راهنمای کارآموزی شیمی

دوره های کارآموزی شیمی برنامه های یادگیری ترکیبی هستند که برای ارائه آموزش های نظری و عملی برای کسانی که می خواهند در حین یادگیری کسب درآمد کنند، طراحی شده اند. کارآموزان معمولاً اکثر وقت خود را صرف آموزش در حین کار می کنند و در عین حال دانش عمیقی را به دست می آورند.

کارآموزان شیمی معمولاً فقط ملزم به شرکت در سخنرانی ها و فعالیت های دانشگاه هستند. کارآموزانی که این برنامه را تکمیل می کنند می توانند مدرک آکادمیک معادلی کسب کنند که آنها را در رشته شیمی واجد شرایط می کند، مانند یک تکنسین آزمایشگاه یا یک دانشمند محقق. زمان صرف شده برای انجام کارآموزی مستقیماً به مدرک تحصیلی بستگی دارد.

درخواست برای کارآموزی شیمی نسبتا دشوار و بسیار رقابتی است، به همین دلیل است که واجد شرایط بودن برای یک موفقیت به خودی خود یک دستاورد است. به این ترتیب، یک دوره کارآموزی شما را در موقعیت مناسبی برای درخواست شغل قرار می دهد و شما را به یک نامزد رقابتی تر تبدیل می کند.

چگونه می توانید از کارآموزی شیمی بهره مند شوید؟

دوره های کارآموزی شیمی برای افرادی که مدرسه را ترک می کنند، تغییر شغل و کارمندان ماهری که خواهان پیشرفت شغلی هستند طراحی شده است. بهترین بخش این است که اکثر برنامه های کارآموزی، از جمله دوره های کارآموزی در رشته شیمی، محدودیت سنی ندارند. حتی اگر چندین سال پیش مدرسه را ترک کرده باشید، اگر شرایط اولیه را دارید، همچنان می توانید درخواست دهید، به خصوص اگر توسط شرکتی که در آن کار می کنید حمایت مالی می شوید.

کارآموزی در قطب نما به عنوان مفهوم آموزش و پرورش

برنامه های کارآموزی شیمی به عنوان جایگزینی برای تحصیل تمام وقت در دانشگاه ها یا کالج ها در نظر گرفته شده است. اگر قبلاً در صنایع شیمیایی یا دارویی مشغول به کار هستید، اما هنوز مدرک دانشگاهی خود را نگرفته اید، می توانید بدون اینکه دانشجوی تمام وقت شوید و از شغل فعلی خود استعفا دهید، واجد شرایط دریافت مدرک باشید. به طور مشابه، اگر به تازگی مدرسه را رها کرده اید، اما نمی خواهید دریافت حقوق را فدای ادامه تحصیل در دانشگاه کنید، کارآموزی شیمی یک راه حل عالی برای شما فراهم می کند.

هفت راه کلیدی وجود دارد که می توانید از یک کارآموزی شیمی بهره مند شوید:

 1. در حالی که یاد می گیرید درآمد کسب کنید: این مزیت اصلی برنامه های کارآموزی است. حداقل دستمزد در ایران برای کارآموزان شیمی 4.30 پوند در ساعت است از آوریل 2021، اگرچه بسته به سن، سطح تجربه و تحصیلات و شرکتی که به آن می‌پیوندید، این میزان می‌تواند بیشتر باشد. علاوه بر این، حقوق و مزایای غرامت می تواند پس از یک سال کارآموزی شما افزایش یابد. کارآموزی شیمی معمولاً توسط شرکتی که در آن کار می‌کنید پرداخت می‌شود، و این شرکت‌ها معمولاً پس از پایان برنامه، کارآموزان خود را به عنوان کارمندان عادی استخدام می‌کنند و فرصت‌های شغلی عالی را برای شما فراهم می‌کنند.
 1. دریافت مدارک تحصیلی شناخته شده: با یک دوره کارآموزی شیمی، می توانید یک سیستم نردبانی را برای دریافت مدرک خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، پس از واجد شرایط بودن برای یک دوره کارآموزی سطح 3، که معادل دو پاس سطح A است، می توانید دوره های کارآموزی سطح 6 (سطح درجه) و سطح 7 (سطح کارشناسی ارشد) را دنبال کنید. هر سطحی که به پایان می رسانید شما را برای موقعیت شغلی بهتر و درجه دستمزد بالاتر واجد شرایط می کند.
 1. پشتیبانی و مربیگری مستمر و شخصی: وقتی شاگرد شوید، شرکتی که در آن کار می کنید یک ارزیاب برای شما تعیین می کند که شما را راهنمایی می کند و پیشرفت شما را ارزیابی می کند. این فردی خواهد بود که در شغلی که برای آن آموزش می‌دهید، متخصص و با تجربه است. مثلا، شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی و شرکت‌های داروسازی تفاوت‌ها و تفاوت‌های ظریفی در عملیات و روش‌های خود دارند که تنها از طریق تجربه عملی هدایت‌شده می‌توانید یاد بگیرید. دسترسی به کوچینگ شخصی، مهارت ها و دانش شما را در زمینه های کاری بسیار خاص بهبود می بخشد.
 1. کسب تجربه در محیط کار در دنیای واقعی: تحصیل در مدرسه می تواند انتزاعی و نظری باشد. مطمئناً می‌توانید مهارت‌های عملی را بیاموزید، اما این مهارت‌ها مختص فرآیندهایی نیستند که در محیط‌های کاری واقعی انجام می‌شوند. درعوض، می‌توانید یک نسخه ساده یا کوچک از آنچه در آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ انجام می‌شود، یاد بگیرید. به عنوان مثال، حتی اگر با فرآیند تقطیر آشنا باشید، ممکن است از اندازه و پیچیدگی آن غافل شوید. تقطیر آب در یک مرکز تولیدی بزرگ گذراندن دوره کارآموزی شیمی به شما درک بهتری از نحوه به کارگیری فرآیندها و نظریه ها در زندگی واقعی می دهد. به دست آوردن این نوع تجربه در دنیای واقعی به شما کمک می کند تا در برنامه های شغلی برجسته شوید و شما را برای موفقیت بیشتر آماده کنید.
 1. اشتغال پذیری خود را بهبود بخشید: به گزارش CareerStop، بیش از 90 درصد از کارآموزان جذب می شوند توسط شرکت هایی که پس از پایان دوره کارآموزی به آنها آموزش داده اند. کارآموزان شیمی در صنایع شیمیایی و دارویی بسیار قابل استخدام و تقاضا هستند. آنها همچنین توسط سازمان‌های دولتی که آزمایشگاه‌های شیمی را اداره می‌کنند، مانند سازمان‌های مجری قانون، دنبال می‌شوند. کارآموزان دارای مزیت تجربه عملی و همچنین دانش عمیق هستند.
 1. شما همچنان از تخفیف دانشجویی برخوردار هستید: حتی اگر قبلاً محدوده سنی معمولی کالج را گذرانده باشید، اگر شاگرد باشید همچنان یک دانشجو محسوب می شوید! این به این معنی است که شما هنوز هم حق دارید یک کارت تخفیف اتحادیه ملی دانشجویان (NUS).. با این کار می‌توانید هنگام صرف غذا در رستوران‌ها در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، هنگام خرید لباس پس‌انداز کنید یا حتی در عضویت باشگاه‌تان تخفیف دریافت کنید.
 1. از تعطیلات با پرداخت لذت ببرید: درست مانند کارمندان عادی، کارآموزان نیز مستحق تعطیلات هستند. به عنوان یک کارآموز، معمولاً 20 روز تعطیلات با حقوق، به اضافه تعطیلات بانکی، حق دارید.

برای کدام کارآموزی شیمی باید اقدام کرد؟

نوع کارآموزی شیمی که باید برای آن درخواست دهید به چهار عامل اصلی بستگی دارد: صلاحیت یا واجد شرایط بودن شما برای درخواست، رشته مورد علاقه شما، فرصت های پیشرفت شغلی، و بسته غرامت.

بسیاری وجود دارد مشاغل پردرآمد در شیمی در هنگام درخواست برای کارآموزی به آن توجه کنید. به عنوان مثال، معمولی حقوق اولیه یک شیمیدان تجزیه در ایران از 18000 پوند تا 25000 پوند در سال متغیر است. در همین حال، شیمیدانان ارشد می توانند بیش از 50000 پوند در سال درآمد داشته باشند. اگر به عنوان یک تکنسین آزمایشگاه یا یک دستیار شاگرد شیمیدان شروع کنید، حقوق بسیار کمتر است – اما پس از اتمام دوره کارآموزی، درآمد شما بسیار رقابتی خواهد بود. حتی ممکن است به شما این فرصت داده شود تا برای یک مدرک پیشرفته تر تحصیل کنید، که شما را برای مشاغل با درآمد بالاتر قرار می دهد.

اما لزوماً لازم نیست که به عنوان یک شیمیدان در محیط آزمایشگاه یا کارخانه کار کنید تا غرامت و فرصت های پیشرفت شغلی خوبی داشته باشید. شما ممکن است فقط به دانش و درک خوب از شیمی نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، پس از دریافت مدرک در شیمی از طریق کارآموزی، ممکن است مدرک حقوق را نیز کسب کنید تا وکیل ثبت اختراع شوید. شما می توانید سالانه 80000 پوند به عنوان وکیل ثبت اختراع متخصص در برنامه های ثبت اختراع شیمیایی درآمد کسب کنید.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که دوره های کارآموزی شیمی از نظر دشواری چقدر متفاوت است. به عنوان مثال، دوره های کارآموزی شیمی تجزیه پیشرفته تر از کارآموزی تکنسین های آزمایشگاهی است. با انجام اولی، فرصت های شغلی بیشتری خواهید داشت زیرا مدرک پیشرفته تری کسب کرده اید.

دانشمند در حال کار در آزمایشگاه
در ایران، حقوق اولیه معمول برای یک شیمیدان تحلیلی از 18000 پوند تا 25000 پوند در سال متغیر است.

صلاحیت ها و مهارت های مورد نیاز

دوره های کارآموزی به طور کلی معمولاً محدودیت سنی بالایی برای کسانی که توسط شرکت آنها حمایت می شوند ندارند. با این حال، برای دوره های کارآموزی سطح ورودی، برخی از دانشگاه ها و شرکت های شریک آنها شرایط سنی برای متقاضیان دارند. به دلایل واضح، شرکت‌ها می‌خواهند سرمایه‌گذاری‌های خود را به حداکثر برسانند، و کارآموزان جوان‌تر می‌توانند بیشتر از افراد قدیمی‌تر برای یک شرکت کار کنند.

شرایط تحصیلی و مهارت های مورد نیاز بسته به نوع و سطح کارآموزی متفاوت است. بستگی به دانشگاه هم داره به عنوان مثال، کارآموزی لیسانس شیمی دوره ارائه شده توسط دانشگاه گرینویچ از داوطلبان می خواهد که 104 امتیاز UCAS از هر یک از موارد زیر را کسب کرده باشند:

 • سطوح (موضوعات ممکن است توسط کارفرمای شما مشخص شود)
 • یک جایزه ملی BTEC مناسب
 • دوره شناخته شده دسترسی به علم
 • سایر مدارک مرتبط (در صورت پذیرش توسط کارفرما) از جمله پیشرفت از یک برنامه کارآموزی سطح 3 مناسب
 • تجربه مرتبط

کارآموزی شیمی چقدر طول می کشد؟

طول دوره کارآموزی شیمی بسته به نوع، سطح یا حوزه تخصصی متفاوت است. همچنین بستگی به مدرسه و نیاز شرکت حامی دارد. به عنوان مثال، یک دوره کارآموزی BSc در شیمی می تواند تا 5.5 سال طول بکشد که شامل یادگیری رسمی پاره وقت است. با این حال، دوره های کارآموزی سطح پایین در شیمی را می توان در عرض سه سال تکمیل کرد.

تعداد سالها نیز به شاگرد بستگی دارد. اکثر دوره های کار آموزی در شیمی استاندارد هستند و می توانند به طور متوسط ​​در چهار سال به پایان برسند.

نحوه درخواست برای کارآموزی شیمی

قبل از درخواست برای برنامه مدرک کارآموزی شیمی، ابتدا بررسی کنید که آیا شرایط لازم را دارید یا خیر. حتی اگر کارفرمای شما حامی کارآموزی شما برای یک مدرک بالاتر باشد، اگر شرایط اولیه را نداشته باشید، اجازه ثبت نام توسط دانشگاه یا کالج را نخواهید داشت.

برخی از برنامه های کارآموزی نیز به تجربه عملی مرتبط در حوزه مورد علاقه شما نیاز دارند. به عنوان مثال، اگر چندین سال است که به عنوان تکنسین آزمایشگاه کار می کنید، این یک مزیت عالی در هنگام درخواست برای یک کارآموزی مرتبط خواهد بود. می توانید از طریق بخش منابع انسانی از کارفرمای خود سوال کنید که آیا فرصت های کارآموزی برای پیشرفت شغلی وجود دارد یا خیر.

همچنین می توانید به صورت آنلاین یا از طریق تبلیغات برای فرصت های کارآموزی جستجو کنید و از دانشگاه ها یا کالج ها پرس و جو کنید. هنگامی که برنامه مناسب خود را پیدا کردید، می توانید مدارک لازم را برای پذیرش ارسال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *