راه حل های بافر چیست؟

محلول های بافر محلول های آبی یک اسید ضعیف با باز مزدوج آن یا یک باز ضعیف با اسید مزدوج آن هستند.

محلول های بافر فوق العاده مفید هستند زیرا توانایی حفظ تعادل pH پایدار و مقاومت در برابر تغییرات را دارند، حتی زمانی که یک باز یا اسید قوی معرفی شود. pH اندازه گیری یون های هیدروژن (H+) در یک محلول است.

درباره راه حل های بافر

محلول‌های بافر به عنوان بافرهای pH یا بافرهای یون هیدروژن نیز شناخته می‌شوند، زیرا آنها به طور موثر هرگونه تغییر در سطح pH را با افزودن یک اسید یا باز قوی، از بین می‌برند. محلول‌های بافر pH را تقریباً در سطح ثابتی نگه می‌دارند، زیرا دارای تعادل بین اسید (HA) و باز مزدوج آن (A-) یا بین باز و اسید مزدوج آن هستند.

محلول های بافر را می توان به دو نوع اسیدی و قلیایی تقسیم کرد.

  • یک محلول بافر اسیدی دارای pH کمتر از 7 است و معمولاً از اسید ضعیف و یکی از نمک های آن ساخته می شود.
  • یک محلول بافر قلیایی دارای PH بیشتر از 7 است و از یک پایه ضعیف و یکی از نمک های آن ساخته شده است.

این بدان معنا نیست که محلول‌های بافر دارای pH خنثی هستند، فقط PH متعادلی دارند. آنها این تعادل را حفظ می کنند و از تأثیرات خارجی از تغییر pH جلوگیری می کنند و به طور بالقوه به هر چیزی که محلول بافری برای آن استفاده می شود آسیب برساند.

محلول های بافر چیست؟

راه حل های بافر چگونه کار می کنند؟

آ محلول بافر تولید می شود با ترکیب یک اسید ضعیف با باز مزدوجش یا یک باز ضعیف با اسید مزدوجش. مزدوج ها چیست؟ بیش از به ویکیپدیا

اسید مزدوج یک ترکیب شیمیایی است که از دریافت یک پروتون توسط یک باز تشکیل می‌شود – به عبارت دیگر، این یک پایه است که یک یون هیدروژن به آن اضافه شده است. یک باز مزدوج همان چیزی است که پس از تولید یک اسید در طی یک واکنش شیمیایی، یک پروتون باقی می‌ماند.

این ترکیبات هستند که محلول‌های بافر را به ویژه مؤثر می‌سازند، زیرا تعادل pH را ایجاد می‌کنند که شکستن آن‌ها حتی برای اسیدها و بازهای قوی بسیار دشوار است.

در هر محلولی، افزودن اسید باعث افزایش غلظت یون های هیدروژن (H+) می شود، در حالی که افزودن یک باز باعث افزایش غلظت یون های هیدروکسید (OH-) می شود. pH نسبت بین این دو نوع یون است. محلول بافری که به مخلوط اضافه می شود، یون های H+ یا OH- اضافی را جذب می کند و تعادل pH را حفظ می کند.

راه حل های بافر آستانه هایی دارند. اگر به اندازه کافی اسید یا باز قوی به محلول اضافه شود، pH در نهایت تغییر خواهد کرد. این به عنوان شناخته شده است ظرفیت بافر.

موارد استفاده از محلول های بافر

بسیاری از واکنش های شیمیایی برای عملکرد صحیح نیاز به pH ثابت دارند، بنابراین محلول های بافر کاربردهای زیادی دارند. در صنعت، محلول های بافر در موارد زیر استفاده می شود:

  • تخمیر
  • رنگرزی پارچه
  • تجزیه و تحلیل شیمیایی
  • محصولات خانگی مانند مایعات شوینده
  • محصولات بهداشت شخصی مانند صابون
  • تجهیزات کالیبراسیون

محلول های بافر چیست - در ساخت صابون استفاده می شود

راه حل های بافر در طبیعت

محلول های بافر نیز به طور طبیعی رخ می دهند. شاید مهم‌ترین مثال آن در بدن خود ما باشد، جایی که خون ما دارای pH طبیعی 7.35 است. برای اینکه بدن ما به درستی عمل کند باید در این سطح حفظ شود، بنابراین خون ما حاوی یک “بافر” است.

در phosphoric-acid.ir، ما می فروشیم محلول های بافر در طیف وسیعی از قرائت های pH، و همچنین محلول های بافر آمونیاک. اگر برای خرید محلول بافر مناسب شما به کمک نیاز دارید، فقط با تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *