محلول آمونیاک چیست؟

محلول آمونیاک مخلوط مایعی از نمک های آمونیاک و آب است و دارای فرمول شیمیایی NH است4اوه همچنین به عنوان هیدروکسید آمونیوم، آمونیاک آبی، مشروب آمونیاکی و آب آمونیاک شناخته می شود. با افزایش غلظت آمونیاک محلول، چگالی محلول کاهش می یابد.

محلول آمونیاک نیز معمولا – و به اشتباه – به سادگی آمونیاک نامیده می شود. آمونیاک ترکیبی گازی از هیدروژن و نیتروژن است. آمونیاک بی رنگ است و بوی مشخص و قوی دارد. به طور طبیعی در هوا، خاک و آب و همچنین در حیوانات و گیاهان وجود دارد. بدن انسان با تجزیه مواد غذایی حاوی پروتئین آمونیاک تولید می کند. سپس آمونیاک به اوره تبدیل می شود.

محلول آمونیاک چیست؟

تاریخچه کوتاه آمونیاک

تصور می شود که کلمه آمونیاک از یونان باستان سرچشمه گرفته است، زمانی که هرودوت مورخ (حدود 450 قبل از میلاد) به نمک در بخشی از لیبی که توسط آمونیایی ها سکونت داشت اشاره می کند.

ذکر آمونیاک در دوران باستان کلاسیک نیز وجود دارد. در این مدت با تخمیر ادرار محلولی از آمونیاک تولید می شد و برای شستن پارچه و از بین بردن موها از پوست استفاده می شد تا برای دباغی آماده شود. ذکرهای بعدی در قرن هشتم توسط کیمیاگران مسلمان و در اروپا از قرن سیزدهم یافت شد.

در اوایل دهه 1900، فرآیندی برای تولید آمونیاک از نیتروژن در آلمان توسعه یافت و در طول جنگ جهانی اول در وسایل انفجاری استفاده شد. این اولین رکورد استفاده صنعتی از آمونیاک است.

محلول آمونیاک چیست؟

تولید آمونیاک

تولید جهانی آمونیاک در حال افزایش است – با افزایش 16 درصدی بین سال های 2006 و 2014 به 176 میلیون تن. در مقیاس صنعتی، آمونیاک معمولاً به صورت محلول آمونیاک یا به صورت آمونیاک مایع تحت فشار موجود در سیلندرها فروخته می شود.

کاربردهای رایج محلول آمونیاک

محلول های آمونیاک در صنایع مختلفی استفاده می شود:

  • تمیز کننده، سفید کننده یا خوشبو کننده
  • به عنوان کود
  • تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی
  • تولید مواد شیمیایی

خطرات محلول آمونیاک

محلول آمونیاک چیست؟

اگرچه آمونیاک به طور طبیعی در محیط وجود دارد و کاربردهای گسترده ای دارد، اما در کنسانتره هم خورنده و هم خطرناک است. آمونیاک یک ماده خورنده است و ممکن است باعث سوختگی روی پوست و تحریک چشم، بینی، گلو و ریه ها به خصوص در غلظت های بالا شود.

محلول آمونیاک نیز خطرناک است. تماس با محلول آمونیاک موجود در محصولاتی مانند پاک کننده ها نیز می تواند باعث صدمات خورنده مانند سوختگی، آسیب چشم و جراحات شبیه سرمازدگی شود.

محلول آمونیاک نیز برای آبزیان بسیار سمی است.

در phosphoric-acid.ir، محبوب ترین محلول آمونیاک است محلول آمونیاک Tech 0.88 SG (وزن مخصوص). ما هم میفروشیم 0.91 SGو همچنین محلول آمونیاک LRG 0.89. اگر می خواهید با کسی در مورد نیازهای محلول آمونیاک خود صحبت کنید، لطفا با تیم ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *