موارد استفاده دی کلرومتان

دی کلرومتان (DCM) یک ماده شیمیایی فرار و غیر قابل اشتعال است که به طور گسترده به عنوان یک حلال آلی استفاده می شود. همچنین به عنوان متیلن کلراید شناخته می شود، به دلیل فراریت بالا و توانایی در انحلال ترکیبات، کاربردهای صنعتی زیادی دارد. اما چه استفاده ای می شود برای دقیقا؟

محصولات آئروسل

دی کلرومتان معمولا در محصولات آئروسل مانند رنگ اسپری استفاده می شود. این به این دلیل است که به عنوان یک عمل می کند:

  • حلال قوی
  • سرکوب کننده اشتعال
  • کاهش دهنده فشار بخار
  • رقیق کننده ویسکوزیته

از آنجایی که DCM یک حلال غیر قابل اشتعال است، در ذرات معلق در هوا ایده آل است زیرا محافظت در برابر احتراق را فراهم می کند و خطر احتراق را کاهش می دهد. علاوه بر این، نقطه جوش پایین آن (40 درجه سانتیگراد) به آن خاصیت خشک شدن سریع می دهد که برای آئروسل های چسب عالی است.

توانایی DCM برای تبخیر در دمای اتاق نیز آن را برای پیشرانه های آئروسل عالی می کند. با داشتن دمای جوش کم، بخار DCM در حالت تعادل با مایع حجیم خود در داخل قوطی تحت فشار قرار می گیرد. این به این دلیل است که در حالی که فشار آن بالاتر از فشار اتمسفر است، به طور خطرناکی بالا نیست.

 

با این حال، خطرات مرتبط با محصولات آئروسل به دلیل غلظت دی کلرومتان آنها وجود دارد. DCM که یک ماده بسیار سمی و سرطان زا در نظر گرفته می شود، در مقادیر زیاد خطرناک است. استنشاق شایع ترین شکل قرار گرفتن در معرض است و می تواند خطرات مختلفی برای سلامتی ایجاد کند، از سرگیجه گرفته تا مسمومیت با مونوکسید کربن. در شرایط شدید، قرار گرفتن در معرض دی کلرومتان می تواند کشنده باشد.

در پست قبلی ما با مضرات دی کلرومتان بیشتر آشنا شوید.

پرنده نوشیدنی

اگرچه DCM جنبه شومی دارد، اما همچنان روز مردم را در قالب یک اسباب بازی محبوب چینی روشن می کند. پرنده نوشیدنی به دلیل توانایی اش در فرو بردن مداوم منقار خود در یک فنجان آب شناخته شده است و اغلب به عنوان نمونه ای از حرکت دائمی اشتباه گرفته می شود.

پرنده نوشیدنی در واقع یک موتور گرماییو به دلیل یک سیکل ترمودینامیکی عمل می کند. این بدان معناست که از اختلاف دما به عنوان منبع انرژی استفاده می کند و از شیب های تغییر دما بین سر و بدن با تبدیل آنها به کار مکانیکی مداوم استفاده می کند. دی کلرومتان نقش بزرگی در فرآیند نوشیدن پرنده دارد.

پرنده نوشیدنی با اتصال 2 لامپ با یک لوله ساخته شده است – این اجزا نشان دهنده سر، گردن و شکم هستند. در حالی که سر پوشیده از مواد جاذب است که بعداً مرطوب می شود، DCM در شکم نگه داشته می شود. به دلیل نقطه جوش پایین آن استفاده می شود، به این معنی که می تواند در دمای اتاق تبخیر شود. وقتی صحبت از ترمودینامیک به میان می آید، این امر حیاتی است.

 

  1. بخار دی کلرومتان در سر شروع به جمع شدن می کند. این به این دلیل است که DCM در دمای اتاق تبخیر می شود. بخار از لوله بالا می رود و به لامپ بالاتر می رود.
  2. مواد روی سر در آب خیس می شود. همانطور که این تبخیر می شود، سر را خنک می کند زیرا تبخیر دما را کاهش می دهد. این کاهش دما باعث متراکم شدن بخار در سر نیز می شود.
  3. اکنون فشار بخار در سر کمتر از فشار بخار در شکم است. این به این معنی است که شکم گرمتر است و این تفاوت مایع DCM را مجبور می کند تا از لوله بالا رفته و به داخل سر حرکت کند. این باعث می شود پرنده سنگین تر شود و به جلو خم شود.
  4. حباب های بخار گرم در لوله حرکت می کنند. با وجود مایع در سر، پایین لوله دیگر زیر آب نمی رود. این بدان معنی است که حباب های بخار گرم در سر آزاد می شود.
  5. حباب های بخار مایع را در سر جابجا می کنند. این باعث می شود DCM به پایین لوله و داخل شکم برگردد. پرنده به سمت پایین سنگین می شود و این روند ادامه دارد.

فراریت بالای دی کلرومتان آن را برای کاربردهای مختلف علاوه بر پرنده نوشیدنی مناسب می کند و بخشی از دلیل آن است که حلال ایده آلی است.

Paint Stripping

فراریت بالای DCM به آن اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از ترکیبات آلی را حل کند. بنابراین، حلال ایده آل برای استفاده در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی است.

شاید رایج ترین کاربرد DCM پاکسازی رنگ باشد. حلالیت تهاجمی آن به آن اجازه می دهد تا به لایه های رنگ نفوذ کند که باعث متورم شدن آنها می شود. این باعث افزایش حجم و ایجاد فشارهای داخلی می شود. این نه تنها چسبندگی رنگ به سطح زیرین را ضعیف می کند، بلکه به DCM اجازه می دهد تا پیوند بین آنها را کاملاً بشکند.

چربی زدایی

DCM همچنین در از بین بردن روغن، گریس و سایر آلاینده ها از بیشتر سطوح مهارت دارد. نقطه جوش پایین آن نیز آن را برای چربی زدایی قسمت های حساس به دما ایده آل می کند.

تمیز کردن قطعات یک فرآیند ضروری در بسیاری از صنایع است. به همین دلیل است که دی کلرومتان به طور گسترده به عنوان یک حلال صنعتی به منظور اطمینان از پاکسازی تجهیزات از آلاینده ها استفاده می شود. دی کلرومتان دارای خواص حل کنندگی عالی است که آن را به خوبی برای این کار مناسب می کند.

برای یک نتیجه تمیزتر و کامل تر، از DCM می توان در چربی زدایی بخار استفاده کرد. این جایی است که حلال را می جوشانند تا بخار شود و روی قطعه کار مورد نظر متراکم شود. سپس DCM می‌تواند آلاینده‌های باقی‌مانده را که تمیز کردن قطعات استاندارد نمی‌تواند از بین ببرد، حل کند. این کار را با به دام انداختن ناخالصی‌ها در دانه‌های مایع خود انجام می‌دهد که سپس می‌چکد.

استخراج کافئین

دی کلرومتان حلال مورد علاقه برای جداسازی یک ترکیب آلی، مانند کافئین، از مخلوطی از ترکیبات بود. این به این دلیل است که حلالیت کافئین در DCM 140 میلی گرم در میلی لیتر است که بیش از شش برابر بیشتر از حلالیت آن در آب است.

برای کافئین‌زدایی قهوه، دانه‌های بو داده نشده پس از بخارپز شدن، مکرراً با دی کلرومتان شسته می‌شوند. در طی این فرآیند، کافئین با DCM بسیار محلول می شود و به حلال اجازه می دهد آن را از دانه ها استخراج کند. سپس دی کلرومتان تخلیه می شود و دانه های قهوه بدون کافئین باقی می ماند.

در حالی که DCM برای سال‌ها حلال ترجیحی در این فرآیند استخراج بود، وضعیت آن به عنوان یک ماده خطرناک و سرطان‌زا بالقوه به این معنی بود که در نهایت با یک جایگزین غیر سمی جایگزین شد.

الکترونیک

در صنعت الکترونیک از دی کلرومتان برای تولید استفاده می شود برد مدار چاپی.

قبل از اینکه لایه مقاوم به نور بر روی تخته اضافه شود، از DCM برای چربی زدایی سطح فویل زیرلایه استفاده می شود. همچنین بعداً برای جدا کردن لایه مقاوم در برابر نور از تخته استفاده می شود. این فویل مسی را بین الگوهای مدار چاپی آشکار می کند.

فیلم های عکاسی

فرآیند دیگری که از خواص انعطاف پذیر دی کلرومتان بهره می برد، ساخت فیلم های عکاسی است.

تری استات سلولز (CTA) برای ایجاد فیلم های ایمنی در عکاسی استفاده می شود. دی کلرومتان به عنوان یک حلال در تولید CTA استفاده می شود که در هنگام واکنش سلولز با اسید استیک ایجاد می شود. سپس استات سلولز در DCM حل می شود که در نهایت شروع به تبخیر می کند. همانطور که انجام می شود، فیبر تری استات خالص باقی می ماند.

 

از پرنده نوشیدنی گرفته تا استخراج کافئین و هر فرآیند شیمیایی در میان، دی کلرومتان شاید پرمصرف ترین حلال آلی باشد. همچنین خوشبوترین است: پوششی فریبنده برای ته رنگ های شوم آن.

در phosphoric-acid.ir، ما سه نوع دی کلرومتان را می فروشیم که مطمئناً با نیازهای کسب و کار شما مطابقت دارد. ما همچنین طیف گسترده‌ای از اندازه‌های بسته را ارائه می‌کنیم، از بطری‌های 25 لیتری درپوش پیچی تا تانکرهای 25000 لیتری. چیزی برای همه در phosphoric-acid.ir وجود دارد – چگونه می توانیم کمک کنیم شما امروز؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *