ضد یخ چیست؟

ضد یخ یک افزودنی است که می تواند برای کاهش نقطه انجماد – و همچنین افزایش نقطه جوش – هر مایعی که بر پایه آب است استفاده شود. یکی از نمونه های رایج در صنعت خودروسازی است که در آن ضد یخ به شکل اتیلن گلیکول به عنوان خنک کننده موتور در خودروها به آب اضافه می شود و از یخ زدن موتور در دماهای سرد جلوگیری می کند.

اگر از ضد یخ کم یا اصلا استفاده نمی شد و آب در موتور یخ می زد، فشار داخلی عظیمی از طریق انبساط ایجاد می کرد و در نتیجه آسیب شدیدی به موتور وارد می شد. به همین ترتیب، گرم شدن بیش از حد موتور می تواند عواقب مخرب (و گران قیمت) داشته باشد. خنک کننده از ماشین شما مراقبت می کند کلید است!

ضد یخ از چه ساخته شده است؟

ضدیخ را می توان با استفاده از هر یک از این چهار عامل اصلی مخلوط با آب تهیه کرد: متانول، گلیسرول، اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول. هر عاملی بسته به نحوه استفاده از آن، مزایا و معایبی دارد.

  • متانول: یک مایع بسیار قابل احتراق و سمی است، متانول در مایع شوینده شیشه جلو خودرو و یخ زدا استفاده می شود.
  • گلیسرول (همچنین به نام گلیسیرین): غیر سمی و قادر به تحمل دماهای بالاتر نسبت به همتایان خود است، گلیسرول اولین ضد یخ مورد استفاده در موتور خودروها بود. گاهی اوقات “ضد یخ طبیعت” نامیده می شود، می تواند از مواد حیوانی و گیاهی ساخته شود.
  • اتیلن گلیکول: رایج ترین ضد یخ خودرو که به دلیل نقطه انجماد پایین تر از گلیسرول استفاده می شود، حتی اگر برای انسان سمی باشد. اتیلن گلیکول همچنین بهترین ضد یخ برای محافظت در برابر دمای سرد و گرم به دلیل ویژگی های انتقال حرارت است.
  • پروپیلن گلیکول: سمیت کمتری نسبت به اتیلن گلیکول دارد، اما برای رسیدن به همان نتیجه باید در مقادیر بیشتر استفاده شود. ایده آل برای استفاده در جاهایی که اتیلن گلیکول خطرناک است، مانند صنایع غذایی.

این فرمولاسیون ها را می توان به صورت کنسانتره یا رقیق شده با آب فروخت. رقت 50٪: 50٪، که نقطه انجماد تقریباً 37- درجه سانتیگراد (34.6- درجه فارنهایت) می دهد، معمولاً در ایران استفاده می شود، اما در آب و هوای گرم یا سردتر، در صورت لزوم از رقت های ضعیف تر یا قوی تر استفاده می شود.

ضد یخ همچنین ممکن است حاوی مواد افزودنی دیگری مانند فسفات و سیلیکات باشد که به محافظت در برابر خوردگی و رشد مواد بیولوژیکی کمک می کند. مزیت این کار این است که اگر خوردگی یا مواد بیولوژیکی اجازه ایجاد شود، می توانند اثر ضد یخ را محدود کرده و باعث آسیب شوند.

چرا ضدیخ رنگ های مختلفی دارد؟

ممکن است بدانید که ضدیخ در رنگ‌های مختلفی از قرمز و آبی گرفته تا سبز و نارنجی وجود دارد که با افزودن رنگ ایجاد می‌شود. چرا؟ عمدتاً به دلایل تاریخی – رنگ‌های مختلف محل تولید محصول، برند سازنده آن یا نوع ماده شیمیایی ضد خوردگی آن را منعکس می‌کند.

به عنوان مثال، ضدیخ های قدیمی از فناوری افزودنی معدنی استفاده می کردند و آبی یا سبز بودند. با پیشرفت تکنولوژی، ضد یخ ها بدون سیلیکات شدند و از فناوری اسید آلی استفاده کردند. این ضد یخ ها با عمر طولانی به رنگ نارنجی بودند. این روزها، رنگ خود محصول را منعکس نمی کند، بنابراین تشخیص اینکه ضدیخ حاوی چه مواد شیمیایی است، فقط با دیدن آبی، سبز، زرد یا نارنجی بودن آن آسان نیست.

آیا ضد یخ همان مایع خنک کننده است؟

ضد یخ به عنوان خنک کننده در موتور خودرو استفاده می شود

هنگامی که به مایع در سیستم خنک کننده موتور اشاره می شود، ضد یخ و خنک کننده کلماتی هستند که می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند زیرا هر دو مایعی را توصیف می کنند که به موتور کمک می کند در دمای مناسب کار کند.

تفاوت بین ضد یخ و خنک کننده در این است که یک موتور باید 365 روز در سال بدون توجه به آب و هوا تا دمای مناسب خنک شود، به این معنی که یک موتور همیشه به مایع خنک کننده نیاز دارد. هنگامی که هوا سرد است، خواص ضد یخ مایع خنک کننده باید از یخ زدن مایع جلوگیری کند.

تاریخچه ضد یخ

چارلز آدولف وورتز، شیمیدان فرانسوی، اتیلن گلیکول را در اواخر دهه 1850 کشف کرد، اما نتوانست هیچ کاربردی برای آن بیابد. حدود پنجاه سال بعد، اتیلن گلیکول به عنوان یک خنک کننده عالی شناخته شد و همچنین به عنوان جایگزینی برای گلیسرول در انفجارهای جنگ جهانی اول استفاده شد. پس از جنگ، در مقیاس بزرگ برای خنک‌کننده‌های موتور تولید شد و انقلابی در گسترش صنعت خودروسازی و هوانوردی بود. ضد یخ همانطور که می دانیم امروزه کاربردهای زیادی دارد.

مشخصات ضد یخ

ضد یخ آبی – آماده استفاده

شرح محدودیت ها واحدها
ظاهر مایع آبی شفاف، عاری از ذرات
چگالی @ 20 درجه سانتیگراد 1.055 – 1.075 گرم در میلی لیتر
محتوای مونواتیلن گلیکول 47-50 % w/w
مطابق با BS 6580 2010 است
نقطه انجماد (طبق ارائه شده) <-35 درجه سانتی گراد

ضد یخ غیر سمی

شرح محدودیت ها واحدها
ظاهر مایع شفاف و بی رنگ
مطابق با ASTM D3306 Type II، ASTM D 4985، SAE J 1034، BS 6580 (1992)، AFNOR NF R15-601
SG @ 15 درجه سانتی گراد (ASTM D 4052) 1.030 – 1.065 گرم در میلی لیتر
نقطه جوش رفلاکس تعادلی درجه سانتی گراد (ASTM D 1120) > 152 درجه سانتی گراد
pH (50% حجم) 7.5 – 9.5
نقطه انجماد 50% رقیق با آب -34 درجه سانتی گراد
نقطه انجماد 33% حجم رقت با آب -15 درجه سانتی گراد

برگه اطلاعات ایمنی مواد ضد یخ (MSDS)

برگه‌های اطلاعات ایمنی مواد ضد یخ ترکیباتی را فهرست می‌کند که هنگام استفاده بر اساس توصیه‌ها، از جمله سیلیکات سدیم، بورات سدیم و بنزوات دناتونیوم، خطرات ایمنی قابل توجهی در نظر گرفته می‌شوند.

در زیر می توانید برگه های اطلاعات ایمنی مواد ضد یخ را بیابید. این MSDS خطرات بالقوه (از جمله سلامتی، آتش سوزی، واکنش پذیری و خطرات محیطی) ضد یخ و نحوه استفاده یا کار ایمن با آن را فهرست می کند.

و در نهایت… تولید ضدیخ برای گرم ماندن

به طور باورنکردنی، در سال 2014 دانشمندان اعلام کردند که پنج خانواده از آنها را کشف کرده اند ماهی های ساکن قطب جنوب که به طور طبیعی پروتئین های ضد یخ تولید می کنند، آنها را قادر می سازد در اقیانوس سرد جنوبی زنده بمانند. این توانایی آنها را به قدری موفق می کند که این ماهی ها بیش از 90 درصد از کل زیست توده ماهی را در منطقه تشکیل می دهند.

در حالی که نمی‌توانیم توانایی گرم ماندن در قطب جنوب را فراهم کنیم، طیف گسترده‌ای از ضدیخ‌های آماده و سفارشی، از جمله گزینه‌های غیر سمی را عرضه می‌کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *