سدیم هیدروکسید چیست؟

هیدروکسید سدیم که به عنوان سود سوزآور یا لیمو نیز شناخته می شود، یک ترکیب شیمیایی متنوع است که در ساخت محصولات روزمره مانند صابون، مواد شوینده و کاغذ استفاده می شود. حتی توسط یک قاتل سریالی معروف برای کمک به از بین بردن شواهد استفاده شد…

خواص

هیدروکسید سدیم یک جامد غیر آلی سفید رنگ است که به شدت قلیایی است. به عنوان یک ترکیب یونی، از کاتیون های سدیم (Na+) و آنیون های هیدروکسید (OH-) تشکیل شده است. دارای طیف وسیعی از خواص شیمیایی است:

 • آن فرمول شیمیایی NaOH وجود یون های سدیم و هیدروکسید را نشان می دهد
 • هیدروکسید سدیم خالص به صورت a ظاهر می شود جامد کریستالی بی رنگ
 • ذوب می شود 318 درجه سانتی گراد بدون تجزیه
 • متحمل می شود صابونی شدن وقتی با پوست تماس پیدا می کند
 • آ ترکیب دمنوش زیرا به راحتی رطوبت هوا را جذب می کند
 • بسیار محلول است در آب اما دارد حلالیت کمتر در حلال های قطبی مانند اتانول و متانول
 • نامحلول در حلال های غیر قطبی مانند اتر
 • به شدت دارد واکنش گرمازا وقتی در آب حل می شود
 • پروتئین ها را تجزیه می کند در دمای اتاق
 • به دلیل الف بودن می تواند باعث سوختگی شدید شود پایه سوزاننده

فرم های مختلف

هیدروکسید سدیم به اشکال مختلف موجود است. می توان آن را به عنوان مروارید هیدروکسید سدیم، پولک، گلوله و حتی بلوک های ریخته گری فروخت. هنگامی که به صورت فله عرضه می شود، معمولاً به عنوان یک محلول آبی ظاهر می شود زیرا تولید و حمل آن ارزان تر است.

به هر شکلی که باشد، هیدروکسید سدیم هنوز توانایی ایجاد سوختگی های شدید را دارد، بنابراین همیشه باید اقدامات احتیاطی در هنگام کار با این ترکیب انجام شود.

هیدروکسید سدیم چندین هیدرات مختلف را تشکیل می دهد که همگی محدوده دما و غلظت متفاوتی دارند. برخی از هیدرات های شناخته شده هیدروکسید سدیم عبارتند از:

 • هپتا هیدرات (NaOH.7H2O): این شامل هفت مولکول آب است
 • پنتا هیدرات (NaOH.5H2O): این شامل پنج مولکول آب است
 • دی هیدرات (NaOH.2H2O): این شامل دو مولکول آب است
 • مونوهیدرات (NaOH.H2O): این فقط حاوی یک مولکول آب است

از بین این هیدرات ها، تنها مونوهیدرات نقطه ذوب پایداری دارد. همچنین به طور گسترده در دسترس ترین هیدرات است. در واقع، اگر شما برچسب تجاری “سدیم هیدروکسید” را خریداری کنید، به احتمال زیاد این فرم مونوهیدرات را خریداری می کنید.

هیدروکسید سدیم: حباب صابون روی کف دست یک دختر
هنگامی که هیدروکسید سدیم با پوست تماس پیدا می کند، احساس لغزنده می کند. این به این دلیل است که وقتی با روغن های طبیعی واکنش می دهد، صابونی می شود. صابون سازی فرآیندی است که در آن صابون تولید می شود. توجه به این نکته مهم است که نباید با هیدروکسید سدیم به این روش برخورد کرد، زیرا می تواند باعث سوختگی شیمیایی شود.

تولید

هیدروکسید سدیم را می توان با استفاده از چندین روش مختلف تولید کرد. محبوب ترین فرآیند کلرآلکالی الکترولیتی است که در آن هیدروکسید سدیم به صورت محلول 50 درصد تولید می شود. هنگامی که محلول تبخیر می شود، هیدروکسید سدیم جامد می تواند به دست آید.

کاربردهای سدیم هیدروکسید چیست؟

به عنوان یک پایه قوی محبوب، هیدروکسید سدیم طیف وسیعی از کاربردها را در بسیاری از صنایع مختلف دارد. معمولاً به عنوان تنظیم کننده pH استفاده می شود زیرا می تواند اسیدها را خنثی کند.

همچنین با اسیدهای ضعیف مانند سولفید هیدروژن روی یک بستر معین واکنش می دهد تا نمک های سدیم تولید کند که به راحتی می توان آن ها را حذف کرد. این فرآیند شستشوی سوزاننده نامیده می شود و برای حذف ناخالصی های گوگردی از چیزهایی مانند نفت خام استفاده می شود. اما NaOH بسیار بیشتر از یک تنظیم کننده pH است.

صابون ها و مواد شوینده

یکی دیگر از کاربردهای بسیار رایج هیدروکسید سدیم در ساخت صابون و محصولات پاک کننده از جمله شوینده ها و پاک کننده های فاضلاب است. هنگام تولید صابون، از آن به عنوان یک معرف استریفیکاسیون استفاده می شود و سفید کننده کلر نیز می تواند از مخلوط هیدروکسید سدیم و کلر ساخته شود.

در پاک کننده های تخلیه، هیدروکسید سدیم قادر است چربی ها و گریس را از طریق صابون سازی به صابون تبدیل کند. سپس صابون به راحتی توسط آب پاک می شود. توانایی آن در حل موثر رسوبات چربی و چربی، هیدروکسید سدیم را به یک پاک کننده عالی فولاد ضد زنگ و شیشه تبدیل می کند.

به عنوان یک عامل تمیز کننده صنعتی، اغلب به عنوان “سودآور” نامیده می شود. هنگامی که به این روش استفاده می شود، هیدروکسید سدیم به آب اضافه می شود و سپس گرم می شود. سپس برای تمیز کردن تجهیزات خاص و همچنین مخازن ذخیره سازی و لوله های تخلیه آب استفاده می شود.

خمیرسازی شیمیایی

در فرآیند کاغذسازی، از NaOH در خمیرسازی چوب استفاده می شود. برای این کار از مخلوطی از هیدروکسید سدیم و سولفید سدیم برای تصفیه چوب استفاده می شود و هر گونه ماده ناخواسته را حل می کند تا سلولز خالص به دست آید. سپس از این به عنوان پایه مقاله استفاده می شود.

همچنین از هیدروکسید سدیم برای بازسازی الیاف در کاغذ استفاده می شود تا بتوان آن را بازیافت کرد. NaOH می تواند هر جوهری را از الیاف کاغذ جدا کند و به کاغذ اجازه بازیافت و استفاده مجدد را می دهد.

فرآوری مواد غذایی

کاربرد اصلی سدیم هیدروکسید در صنایع غذایی در لایه برداری شیمیایی میوه ها و سبزیجات مانند گوجه فرنگی است. این کار عمدتاً برای آماده کردن غذاها برای کنسرو کردن انجام می شود.

NaOH همچنین برای کمک به چوب شور آلمانی قهوه ای استفاده می شود که قبل از پخت در محلول سرد هیدروکسید سدیم خیس می شود. این باعث می‌شود که چوب شور امضای آن‌ها را که همه ما می‌شناسیم و دوست داریم، داشته باشیم. حتی شیرینی ها را قبل از پخت در محلول لیمو خیس می کنند زیرا به سطح براق آنها کمک می کند.

لیموترش با درجه غذایی که اصطلاح دیگری برای هیدروکسید سدیم است، «لی» است که معمولاً در غذاهای چینی استفاده می شود. این همان چیزی است که به کیک های ماه ترد می دهد و همچنین دلیل اینکه نودل های چینی اغلب زرد به نظر می رسند، اگرچه بسیاری از مردم این را با وجود تخم مرغ اشتباه می گیرند.

استفاده های دیگر

کاربردهای مختلفی وجود دارد که هیدروکسید سدیم برای آنها مناسب است:

 • در بخش انرژی، در تولید پیل سوختی استفاده می شود
 • که در داروسازی، در طیف وسیعی از داروها، از مسکن های ساده گرفته تا ضد انعقادها و درمان هایی که کلسترول را کاهش می دهند، استفاده می شود.
 • که در تاسیسات تصفیه آب به کنترل اسیدیته آب کمک می کند
 • که در فرآوری سنگ معدن آلومینیوم به استخراج آلومینا از مواد معدنی کمک می کند
 • یک است معرف استریفیکاسیون و ترانس استریفیکاسیون در تولید محصولاتی مانند صابون و بیودیزل
 • در استفاده می شود هضم بافت زیرا می تواند پیوندهای موجود در گوشت را بشکند و بدن را به مایع تبدیل کند. این عمدتا استفاده می شود متلاشی کردن roadkill ولی قاتلان زنجیره ای نیز از این روش استفاده کرده اند برای دفع قربانیان خود
دیوار شیشه ای صیقلی که منعکس کننده شهر است
سدیم هیدروکسید به دلیل توانایی آن در حل شدن از طریق چربی و چربی یک پاک کننده شیشه درخشان است.

در phosphoric-acid.ir، ما انواع زیادی از محصولات هیدروکسید سدیم را برای خرید در دسترس داریم. چه به شکل مروارید به آن نیاز داشته باشید و چه به عنوان یک غلظت خاص، ما راه حلی را داریم که برای شما مناسب است – و همه آنها با ضمانت 100٪ کیفیت پشتیبانی می شوند تا بتوانید با اطمینان خرید کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *