درجات مختلف مواد شیمیایی به چه معناست؟

مواد شیمیایی مختلف می توانند درجه خلوص متفاوتی داشته باشند و به این سطوح خلوص «درجه» می گویند. درجات مختلفی از مواد شیمیایی وجود دارد که در زیر به آنها با جزئیات بیشتری نگاه خواهیم کرد، زیرا مهم است که بدانید و درک کنید که این درجه ها چگونه متفاوت هستند تا مواد شیمیایی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

همه این گریدهای شیمیایی بر اساس اندازه گیری های پذیرفته شده هستند، بنابراین در سراسر جهان استاندارد شده اند. اینکه برای چه چیزی از این ماده شیمیایی استفاده می کنید، مشخص می کند که به چه درجه ای نیاز خواهید داشت.

6 رایج ترین درجه مواد شیمیایی و معرف ها

مواد شیمیایی USP، گرید معرف و گرید ACS دارای خلوص بالایی هستند

این فهرست شامل شش درجه از مواد شیمیایی و معرف‌هایی است که احتمالاً با آن‌ها مواجه می‌شوید، که از حداقل خالص‌ترین تا خالص‌ترین رتبه‌بندی شده‌اند. توجه داشته باشید که فقط به این دلیل که یک ماده شیمیایی یکی از کم خالص ترین ها است، لزوماً به معنای کیفیت پایین آن نیست.

  1. درجه فنی – هم به صورت تجاری و هم صنعتی استفاده می شود، اما برای مصارف غذایی، دارویی یا پزشکی به اندازه کافی خالص نیست.
  2. درجه خالص شده – مواد شیمیایی با کیفیت خوب که استاندارد رسمی را برآورده نمی کنند، درجه خالص شده نیز به عنوان درجه خالص یا عملی شناخته می شود. باز هم، برای مصارف غذایی، دارویی یا پزشکی به اندازه کافی خالص نیست.
  3. درجه آزمایشگاهی – اغلب در آزمایشگاه ها در مؤسسات آموزشی برای اهداف آموزشی استفاده می شود، سطوح ناخالصی خاص در مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی ناشناخته است. آنها برای مصارف غذایی، دارویی یا پزشکی به اندازه کافی خالص نیستند زیرا حاوی ناخالصی هایی هستند که بر این کاربردها تأثیر منفی می گذارد. مثال: آب درجه آزمایشگاهی
  4. درجه USP – مواد شیمیایی درجه USP الزامات فارماکوپیا ایالات متحده را برآورده می کند یا از آن فراتر می رود. USP مواد شیمیایی مورد استفاده در داروها، مواد غذایی و مکمل های غذایی مانند آب تصفیه شده USP که می تواند در ساخت تجهیزات پزشکی استفاده شود.
  5. درجه معرف – مواد شیمیایی با درجه معرف حدود 96-98٪ خالص هستند، تقریباً از نظر خلوص با درجه ACS برابر هستند (به زیر مراجعه کنید). آنها برای تولید مواد غذایی و داروها استفاده می شوند و برای استفاده در بسیاری از کاربردهای آزمایشگاهی و تحلیلی با خلوص بالا مناسب هستند.
  6. درجه ACS – مواد شیمیایی درجه ACS مطابق با استانداردهای خلوصی هستند که توسط آن مشخص شده است انجمن شیمی آمریکا (ACS). این استانداردها فوق العاده بالا هستند و مواد شیمیایی درجه ACS، مانند مواد شیمیایی با درجه معرف، برای تولید غذا و دارو استفاده می شوند و برای استفاده در بسیاری از کاربردهای آزمایشگاهی و تحلیلی با خلوص بالا مناسب هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *