محصولات مانند آبجو و سایر نوشیدنی های تولیدی استفاده می شوند.

آب درجه معرف چیست؟

معرف آب درجه معمولا آب مقطر در نظر گرفته شده برای روش های آزمایش آزمایشگاهی خاص. هنگامی که به عنوان یک معرف استفاده می شود، مهم است که آب به طور قابل توجهی در فرآیند یا واکنش های شیمیایی در حال آزمایش تداخل نداشته باشد.

در حالت ایده آل، باید تا حد امکان دارای آلاینده های کمتری باشد. این شامل ناخالصی هایی مانند مواد معدنی محلول است که می توانند با سایر مواد شیمیایی موجود در محلول واکنش دهند و بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند. که در روش های تیتراسیونبه عنوان مثال، آب خالص برای به دست آوردن محاسبات دقیق مولاریته مواد اسیدی و باز ضروری است.

آب گرید معرف بسته به درجه خلوص، دارای سه طبقه بندی کلی است:

 • نوع 1: این طبقه بندی برای کاربردهای آزمایشگاهی حیاتی مانند تعیین توالی DNA ضروری است. معرف آب توسط تقطیر، یونیزاسیون، و فیلتراسیون.
 • نوع 2: روش های آزمایشگاهی تحلیلی عمومی نیاز به این طبقه بندی آب درجه معرف دارد. بسیار مهم است که در این تنظیمات، جایی که برای آن استفاده می شود، عاری از مواد شیمیایی آلی باشد بافرهامحلول های pH و آماده سازی میکروبی.
 • نوع 3: این پایین‌ترین درجه آب آزمایشگاهی است که برای شستشوی ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی، گرم کردن حمام‌ها و پر کردن اتوکلاو توصیه می‌شود.
قرص های ویتامین کهربایی روی سطح زرد رنگ
مواد شیمیایی درجه غذایی شامل مواردی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، افزودنی ها و نگهدارنده ها هستند

درجه USP به چه معناست؟

درجه USP یعنی درجه فارماکوپی ایالات متحده. USP یک کنوانسیون علمی غیرانتفاعی است که استانداردهای آن در بیش از 140 کشور پذیرفته شده است. استانداردهای USP عمدتاً بر مواد غذایی، داروها و مواد شیمیایی درجه پزشکی متمرکز هستند.

در ایالات متحده، USP قدرت اجرای قانونی استانداردهای خود را ندارد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سایر سازمان های دولتی مرتبط مسئول اجرای قوانین و مقررات هستند.

درجه های مختلف مواد شیمیایی تضمین می کند که استانداردهای کیفیت و ایمنی محصول رعایت می شود. این گریدها به عنوان دستورالعمل هایی در مورد کیفیت مناسب مواد شیمیایی که باید استفاده شوند عمل می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *