هیدروکسید سدیم با چه چیزی واکنش نشان می دهد؟

هیدروکسید سدیم (NaOH) یک ترکیب آلی بسیار پایه است که همچنین بسیار مرطوب کننده است. که به نام سود سوزآور یا لیمو نیز شناخته می شود، با تعدادی از ترکیبات واکنش می دهد تا نتایج بسیار متفاوتی ایجاد کند.

حل شدن در آب

هیدروکسید سدیم زمانی که در آب حل می شود یونیزه می شود. اگرچه این ممکن است لزوماً یک واکنش شیمیایی نباشد، اما یک ویژگی مهم از نحوه رفتار این ترکیب اساسی در یک محلول آبی است.

در آب، سدیم هیدروکسید قادر است با تجزیه به یون های سدیم (Na+) و یون هیدروکسید (OH-) کاملاً تجزیه شود. هنگامی که به این روش حل می شود، محلول یک محیط قلیایی بسیار قوی به خود می گیرد که با pH بالا نشان داده می شود.

محلول آبی نیز بسیار لغزنده است، اما مهم است که از تماس با پوست خودداری شود زیرا هیدروکسید سدیم زمانی که در آب حل می شود خورنده ترین است. این به دلیل یون های OH- اضافی است که باعث می شود محلول بسیار بازی و سوزاننده شود.

واکنش با اسیدها

هیدروکسید سدیم تحت الف واکنش خنثی سازی وقتی با اسید ترکیب می شود. این باعث می شود به دلیل توانایی آن در خنثی کردن یا کنترل اسیدیته، به عنوان یک تنظیم کننده pH در بسیاری از صنایع، مانند تصفیه آب، مناسب باشد.

NaOH با اسید واکنش می دهد و یک آب و یک ترکیب یونی تولید می کند. به عنوان مثال، هنگامی که هیدروکسید سدیم با اسید کلریدریک (HCl) واکنش می دهد، یون هیدروکسید حاصل از NaOH با یون هیدروژن موجود در HCl واکنش می دهد و آب را تشکیل می دهد (H2O).

سپس بقیه اسید با یون های سدیم باقی مانده ترکیب می شود و ترکیب یونی کلرید سدیم (NaCl) را تشکیل می دهد. واکنش خنثی‌سازی که در اینجا اتفاق می‌افتد را می‌توان با فنل فتالئین، یک شاخص رایج مورد استفاده در تیتراسیون اسید-باز بررسی کرد. واکنش بین هیدروکسید سدیم و اسید کلریدریک را می توان در رابطه زیر نشان داد:

NaOH + HCl → NaCl + H2O

به روشی مشابه، اسید سولفوریک (H2بنابراین4) توسط هیدروکسید سدیم خنثی می شود. مانند قبل، این واکنش خنثی سازی آب و یک ترکیب یونی تولید می کند، این بار سولفات سدیم (Na2بنابراین4).

لوله های آزمایش در آزمایشگاه

واکنش با فلزات محلول

هنگامی که هیدروکسید سدیم با برخی از فلزات محلول واکنش می دهد، یک جامد را تشکیل می دهد. این واکنش معمولاً برای حذف فلزات محلول از محلول استفاده می شود، به خصوص اگر سمی باشند.

هنگامی که یک واکنش شامل تبدیل یون های محلول به یک جامد نامحلول باشد، به عنوان a شناخته می شود واکنش بارش هیدروکسید سدیم می تواند برای تسهیل این واکنش در بسیاری از فلزات واسطه مانند سولفات مس (CuSO) استفاده شود.4).

فلزات واسطه در آب بسیار محلول هستند و در صورت حل شدن محلول های رنگی تشکیل می دهند. به عنوان مثال، سولفات مس محلول را به رنگ آبی روشن تبدیل می کند. از طرف دیگر روی، رنگ سفید تولید می کند.

اگر هیدروکسید سدیم به محلول آبی حاوی فلز واسطه محلول وارد شود، فلز واسطه از ترکیب خود جابجا می شود. این فرآیند واکنش جابجایی نامیده می شود و به این دلیل اتفاق می افتد که سدیم یک فلز بسیار واکنش پذیرتر است.

هنگامی که فلز واسطه جابجا شد، یک هیدروکسید فلز واسطه نامحلول تشکیل می شود. در مورد سولفات مس، هیدروکسید سدیم جایگزین مس و هیدروکسید مس (Cu(OH) می شود.2) تشکیل می شود. این ترکیب به جای حل شدن، رسوب می کند و به صورت جامد آبی روشن در مایع ظاهر می شود. در این مرحله محلول بی رنگ می شود و هیدروکسید مس جامد در پایین آن می نشیند.

این واکنش را می توان برای شناسایی یون های فلزی واسطه ای که با رنگ رسوب نهایی مشخص می شود در محلول مورد استفاده قرار داد. یک جامد آبی روشن نشان می دهد که وجود مس وجود دارد2+ یون ها یک جامد سبز نشان می دهد که وجود Fe وجود داشته است2+ یون ها در حالی که یک جامد قرمز/قهوه ای نشان دهنده Fe است3+ یون ها هیدروکسید سدیم را می توان با همه این ترکیبات برای ایجاد بارش استفاده کرد.

جامد کریستالی آبی تیره زیر آب

واکنش با آلومینیوم

هیدروکسید سدیم با پودر آلومینیوم (Al) واکنش داده و سدیم آلومینات و هیدروژن (H) را تشکیل می دهد. این روش رایجی بود که برای پر کردن کشتی‌های هوایی و بالون‌های هوایی به‌دلیل تکامل سریع گاز هیدروژنی که تولید می‌کرد، استفاده می‌شد. همچنین به عنوان منبع سوخت برای خودروهای هیدروژنی پیشنهاد شده است.

واکنش را می توان در آزمایشگاه با مخلوط کردن پودر آلومینیوم با محلول غلیظ NaOH در یک فلاسک انجام داد. سپس گاز تولید شده را می توان با قرار دادن یک بالون محکم روی فلاسک گرفت. معادله کلی این واکنش به صورت زیر است:

2Al (s) +6 NaOH (aq) → 2Na3الو3 (aq) + 3H2 (g)

در صورت تلاش برای انجام این آزمایش، رعایت احتیاطات ایمنی ضروری است. واکنش بین آلومینیوم و هیدروکسید سدیم بسیار سریع، گرمازا و سوزاننده است. گاز هیدروژن نیز انفجاری است، بنابراین باید مراقب باشید.

محصول جانبی که این واکنش تشکیل می دهد، آلومینات سدیم، به تنهایی یک ترکیب مهم است و معمولاً به عنوان منبعی برای هیدروکسید آلومینیوم استفاده می شود. همچنین در تصفیه آب، فناوری ساخت و ساز و صنایع کاغذ استفاده می شود.

هیدروکسید سدیم با چه چیز دیگری واکنش نشان می دهد؟

واکنش های مربوط به هیدروکسید سدیم در اینجا متوقف نمی شود. برخی از نمونه های دیگر از واکنش هیدروکسید سدیم عبارتند از، اما محدود به موارد زیر نیست:

  • واکنش صابونی سازی برگشت ناپذیر با چربی ها که در ساخت صابون، شامپو و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.
  • برهمکنش با الکل های چند اتمی برای تشکیل الکلات، مواد کریستالی سفید رنگ که به خوبی در آب حل می شوند.
  • واکنش عدم تناسب با غیر فلزات، مانند گوگرد یا کلر، که شامل اکسید شدن و کاهش یک ماده واحد است.

آسمان پر از بالن های هوای گرم. هیدروکسید سدیم و آلومینیوم را می توان برای تولید گاز هیدروژن مورد استفاده در داخل استفاده کرد

phosphoric-acid.ir هیدروکسید سدیم را در کیسه های 1 کیلوگرمی و 25 کیلوگرمی و همچنین طیف وسیعی از غلظت ها را عرضه می کند. تمامی محصولات ما دارای 100% ضمانت کیفیت هستند، بنابراین می توانید NaOH را با اطمینان خریداری کنید. امروز آنلاین سفارش دهید یا برای اطلاعات بیشتر با تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *