نیترات نقره چیست؟

نیترات نقره (AgNO3) یک ترکیب شیمیایی معدنی و سوزاننده است که کاربردهای مختلفی دارد. phosphoric-acid.ir طیف وسیعی از محصولات نیترات نقره را در فروشگاه آنلاین خود به فروش می رساند، پس این چیست دقیقا?

خواص

از نظر فیزیکی، نیترات نقره به صورت جامد سفید، بی بو و کریستالی ظاهر می شود. از نظر شیمیایی، ساختار آن از یک کاتیون نقره (Ag+و یک آنیون نیترات (NO3).

نیترات نقره را می توان با چند ویژگی مشخص کرد. این است:

  • محلول در آب
  • غیر رطوبت سنجی
  • غیر حساس به نور
  • یک عامل اکسید کننده
  • سمی و خورنده

اگرچه نیترات نقره در برابر نور و گرما نسبتاً پایدار است، اما وقتی که در دمای بالا گرم می شود، می تواند تجزیه شود. اگر در دمای بالای 320 درجه سانتیگراد گرم شود، اکسیژن را از دست می دهد و نیتریت نقره (AgNO) را تشکیل می دهد.2) که بسیار کمتر محلول است. اگر به حرارت قرمز برسد، نقره فلزی می شود.

حرارت دادن این ترکیب باعث آزاد شدن گاز سمی دی اکسید نیتروژن می شود. بنابراین مهم است که همیشه از کمد بخار استفاده کنید.

چگونه نیترات نقره درست می کنید؟

نیترات نقره از حل کردن عنصر نقره در اسید نیتریک بدست می آید. محصولات جانبی این واکنش به قدرت اسید نیتریک مورد استفاده بستگی دارد، اما معمولاً شامل آب و اکسیدهای نیتروژن است. اینها می توانند سمی باشند، که دلیل دیگری برای استفاده از کمد بخار در هنگام کار با این ترکیب است.

نیترات نقره از حل کردن عنصر نقره در اسید نیتریک بدست می آید. دارای طیف وسیعی از خواص و کاربردها است، اما همچنین می تواند بسیار سمی و خورنده باشد.

تاریخ

نیترات نقره در سیزدهم کشف شدهفتم قرن توسط آلبرتوس مگنوس، یک کشیش و اسقف کاتولیک آلمانی. همچنین به عنوان شناخته شده است دکتر جهانی، مگنوس مستند کرد که نقره را می توان با اسید نیتریک حل کرد. مگنوس نیز آن را ثبت کرد سوزاننده قمری این توانایی را داشت که نواحی پوست را تیره کند، که یک شناسه اصلی نیترات نقره است.

محصول نامگذاری شد سوزاننده قمری توسط کیمیاگران باستان، زیرا در آن زمان، نقره ارتباط نزدیکی با ماه داشت. نقره نیز نامیده می شد لونا به خاطر این انجمن

نیترات نقره چه کاربردهایی دارد؟

نیترات نقره معمولاً برای ساخت و تهیه طیف وسیعی از ترکیبات نقره از جمله هالیدهای نقره و اکسید نقره استفاده می شود. این به این دلیل است که یون نیترات آن به راحتی توسط گروه های دیگر جایگزین می شود و آن را به یک ترکیب کاملا واکنشی تبدیل می کند.

بنابراین، به عنوان پیش ساز بسیاری از مشتقات نقره که در صنایع مختلف استفاده می شوند، بسیار مفید است. دو کاربرد عمده نیترات نقره در عکاسی و پزشکی است.

عکاسی

فیلم عکاسی با یک روکش شده است امولسیون که حاوی ژلاتین و کریستال های میکروسکوپی هالید نقره است. اینها بسیار حساس به نور هستند و با تصفیه AgNO ساخته می شوند3 با نمک های هالید سدیم یا پتاسیم.

هنگامی که در معرض نور قرار می گیرد، هالیدهای نقره آن را جذب کرده و سیاه می شوند. دلیل اینکه آنها این کار را انجام می دهند این است که آنها در حال تجزیه به نقره فلزی هستند. این واکنش شیمیایی نواحی فیلم را تاریک می کند و یک تصویر ایجاد می کند.

دارو

نیترات نقره به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی معمولاً در صنعت پزشکی استفاده می شود. این به ویژه برای درمان زگیل استفاده می شود، جایی که به عنوان یک عامل سوزاننده عمل می کند.

پزشکان، دندانپزشکان و متخصصین پا به طور یکسان از AgNO استفاده می کنند3 برای این خواص با این حال، هنگامی که در صنعت پزشکی استفاده می شود، نیترات نقره در غلظت های بسیار کم یافت می شود. توجه به این نکته ضروری است که با وجود اینکه به این صورت استفاده می شود، سمی است و نباید مصرف شود.

در امولسیونی که فیلم عکاسی را می پوشاند از نیترات نقره استفاده می شود. از آن برای تولید هالیدهای نقره میکروسکوپی استفاده می شود که بسیار حساس به نور هستند و شروع به تجزیه به نقره فلزی می کنند. وقتی در معرض نور قرار می گیرد، ذرات نقره آن را جذب کرده و سیاه می شوند. این یک تصویر تاریک روی فیلم ایجاد می کند.

استفاده های دیگر

آزمایش درخت نقره واکنشی است که از AgNO استفاده می کند3 و یک سیم مسی برای ایجاد ساختاری کریستال مانند. هنگامی که یک سیم مسی به محلول نیترات نقره وارد می شود، یک واکنش ردوکس رخ می دهد. نقره عنصری تشکیل می شود و شروع به جمع شدن در اطراف سیم مسی می کند. در همین حال، محلول به دلیل تولید نیترات مس، رنگ مشخص خود را آبی می کند. نتیجه ساختاری است که شبیه یک درخت نقره ای است که زیر آب معلق است.

نیترات نقره برای مصارف گوناگونی در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود:

  • مواد منفجره: هنگامی که نیترات نقره در اسید نیتریک به اتانول اضافه می شود، فولمینات نقره تولید می شود. این یک نمک نقره بسیار انفجاری است که بسیار حساس است
  • رنگ آمیزی نقره: AgNO3 در رنگ آمیزی نقره استفاده می شود که عمدتاً در رنگ آمیزی نقره استفاده می شود بافت شناسی برای تغییر انتخابی ظاهر یک هدف در میکروسکوپ
  • انتزاع هالید: زیرا AgNO3 می تواند به تهیه هالیدهای نامحلول نقره کمک کند، اغلب در آن استفاده می شود شیمی معدنی برای انتزاع هالیدها
  • آینه: هنگامی که محلولی از نیترات نقره (گاهی با آمونیاک و هیدروکسید سدیم مخلوط می شود) روی شیشه ریخته می شود، بلافاصله بازتابنده می شود. قبلاً این روش ترجیحی برای تولید آینه بود

خطرات نیترات نقره

با وجود کاربردها و کاربردهای فراوان، نیترات نقره همچنان یک ماده خورنده و سمی است. این مهم است که همیشه با احتیاط از این ماده استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که از محافظ چشم استفاده می کنید و از تجهیزات محافظ شخصی (PPE) استفاده می کنید.

در صورت مصرف می تواند باعث استفراغ، اسهال، دردهای شدید شکمی و حتی گاستروانتریت شود. علاوه بر این، کمتر از ۱ گرم نقره در بدن برای ایجاد آرژیری لازم است، وضعیتی که باعث می‌شود پوست و اندام‌های داخلی به رنگ آبی مایل به خاکستری درآیند.

نیترات نقره نیز به عنوان محرک پوست طبقه بندی می شود. در حالی که قرار گرفتن در معرض کوتاه پوست ممکن است منجر به لکه های تیره و حتی سیاه شود، قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند منجر به سوختگی شدید شود.

چرا نیترات نقره پوست را سیاه می کند؟

نیترات نقره روی پوست مانند هالیدهای نقره میکروسکوپی در فیلم عکاسی رفتار می کند. هنگامی که نیترات نقره با پوست تماس پیدا می کند، در نهایت به نقره فلزی تجزیه می شود.

این تجزیه همان چیزی است که باعث رنگ سیاه می شود. ذرات نقره نور را جذب می کنند و سیاه به نظر می رسند. حتی اگر این لکه به طور کلی بی ضرر است، پس از سیاه شدن کامل لکه، پاک کردن آن دشوار است.

از نیترات نقره برای ساخت آینه استفاده می شد. وقتی روی شیشه ریخته می شود، منعکس کننده می شود و پانل را به یک آینه تبدیل می کند.

در اینجا در phosphoric-acid.ir، ما محصولات نیترات نقره را در اندازه‌ها و محلول‌های مختلف بسته بندی می‌کنیم. ما همچنین برگه‌های اطلاعات ایمنی مواد (MSDS) خود را برای مشاوره در دسترس شما داریم. همین امروز به صورت آنلاین خرید کنید یا با یکی از اعضای تیم پشتیبانی فنی ما صحبت کنید تا دریابید که ما چه کاری می توانیم برای شما انجام دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *