فرمالدئید چیست؟

ساده ترین نوع در گروه آلدهیدی از مواد شیمیاییفرمالدئید ماده ای با بوی تند با فرمول CH است2O. به طور طبیعی در طیف وسیعی از منابع، از جمله صاعقه و آتش سوزی جنگل وجود دارد، اما همچنین می تواند به صورت صنعتی برای طیف وسیعی از مصارف تولید شود. در این مقاله، جنبه‌های مختلف فرمالدئید، از منابع و مواد شیمیایی آن تا علت سمی بودن آن برای بدن را بررسی خواهیم کرد.

فرمالدئید درجه بالا را از فروشگاه آنلاین ما خریداری کنید، جایی که به عنوان محلول آبی در انواع قوت ها و اندازه های بسته موجود است.

فرمالدئید از کجا می آید؟

 1. منابع طبیعی

در حالی که فرمالدئید می تواند به صورت مصنوعی برای مصارف صنعتی تولید شود، اما در واقع یک ماده شیمیایی آلی طبیعی است. حدود 90 درصد فرمالدئید طبیعی در اتمسفر فوقانی هنگامی که اکسیژن با متان واکنش می دهد و با کمک پرتوهای فرابنفش خورشید تولید می شود. این به عنوان اکسیداسیون متان شناخته می شود و منبع اصلی فرمالدئید در جو است.

فرمالدئید نیز به طور طبیعی تولید می شود:

 • به عنوان محصول جانبی آلاینده هایی مانند اگزوز خودروها و دود تنباکو
 • در هنگام آتش‌سوزی جنگل‌ها، به‌ویژه زمانی که ترکیبات کربن در درختان و سایر گیاهان می‌سوزند
 • در موجودات به عنوان محصول زائد فرآیندهای متابولیک، به ویژه متابولیسم اسیدهای آمینه درون زا.
 • فرمالدئید را می توان در خون ما نیز تشخیص داد، اما فقط در غلظت بسیار کمی در حدود 0.1 میلی مولار.

فرمالدئید علیرغم وجود همه جا در موجودات و محیط زیست، به طور قابل توجهی تجمع نمی یابد. برای مثال، در جو، همان نور خورشید که به تولید آن کمک می کند، پس از چند ساعت آن را تجزیه می کند. در همین حال، فرمالدئید موجود در آب و خاک توسط باکتری ها تجزیه می شود و در بدن انسان، فرمالدئید اضافی تنها چند دقیقه پس از تشکیل به سرعت به اسید فرمیک متابولیزه می شود.

تصویر برداری فرمالدئید
 1. منابع مصنوعی

در سطح صنعتی، فرمالدئید از طریق تولید می شود اکسیداسیون کاتالیزوری متانول. نقره معمولاً به عنوان یک کاتالیزور در این فرآیند استفاده می شود، اما سایر مواد شیمیایی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند، مانند مخلوطی از آهن و مولیبدن یا اکسیدهای وانادیوم.

تولید کاتالیزوری صنعتی فرمالدئید به فرآیند فرمکس معروف است و شامل قرار دادن متانول و اکسیژن در دمای بالا بین 250 تا 400 درجه سانتیگراد است. این کار در حضور کاتالیزورها انجام می شود. معادله شیمیایی متعادل برای این است:

2 CH3OH + O2 → 2 CH2O + 2 H2O

هنگام استفاده از کاتالیزور مبتنی بر نقره به دمای بالاتر حدود 650 درجه سانتیگراد نیاز است. دو نوع واکنش به طور همزمان در اینجا رخ می دهد که هر دو فرمالدئید تولید می کنند. آنچه در بالا نشان داده شده است، و واکنش هیدروژن زدایی که با معادله متعادل زیر نشان داده شده است:

CH3OH → CH2O + H2

 1. تقاضا و تولید

فرمالدئید مصارف صنعتی و خانگی زیادی دارد. همچنین به دلیل واکنش پذیری و تطبیق پذیری در حمل و نقل هوایی، تولید دارو و محصولات خودرو استفاده می شود. از نظر صنعتی، یک پیش ساز کلیدی در ساخت بسیاری از مواد و ترکیبات شیمیایی است. با این حال، فرمالدئید در درجه اول در ساخت رزین های صنعتی استفاده می شود که سپس در تولید مواد دیگر مانند تخته خرده چوب استفاده می شود.

تحقیقات بازار شفاف (TMR) تخمین می‌زند که تقاضای جهانی برای فرمالدئید در طول سال‌ها نسبتاً افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود تولید سالانه آن تا سال 2026 به 36.6 میلیون تن برسد. بر اساس مطالعه‌ای که توسط Acumen Research and Consulting، درآمد جهانی این ماده شیمیایی تا سال 2026 به 34.8 میلیارد دلار خواهد رسید.

 1. حضور بین ستاره ای

جالب اینجاست که فرمالدئید را می توان در میان گازهای بین ستاره ای نیز یافت و در واقع اولین مولکول آلی چند اتمی بود که در فضای بین ستاره ای شناسایی شد. فرمالدئید که ابتدا در سال 1969 شناسایی شد، از آن زمان در سراسر کهکشان مشاهده شده و در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفته است.

در حال حاضر، پذیرفته شده ترین نظریه در مورد چگونگی تشکیل فرمالدئید در فضا، از طریق این نظریه است هیدروژناسیون یخ CO:

H + CO → HCO

HCO + H → CH2O

چه کسی فرمالدئید را کشف کرد؟

در سال 1859 شیمیدان روسی الکساندر میخائیلوویچ باتلروف اولین کسی بود که فرمالدئید را به عنوان یک گاز بی رنگ با بوی تند و تحریک کننده شناسایی کرد. این در واقع یک کشف تصادفی توسط باتلروف بود که در ابتدا سعی داشت متیلن گلیکول را سنتز کند.

تقریباً یک دهه بود که فرمالدئید به طور قطعی توسط آگوست ویلهلم فون هافمن، استاد شیمی و مدیر آزمایشگاه در دانشگاه برلین شناسایی شد. فون هافمن توانست با استفاده از پلاتین به عنوان کاتالیزور در اکسید کردن متانول، فرمالدئید را سنتز کند. او همچنین ساختار و ترکیب فرمالدئید را شناسایی کرد و روش سنتز او پایه و اساس تولید صنعتی این ماده شیمیایی شد.

فرمالدئید در بطری شیشه ای کهربایی قهوه ای داخل آزمایشگاه
فرمالدئید می تواند به صورت طبیعی یا صنعتی تولید شود

فرمول شیمیایی فرمالدئید چیست؟

فرمالدئید ساده ترین آلدهید با فرمول شیمیایی CH است2O و A شکل مسطح مثلثی. فرمالدئید علیرغم سادگی فرمول شیمیایی آن، در واقع چندین شکل دارد. به عنوان مثال، تریوکسان یک شکل تریمر حلقوی این ماده شیمیایی است. از طرف دیگر، پارافورمالدئید شکل رایج این ماده شیمیایی است و کاربردهای صنعتی زیادی دارد.

هنگامی که فرمالدئید در آب حل می شود، به نام فرمالین شناخته می شود که معمولاً به عنوان مایع مومیایی کردن استفاده می شود. کاربردهای دیگر آن، به ویژه در صنعت، کمتر برای عموم شناخته شده است. برخی از رایج ترین محصولات مشتق شده از فرمالدئید به عنوان یک پیش ساز یا به عنوان یک عنصر مستقیم عبارتند از:

 • رزین اوره فرمالدئید
 • رزین ملامینه
 • رزین فنل فرمالدئید
 • پلاستیک های پلی اکسی متیلن
 • متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات

این محصولات به نوبه خود در ساخت سایر محصولات مانند تخته سه لا، عایق های فوم و محصولات رزین ریخته گری ضروری هستند. صنعت نساجی همچنین از رزین های مبتنی بر فرمالدئید برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک پارچه ها در هنگام تا شدن استفاده می کند. سایر محصولات مشتق شده در ساخت خودروها و اجزای آنها از جمله بلوک موتور، پانل درها و کفش های ترمز ضروری هستند.

CH2O همچنین دارای موارد دیگر یا کاربردهای تخصصی است، مانند آزمایش مواد مخدر. و هنگامی که با اسید سولفوریک 18 مولار ترکیب شود، معرف مارکیز ایجاد شده است. این یک معرف است که می تواند آلکالوئیدها و سایر ترکیبات را که معمولا در بسیاری از انواع داروهای غیرقانونی یافت می شود، شناسایی کند.

آیا فرمالدئید سمی است؟

فرمالدئید یک است ماده بسیار سمی به انسان، به ویژه هنگامی که به شکل گازی آن استنشاق شود. این می تواند باعث مسمومیت سیستمیک شود زیرا سلول های ریه آن را جذب می کنند و به آن اجازه می دهد در جریان خون حل شود و در سایر قسمت های بدن مانند مغز توزیع شود. فرمالدئید می تواند باعث سرگیجه یا خفگی و همچنین تحریک شدید مجاری تنفسی، چشم ها و پوست شود.

فرمالدئید همچنین به عنوان یک سرطان زا طبقه بندی می شود، زیرا قرار گرفتن در معرض مکرر در طول زمان ممکن است منجر به ایجاد سرطان شود. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که معمولاً در معرض این ماده شیمیایی قرار دارند، مانند مومیایی‌کنندگان، آسیب‌شناسان و کارگران صنعتی، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انواع مختلف سرطان در آینده هستند. برخی از سرطان های مرتبط به شرح زیر است:

 • مولتیپل میلوما
 • لنفوم غیر هوچکین
 • ملانوم چشمی
 • سرطان مغز
 • سرطان بافت همبند
 • سرطان پانکراس
 • سرطان خون
قفسه‌های موزه با نمونه‌های مرطوب در شیشه‌های شیشه‌ای فرمالین نگهداری می‌شوند
فرمالدئید هنگامی که در آب حل می شود به عنوان فرمالین شناخته می شود و معمولاً به عنوان مایع مومیایی کردن برای حفظ نمونه ها استفاده می شود.

از کجا می توانم فرمالدئید بخرم؟

فرمالدئید به صورت یک محلول آبی در بازار موجود است که در غیر این صورت به نام فرمالین شناخته می شود (شما می توانید آن را از phosphoric-acid.ir از اینجا خریداری کنید). این در غلظت ها یا درجه های مختلف موجود است، اما رایج ترین آن غلظت 37٪ است. شما می توانید آن را از فروشگاه های شیمیایی یا تولید کنندگان در بسته بندی های مختلف خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *