موارد استفاده از محلول های بافر

در مقاله هفته گذشته به بررسی پرداختیم راه حل های بافر چیستو این هفته با نگاهی به استفاده از راه حل های بافر، آن را یک قدم جلوتر می گذاریم.

به طور خلاصه، محلول های بافر محلول های آبی یک اسید ضعیف با باز مزدوج آن، یا یک باز ضعیف با اسید مزدوج آن هستند. محلول های بافر فوق العاده مفید هستند زیرا توانایی حفظ تعادل pH پایدار و مقاومت در برابر تغییرات را دارند، حتی زمانی که یک باز یا اسید قوی معرفی شود.

مقیاس pH

کاربردهای اصلی محلول های بافر چیست؟

بسیاری از واکنش های شیمیایی برای موثر بودن نیاز به pH پایدار دارند، بنابراین محلول های بافر کاربردهای زیادی دارند. در صنعت، محلول های بافر در موارد زیر استفاده می شود:

تخمیر

بله، راه حل های بافر هستند در تولید الکل استفاده می شود. آنها قبل از تخمیر اضافه می شوند – تبدیل شکر به الکل – شروع به حفظ pH در یک سطح خاص و مهار اسیدیته می کند که باعث خراب شدن محصول می شود. از آنجایی که pH محلول در طی فرآیند تخمیر تغییر می کند، محلول های بافر عنصر مهمی در هر نوشیدنی الکلی هستند.

 

همین امر در مورد پخت نان نیز صدق می کند، زمانی که PH خمیر کاهش یافته و اسیدی تر می شود. در این مورد، شیر و آرد عوامل بافری هستند زیرا با آزاد کردن دی اکسید کربن با افت pH مقابله می کنند.

رنگرزی پارچه

زیاد در فرآیندهای رنگرزی پارچه از محلول های بافر استفاده می شود به منظور حفظ pH مناسب برای رنگ. PH نادرست می تواند بر رنگ رنگ و توانایی آن در رنگ آمیزی مناسب پارچه تأثیر بگذارد. بسیاری از فرآیندهای مختلف درگیر در رنگرزی پارچه ها به PH متعادل نیاز دارند، برای مثال تمیز کردن پنبه به قلیاییت قوی نیاز دارد و محلول های بافر نیز در سفید کردن و تکمیل استفاده می شود.

تولید محصولات بهداشت شخصی و آرایشی

محلول های بافر در ساخت بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی شخصی به منظور حفظ pH خنثی یا حتی کمی قلیایی استفاده می شود. محلول بافر از اسیدی یا قلیایی شدن بیش از حد محصولات جلوگیری می کند، زیرا می تواند باعث تحریک پوست شود. به عنوان مثال، صابون دارای pH طبیعی بالایی است، بنابراین معمولاً تا pH حدود 5.5 که pH طبیعی پوست است، بافر می شوند.

 

مثال دیگر شامپو است. اسید سیتریک یا سیترات سدیم معمولاً به عنوان بافر برای حفظ pH کمی اسیدی استفاده می شود که در برابر قلیاییت طبیعی مواد شوینده موجود در شامپو که می تواند پوست سر را بسوزاند، عمل می کند.

لوسیون های کودک از محلول بافری استفاده می کنند که pH کمی اسیدی در حدود 6 نگه می دارد. این به جلوگیری از رشد باکتری ها و راش های پوشک کمک می کند.

سایر موارد استفاده از محلول های بافر

  • چاپ – pH کاغذ و جوهرها تنظیم می شود تا اطمینان حاصل شود که جوهر به کاغذ نفوذ می کند و به خوبی خشک می شود.
  • چرم – حفظ تعادل pH خاص با استفاده از محلول های بافر در حمام برنزه به تعیین بافت چرم نهایی کمک می کند.
  • محصولات خانگی – محلول های بافر در تولید مواد شوینده لباسشویی و مایعات شستشو برای جلوگیری از تجزیه مواد طبیعی استفاده می شود.
  • تجهیزات کالیبراسیون

در phosphoric-acid.ir، ما می فروشیم محلول های بافر در طیف وسیعی از قرائت های pH، و همچنین محلول های بافر آمونیاک. اگر برای خرید محلول بافر مناسب شما به کمک نیاز دارید، فقط با تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *