سود سوزآور چیست؟ | وبلاگ شیمی

شاید به استثنای آب، مواد شیمیایی کمی کاربردهای صنعتی تقریباً فراگیر دارند، اما سود سوزآور یکی از این مواد شیمیایی است. در این مقاله، سود سوزآور چیست، از چه چیزی ساخته شده است، موارد استفاده و ساختار شیمیایی آن را بررسی می کنیم.

درباره سود سوزآور

سود سوزآور که همان ماده شیمیایی است هیدروکسید سدیم و همچنین به عنوان لیز شناخته می شود، یک ترکیب معدنی قلیایی قوی است. از آن به عنوان یک معرف یا به عنوان یک عنصر در طیف گسترده ای از محصولات استفاده می شود.

این ماده یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی در فرآیندهای تولید صنعتی است و از نظر میزان تولید جهانی در سال در رتبه پنج برتر قرار دارد. 70 میلیون تن. یکی از دلایل آن این است که هیدروکسید سدیم محصول جانبی تولید کلر است.

هزاران سال پیش از شناسایی شیمیایی لیسه، شناخته شده بود. کاوش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که در ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد، صابون‌های مبتنی بر لیمو توسط بابلی‌ها استفاده می‌شد که آنها را با مخلوط کردن چربی حیوانی و خاکستر در آب می‌ساختند. رومیان باستان از خاکستر آتشفشانی برای ساختن لیمو استفاده می کردند که از آن به عنوان پاک کننده استفاده می کردند.

سود سوزآور، همانطور که از نامش پیداست، دارای خاصیت سوزآوری بالایی است، به این معنی که به راحتی می تواند مواد آلی مانند پوست را بسوزاند، حل کند یا خورده کند. خاصیت سوز آور آن، آن را برای حل کردن سلولز در مواد گیاهی و تبدیل آنها به خمیر کاغذ برای تولید ایده آل می کند.

سود سوزآور از چه چیزی ساخته شده است؟

سود سوزآور یک ترکیب شیمیایی معدنی است که از سدیم، اکسیژن و هیدروژن ساخته شده است. شکل کمتر خالص آن، لیس، محصول خاکستر چوب است.

لیمو ناخالصی های زیادی دارد، اما ماده شیمیایی فعال آن همان سود سوزآور خالص/ هیدروکسید سدیم است که در صنعت استفاده می شود. شناسایی دقیق هیدروکسید سدیم به عنوان یک ترکیب قلیایی متمایز تقریباً پنج هزار سال پس از اولین استفاده از لیمو به عنوان یک ماده تشکیل دهنده صابون انجام شد.

قدرت سود سوزآور به عنوان یک ترکیب قلیایی (پایه) را می توان به دو روش اندازه گیری کرد:

 • سطح pH – سطح pH محلول هیدروکسید سدیم بسته به غلظت آن در آب متفاوت است. به عنوان مثال، یک محلول یک مول دارای مقدار pH برابر با 13 است. این بدان معناست که قدرت قلیایی محلول هیدروکسید سدیم به طور مستقیم به مقدار باز موجود در محلول بستگی دارد.
 • ثابت تفکیک – بر خلاف سطح pH، حد تفکیک روشی عینی تر برای اندازه گیری قدرت یک ترکیب قلیایی است زیرا مستقل از غلظت آن است. ثابت تفکیک هیدروکسید سدیم K استب = 6.3 x 10-1. این باعث می شود که آن یک تک پروتیک قوی باشد. یک باز تک پروتیک تنها می تواند با یک پروتون در هر مولکول واکنش دهد.

ثابت تفکیک یک اسید یا یک باز واحد ندارد زیرا صرفاً نسبت غلظت یون های یک مول از آن ماده در یک محلول و مولکول های ترکیب است.

بنابراین، فرمول تعمیم یافته برای ثابت تفکیک یک پایه را می توان به صورت زیر بیان کرد:

کب = [BH+] [OH]/ب

جایی که:

 • کب – مقدار ثابت تفکیک
 • BH+ – غلظت یون های مثبت
 • اوه – غلظت یون های منفی
 • ب – غلظت اصلی پایه

نام رایج سود سوزآور چیست؟

سود سوزآور در واقع یکی از نام های رایج هیدروکسید سدیم است. نام رایج دیگر این ترکیب، لیز است.

کاستیک سودا یک نام توصیفی بر اساس کاربردهای صنعتی آن است، زیرا این ترکیب به اندازه کافی سوز آور است تا بسیاری از انواع مواد آلی مانند پروتئین و سلولز را در خود حل کند. از سوی دیگر، کلمه انگلیسی مدرن، lye، از نظر ریشه‌شناسی می‌تواند به کلمه انگلیسی قدیمی ردیابی شود. lēag. این از زبان پروتو-ژرمنی است laugō، که از پروتو-هند و اروپایی است lewh، که به معنی “شستن” است.

همانطور که از ریشه شناسی کلمه می بینید، این به معنای شستن یا تمیز کردن است، که با توجه به این واقعیت که لیمو از زمان های قدیم به عنوان یک عامل تمیز کننده استفاده می شده است، تعجب آور نیست.

ساختار سود سوزآور

سود سوزآور یا هیدروکسید سدیم، ساختار مولکولی نسبتاً ساده ای دارد (به یاد داشته باشید که فقط از سدیم، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است). در مرکز یک مولکول سود سوزآور یک اتم اکسیژن قرار دارد.

ساختار شیمیایی سود سوزآور
ساختار شیمیایی سود سوزآور

اتم سدیم دارای یک پیوند یونی با اتم اکسیژن، در حالی که اتم هیدروژن با اتم اکسیژن پیوند کووالانسی دارد. این باعث می شود اتم سدیم دارای بار مثبت و اتم اکسیژن دارای بار منفی باشد. بنابراین، هیدروکسید سدیم یک مولکول قطبی است. یعنی می تواند در آب حل و تفکیک شود، اما در هیدروکربن ها نمی تواند همین کار را انجام دهد.

فرمول سود سوزآور

سود سوزآور از نظر شیمیایی به عنوان هیدروکسید سدیم شناخته می شود که با فرمول شیمیایی NaOH بیان می شود. فرمول شیمیایی یک ماده نشان دهنده نسبت اتم ها در ترکیب مولکولی است. در این حالت به ازای هر مولکول هیدروکسید سدیم یک سدیم، یک اکسیژن و یک هیدروژن وجود دارد.

بر اساس فرمول، وزن مولکولی یا جرم مولی را نیز می توان محاسبه کرد. هیدروکسید سدیم دارای جرم مولی 39.9971 گرم مول است-1. جرم مولی یکی از معدود خواص یک ماده شیمیایی است که نیازی به تعیین تجربی ندارد. سایر خواص، مانند نقطه ذوب و حلالیت، به صورت تجربی تعیین می شوند.

نام شیمیایی سود سوزآور

سود سوزآور که با نام دیگر لیز نیز شناخته می شود، از نظر شیمیایی به عنوان هیدروکسید سدیم شناخته می شود. ممکن است آن را به نام هیدرات سدیم یا سودا نیز بشنوید. نام سیستماتیک IUPAC این ترکیب، اکسیدانید سدیم است.

سود سوزآور برای چه مواردی استفاده می شود؟

سود سوزآور یک ماده شیمیایی رایج است که در آن استفاده می شود کاربردهای مختلف صنعتی و خانگی. به خودی خود، معمولاً به عنوان یک عامل تمیز کننده استفاده می شود، اما همچنین در تهیه محصولات مختلف از مواد شوینده گرفته تا داروها استفاده می شود. در بسیاری از مراحل فرآیندهای مختلف تولید بسیار مهم است. در اینجا برخی از رایج ترین کاربردهای سود سوزآور آورده شده است:

 • محصولات پاک کننده و ضد عفونی کننده – شوینده ها، صابون های حمام و مواد پاک کننده معمولاً حاوی هیدروکسید سدیم به عنوان یک ماده فعال هستند.
 • داروها و داروها – ساخت بسیاری از انواع داروها، مانند داروهای ضد کلسترول و مسکن ها، بدون سود سوزآور امکان پذیر نخواهد بود. این ماده قلیایی به عنوان یک معرف برای ایجاد پیش سازهای شیمیایی عمل می کند.
 • تولید انرژی – سود سوزآور در ساخت سلول های سوختی برای ذخیره و تولید انرژی الکتریکی استفاده می شود.
 • تصفیه آب – اسیدیته تامین آب برای شهرها و سایر جوامع بزرگ با استفاده از هیدروکسید سدیم متعادل می شود. همچنین برای تولید هیپوکلریت سدیم استفاده می شود که به نوبه خود برای ضد عفونی آب استفاده می شود.
 • تولید مواد غذایی – سود سوزآور در روش های فرآوری مواد غذایی مانند پخت غذاها استفاده می شود. همچنین برای پوست کندن پوست نازک میوه ها مانند گوجه فرنگی برای کنسرو کردن استفاده می شود. دارای خواص نگهدارنده ای است که از رشد کپک و باکتری جلوگیری می کند.
 • چوب و محصولات کاغذی – خاصیت سوزانندگی این ماده آن را برای حل کردن پلیمرهای سلولز در چوب و تبدیل آنها به ماده خمیری که می تواند به کاغذ تبدیل شود، ایده آل می کند.

نحوه استفاده از سود سوزآور

در خانه، شما می توانید از سود سوزآور به عنوان مسدود کننده تخلیه استفاده کنید برای حل کردن مواد آلی مانند مو و چربی های حیوانی که مانع از تخلیه شما می شوند. همچنین می توانید از آن برای رفع گرفتگی توالت و تمیز کردن کاشی های خود استفاده کنید. هنگام دست زدن به آن مطمئن شوید که ایمن هستید و همیشه هنگام استفاده از سود سوزآور به عنوان پاک کننده از دستکش، پیش بند، عینک و ماسک صورت استفاده کنید.

نحوه رفع انسداد سینک با استفاده از سود سوزآوراگر می خواهید خلاق باشید، می توانید آزمایش کنید درست کردن صابون خود استفاده از سود سوزآور، روغن و رایحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *