فرمائید

همه آنچه باید در مورد فرمالدئید و اسید فرمیک بدانید
 ECHEMI 2022-04-11
فرمالدئید و اسید فرمیک هر دو ترکیبات شیمیایی هستند. فرمالدئید یک گاز و اسید فرمیک یک مایع بی رنگ است. هر دو در بسیاری از صنایع و محصولات مختلف از جمله چسب، پوشش، رنگ، الکترونیک، دارو، پلاستیک و مواد ضدعفونی کننده استفاده می شوند. هر دوی این مواد شیمیایی در سال‌های اخیر به دلیل اثرات منفی احتمالی بر سلامتی مورد بحث قرار گرفته‌اند، اما مطالعات بیشتری برای تعیین بی‌خطر بودن یا نبودن آنها مورد نیاز است.

موارد استفاده از فرمالدئید

1. از فرمالدئید در تولید رزین هایی استفاده می شود که در ساخت محصولات مختلف استفاده می شود. برخی از اینها عبارتند از تخته سه لا، تخته خرده چوب و کفپوش چوبی. همچنین از فرمالدئید در تولید انواع رزین در وسایل خانگی مانند کابینت آشپزخانه، پیشخوان، مبلمان و حتی لباس استفاده می شود.

2. کاربرد دیگر فرمالدئید استفاده از آن به عنوان ضدعفونی کننده و نگهدارنده در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها است. هنگامی که به شکل گاز در می آید می توان از آن برای استریل کردن وسایلی که با بافت آلوده یا مایعات بدن مانند خون در تماس است استفاده کرد.

3. آخرین استفاده از فرمالدئید استفاده از آن به عنوان مایع مومیایی کردن برای حفظ اجساد مرده قبل از دفن یا سوزاندن است.

موارد استفاده از اسید فرمیک

1. اسید فرمیک در تولید مونوکسید کربن استفاده می شود که در ساخت شیشه و محصولات فلزی مانند دی اکسید تیتانیوم یا رنگدانه ها استفاده می شود. همچنین از اسید فرمیک برای ساخت مواد شیمیایی دیگر مانند تری کلرواتیلن، انیدرید استیک، استون و پلیمرها برای استفاده در پلاستیک و الیاف استفاده می شود. آخرین کاربرد اسید فرمیک استفاده از آن به عنوان حلال است. ممکن است برای حل کردن چیزهایی مانند رنگ‌های روغنی، لاک‌ها و لاک‌هایی که بعداً تبخیر می‌شوند یا شسته می‌شوند، استفاده شود.

2. از اسید فرمیک به عنوان آفت کش نیز استفاده می شود. می توان آن را روی گیاهان اسپری کرد تا حشره ای که ممکن است روی آنها باشد را از بین ببرد و هر گونه قارچی را از بین ببرد. حتی می توان از آن در درمان برخی از شرایط پزشکی مانند عفونت های انگلی، آکنه، زگیل و پسوریازیس استفاده کرد.

تولید فرمالدئید

1. فرمالدئید توسط فرآیندی به نام اکسیداسیون تولید می شود که زمانی است که “مولکول ها بین الکترودهای دی اکسید منگنز در یک محلول قلیایی منتقل می شوند.” در این مورد، محلول شامل یا بورات سدیم یا هیدروکسید سدیم است که با مقادیر کمی اسید سولفوریک و آب مخلوط شده است. از الکترودهای دی اکسید منگنز برای جذب اکسیژن استفاده می شود و سپس از یک ظرف حاوی کلرید سدیم اشباع و اسید سولفوریک عبور می کند.

2. هنگامی که فرمالدئید به سلول های الکتروشیمیایی می رسد در یک محلول اسیدی که عمدتاً اسید سولفوریک و آب است به نصف کاهش می یابد. سپس با اکسیژن واکنش داده و اسید فرمیک ایجاد می کند که اکسیژن را از مخلوط خارج می کند. مخلوط به آرامی خنک می شود و سپس به محلول دیگری متشکل از هیدروکسید پتاسیم، آب و کلرید سدیم منتقل می شود.

اسید فرمیک

اسید فرمیک از ترکیب استیلن با کلرید هیدروژن در دمای بالا در یک ظرف غیر واکنشی با استفاده از کاتالیزوری مانند پودر روی یا کلرید آهن یا کلرید کلسیم تولید می شود.

ایمنی

فرمالدئید و اسید فرمیک به عنوان یک گاز سمی در نظر گرفته می شوند و اثرات آن بر سلامتی انسان بسیار جدی است. این ماده شیمیایی با بسیاری از سرطان های مختلف از جمله سرطان خون و سرطان نازوفارنکس مرتبط است. همچنین با مشکلات تنفسی، سوزش چشم/بینی/گلو و همچنین اختلالات سیستم عصبی مرتبط است. همچنین گزارش شده است که فرمالدئید باعث ناباروری، سقط جنین خود به خود و آسیب مغزی در کودکان و جنین می شود. اثرات استنشاق فرمالدئید از واکنش های آلرژیک و سردرد گرفته تا سرگیجه، خستگی و حتی از دست دادن هوشیاری متغیر است. اسید فرمیک هنگام بلعیدن سمی نیست اما در صورت بلعیده شدن به دلیل ماهیت خورنده آن بسیار سمی است.

فرمالدئید همچنین به عنوان محرک چشم و مجاری تنفسی و همچنین مسئول سوختگی پوست است که در تماس با آب بدتر می شود. اسید فرمیک می تواند باعث تحریک بینی، دهان، ریه و پوست شود. همچنین به دلیل خاصیت اسیدی قوی می تواند اثرات منفی بر سیستم عصبی مرکزی داشته باشد. اسید فرمیک همچنین یک حساس کننده پوست است و می تواند باعث ایجاد بثورات، خارش و سوزش همراه با تاول های شدید شود که پس از از بین بردن تماس با آن، در نهایت بهبود می یابند. در موارد شدید حتی گزارش شده است که اسید فرمیک در صورت پاشیدن به چشم باعث کوری می شود.

فرمالدئید و اسید فرمیک هم برای چشم و هم برای دستگاه تنفسی تحریک کننده هستند. همچنین می تواند پوست را به مواد دیگری مانند نور خورشید و مواد شوینده ای که با آن در تماس است بسیار حساس کند. برای فلزات، پوست و بافت خورنده است و در صورت پاشیدن به چشم ها می تواند باعث آسیب به چشم شود. اسید فرمیک به دلیل ماهیت خورنده اش یک ماده شیمیایی سمی در نظر گرفته می شود.
منبع
https://www.echemi.com/cms/579913.html

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *