متیلن کلراید چیست؟

متیلن کلراید، که با نام دی کلرومتان یا DCM شناخته می شود، یک ترکیب کلر آلی است. این ماده بی رنگی است که با بوی کلروفرم مانند آن قابل تشخیص است. در حالی که با آب قابل اختلاط نیست، می تواند بسیاری از ترکیبات آلی قطبی را حل کند و آن را به یک حلال عالی تبدیل کند. به همین دلیل، برای چندین کاربرد صنعتی، مانند تولید دارو، پاکسازی رنگ، تولید پاک کننده رنگ و تمیز کردن فلز، مناسب است.

متیلن کلرید در واقع یک ماده طبیعی است که در اقیانوس ها، جلبک های بزرگ، تالاب ها و آتشفشان ها یافت می شود. در حالی که در برخی از سوله های اکولوژیکی آلاینده در نظر گرفته می شود، اکثر متیلن کلرید موجود در محیط از آلودگی های صنعتی است.

فرمول ساختاری متیلن کلراید

فرمول شیمیایی برای متیلن کلراید CH است2Cl2. مولکول این ترکیب دارای ساختار چهار وجهی با اتم کربن در مرکز است که توسط دو اتم هیدروژن و دو اتم کلر احاطه شده است:

همانطور که می بینید، عدم تقارن در اندازه های اتمی و فواصل نسبی اتم های اطراف از مرکز وجود دارد. بنابراین، ساختار مولکولی اغلب به روشی ساده نوشته می شود، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است:

ساختار شیمیایی ساده شده متیلن کلراید

گروه متیل در نمودار بالا مشخص نشده است، اما در عوض با پرتوهای زاویه ای که دو اتم کلر را به هم متصل می کند نشان داده شده است. راس زاویه نشان دهنده گروه متیل در مرکز مولکول است. این روش نوشتن فرمول ساختاری برای اهداف ساده است. این به ویژه هنگام کار با ترکیبات آلی پیچیده در زنجیره مفید است. این نوع نمودار را فرمول اسکلتی می نامند، اما به فرمول کوتاه یا فرمول خط نیز معروف است.

متیلن کلراید چقدر خطرناک است؟

متیلن کلرید به اندازه سایر انواع کلروهیدروکربن های ساده سمی نیست. با این حال، می تواند خطرات جدی برای سلامتی داشته باشد که باید مراقب باشید تا از آنها اجتناب کنید. به عنوان مثال فرار بالای این مایع در هنگام استنشاق آن را خطرناک می کند و همچنین به راحتی از طریق پوست جذب می شود.

برخی علائم قرار گرفتن بیش از حد حاد در معرض متیلن کلراید از طریق استنشاق عبارتند از:

 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • از دست دادن تمرکز
 • خستگی
 • بی حسی
 • احساس ضعف
 • تحریک دستگاه تنفسی فوقانی

در موارد جدی تر، عواقب قرار گرفتن بیش از حد در معرض این ماده عبارتند از:

 • خفگی
 • از دست دادن هوشیاری
 • کما
 • مرگ

بدن انسان متیلن کلرید را به مونوکسید کربن متابولیزه می کند. بنابراین قرار گرفتن بیش از حد در معرض این ماده می تواند منجر به مسمومیت با مونوکسید کربن شود. مواجهه حاد با آن همچنین ممکن است منجر به نوروپاتی بینایی و هپاتیت شود. در همین حال، قرار گرفتن طولانی مدت پوست در معرض متیلن کلراید ممکن است منجر به حل شدن برخی از بافت های چربی پوست شود و منجر به سوختگی شیمیایی شود.

بر اساس آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC)متیلن کلراید نشان داده است اثرات سرطان زا روی حیوانات آزمایشی آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده است که باعث سرطان ریه، کبد و پانکراس در حیوانات می شود. برخی از حیوانات آزمایشی که در معرض این ماده شیمیایی قرار گرفتند نیز به سرطان سینه و سرطان غدد بزاقی مبتلا شدند. در حالی که هیچ شواهدی از اثرات مشابه با سرطان در انسان مرتبط نیست، این ماده شیمیایی به عنوان بالقوه سرطان زا طبقه بندی می شود.

افرادی که دارند بیماری قلبی از قبل موجود هنگامی که در معرض DCM قرار می‌گیرند، ممکن است ریتم قلب غیرطبیعی از خود نشان دهند یا دچار حملات قلبی شوند. کسانی که مشکلات کبدی یا مشکلات سیستم عصبی دارند ممکن است بعد از قرار گرفتن در معرض متیلن کلراید وضعیتشان بدتر شود.

برخی از کاربردهای متیلن کلراید چیست؟

متیلن کلرید بسیار فرار است و می تواند بسیاری از انواع ترکیبات آلی را حل کند. در چندین فرآیند شیمیایی در طول تولید انبوه محصولات استفاده می شود. به عنوان مثال، صنعت غذا و نوشیدنی از آن برای کافئین زدایی قهوه و چای و همچنین برای تهیه عصاره رازک و سایر طعم دهنده های طبیعی استفاده می کند.

فرار بالای این ترکیب همچنین آن را به عنوان یک پیشرانه اسپری آئروسل بسیار مفید می کند. به همین دلیل است که معمولاً از دی کلرومتان به عنوان یک عامل دمنده در تولید فوم های پلی یورتان استفاده می شود.

از جمله کاربردهای تخصصی تر DCM استفاده از آن به عنوان موتور حرارتی است. این به این دلیل است که نقطه جوش پایین آن به آن اجازه می دهد تا انرژی مکانیکی را از اختلاف دما استخراج کند. یک نمونه از این است اسباب بازی پرنده نوشیدنیکه به دلیل حساسیت به اختلاف دمای آب و هوا کار می کند که متیلن کلراید در آن نقش بسیار زیادی دارد.

دی کلرومتان به عنوان حلال برای بسیاری از ترکیبات آلی، توانایی جوش دادن انواع خاصی از پلاستیک را نیز دارد. یکی از نمونه های عملی آن در آب بندی محفظه کنتورهای الکتریکی است. DCM همچنین جزء چسب های جوش پلاستیک است که به صورت تجاری در دسترس است و به طور گسترده توسط علاقه مندانی که ساختمان های مدل می سازند استفاده می شود. در همین حال، صنعت چاپ پوشاک از این ترکیب برای حذف انتقال لباس های مهر و موم شده استفاده می کند.

بشکه متیلن کلرید

نحوه دفع متیلن کلراید

فرار بالای این ماده، دفع صحیح آن را بدون خطر آلودگی محیطی یا مشکلات احتمالی سلامت مرتبط با آن دشوار می کند. متیلن کلرید در دسته زباله های خطرناک قرار دارد، اما نباید در کنار انواع دیگر زباله های خطرناک به غیر از حلال های هالوژنه دفع شوند.

نگهداری و دفع متیلن کلراید نیز نیازمند برچسب گذاری مناسب ظروف است. ظروف باید محکم بسته شوند تا از نشت احتمالی جلوگیری شود و تهویه مناسب هم برای نگهداری و هم برای دفع لازم است.

علاوه بر این، جابجایی، استفاده، تمیز کردن و دفع این ماده شیمیایی در مقادیر زیاد به تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) نیاز دارد که باید شامل یک ماسک تنفسی باشد. کارگرانی که به طور منظم DCM را کنترل و دفع می کنند باید به شدت از پروتکل های ایمنی مناسب پیروی کنند.

آیا متیلن کلرید در آب محلول است؟

متیلن کلراید یک ترکیب قطبی است زیرا اتم‌های آن چیده شده‌اند. با این حال، این است نه قابل اختلاط با آب این به این دلیل است که اجزای هیدروکربنی آن از تشکیل یک مخلوط همگن با آب جلوگیری می کند. این ماده تنها در یک مفهوم بسیار محدود در آب محلول است – به طور خاص، در آب با 25.6 گرم در لیتر در دمای 15 درجه سانتیگراد محلول است.

گفته شد، DCM است قابل اختلاط با حلال های زیر:

 • اتیل استات
 • الکل
 • هگزان ها
 • بنزن
 • CCl4
 • دی اتیل اتر
 • CHCl3

تا زمانی که متیلن کلراید به درستی مورد استفاده قرار گیرد، خطرات مربوط به سلامتی و اثرات زیست محیطی ناچیز است، اگرچه همیشه باید از پروتکل های محل کار که توسط شرکت خود اجباری شده است پیروی کنید و تا حد امکان قرار گرفتن در معرض آن را محدود کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *