هیپوکلریت سدیم برای چه مواردی استفاده می شود؟

هیپوکلریت سدیم در تعدادی از محصولات تمیز کننده روزمره خانگی مانند مواد شوینده لباسشویی وجود دارد. همچنین کاربردهای صنعتی متنوعی دارد، از جمله تصفیه آب در مقیاس بزرگ و سنتز محصولات دارویی.

اگرچه محلول آبی هیپوکلریت سدیم یک باز ضعیف است، اما به عنوان نمک اسید هیپوکلرو در نظر گرفته می شود. یون های هیپوکلریت یون هایی هستند که اکسید می شوند یا الکترون ها را از مواد از جمله غشای محافظ باکتری ها و ویروس ها حذف می کنند. به این ترتیب این ماده شیمیایی به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند.

هیپوکلریت سدیم در چیست؟

به جز چند مورد نادر، هیپوکلریت سدیم بیش از حد ناپایدار است که در طبیعت وجود ندارد. باید از سایر مواد شیمیایی سنتز شده و در مقیاس صنعتی ساخته شود. به این ترتیب، بیشتر در محصولات تمیز کننده، محصولات سفید کننده و ضد عفونی کننده ها یافت می شود.

این ماده هم به صورت جامد و هم به صورت مایع یا محلول آبی وجود دارد. در شکل جامد، می تواند یک ترکیب بی آب (فاقد آب) یا آبدار (حاوی آب) باشد. شکل آبدار به رنگ سبز مایل به زرد روشن است و دارای رنگ است ساختار کریستالی متعامدکه حدود 44 درصد وزنی هیپوکلریت سدیم است. نقطه ذوب آن بین 25-27 درجه سانتیگراد در یک اتمسفر است.

فرمول شیمیایی ساختاری هیپوکلریت سدیم با محصولات پاک کننده
هیپوکلریت سدیم بیشتر در محصولات تمیز کننده، محصولات سفید کننده و ضدعفونی کننده ها یافت می شود

فرمول شیمیایی ترکیب بی آب را می توان به صورت یکی نوشت NaOCl یا NaClO. در همین حال، فرم کریستالی آبدار دارای یک فرمول شیمیایی است که می توان آن را به صورت یکی نوشت NaOCl·5H2O یا 2NaOCl·10H2O.

درست مانند سایر ترکیبات هیپوکلریتی، هیپوکلریت سدیم بی آب بالقوه انفجاری است. در واقع آنقدر ناپایدار است که حتی مقدار کمی گرما یا اصطکاک می تواند آن را مشتعل کند. حتی به صورت آبدار و آبی هیپوکلریت سدیم تجزیه می شود در طول زمان.

وقتی هیپوکلریت سدیم بی آب در دمای اتاق در هوای آزاد قرار می گیرد، به دلیل قرار گرفتن در معرض دی اکسید کربن موجود در هوا، با سرعت بیشتری تجزیه می شود. به همین دلیل است که باید در یخچال نگهداری شود. در واقع، دماهای پایین تر هیپوکلریت سدیم را بسیار پایدارتر می کند و دمای بهینه آن 7 درجه سانتی گراد است. در این دما، تنها حدود 1٪ از ترکیب در طول یک سال تجزیه می شود.

در همین حال، درجه حرارت بالا به کمک می کند تجزیه هیپوکلریت سدیم در فرم جامد و کریستالی پنتا هیدرات، این ماده شیمیایی در دمای 101 درجه سانتیگراد تجزیه می شود که همچنین نقطه جوش آن است. در یک محلول آبی، دمای بالا باعث تجزیه آن به کلرید سدیم و کلرات سدیم می شود:

3 NaOCl (ق) → 2 NaCl (ق) + NaClO3 (ق)

تا حدودی محلول آبی هیپوکلریت سدیم در تعادل دینامیکی است. این به این دلیل است که اگرچه در طول زمان به تجزیه خود ادامه می‌دهد، یون‌های آن به طور مداوم واکنش نشان می‌دهند و معادلات را متعادل می‌کنند. به عنوان مثال، جزء هیپوکلریت ترکیب با آب در محلول آبی در تعادل دینامیکی است، همانطور که در معادله متعادل زیر نشان داده شده است:

OCl + اچ2O ⇌ HOCl + OH

همانطور که می بینید، واکنش بین یون های هیپوکلریت و یک مولکول آب، اسید هیپوکلرو و یک یون هیدروکسید را تشکیل می دهد. این یک اسید نسبتا ضعیف است. بنابراین، به طور کلی، محلول قلیایی خود را حفظ می کند.

هیپوکلریت سدیم برای چه مواردی در استخرها استفاده می شود؟

با توجه به الف مطالعه انجام شده توسط محققان بریتانیاییحفظ استخرهای شنا بر اساس دستورالعمل های ایران می تواند به جلوگیری از انتقال SARS-CoV-2 (COVID-19) بین کاربران استخر، به ویژه در استخرهای عمومی کمک کند.

استفاده از هیپوکلریت سدیم در استخرها نیز رشد باکتری های بیماری زا را متوقف می کند. در ایران، این ماده به عنوان ضدعفونی کننده استخرهای شنا در محدوده غلظت 1.5-3.0 میلی گرم در لیتر یا قسمت در میلیون استفاده می شود. در سطح pH در سطح خنثی یا کمی پایه 7.6 حفظ می شود.

ویروس هایی مانند انواع ویروس کرونا توسط پوشش های چربی و پروتئینی محافظ احاطه شده اند که دارای سنبله های گلیکوپروتئینی هستند. سنبله ها آنهایی هستند که به گیرنده های سلول های هدف مانند سلول های اپیتلیال ریه متصل می شوند. هنگامی که خوشه ها با موفقیت به گیرنده ها متصل می شوند، RNA ویروسی به سلول تزریق می شود. این ماده ژنتیکی سلول آلوده را ربوده تا نسخه هایی از ویروس تولید کند که به نوبه خود سلول های دیگر را آلوده می کند.

اگرچه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد COVID-19 می تواند از طریق آب استخرهای شنا منتقل شود، سطوحی مانند نرده ها و دست افراد احتمالاً آلوده را می توان با تماس با آب کلردار استخر ضد عفونی کرد.

محلول هیپوکلریت سدیم در آب با اکسید کردن لایه های بیرونی محافظ باکتری ها و ویروس ها ضد عفونی می شود. غشای سلولی باکتری ها یا پوشش لیپوپروتئینی ویروس ها از بین می رود و محتویات آن بیرون می ریزد. این فرآیند میکروارگانیسم ها را از بین می برد.

آیا هیپوکلریت سدیم علف را می کشد؟

همان واکنش اکسید کننده محلول آبی از هیپوکلریت سدیم می تواند سلول های موجودات چند سلولی مانند علف را از بین ببرد. این همان اصل است که میکروارگانیسم ها را با از بین بردن غشاهای محافظ یا پوشش لیپوپروتئین باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها می کشد.

در واقع، می توانید از محلول سفید کننده لباسشویی به عنوان علف کش برای کنترل پخش علف های هرز در باغ خود استفاده کنید. این به این دلیل است که هیپوکلریت سدیم ماده فعال در بسیاری از این نوع محصولات است. علاوه بر تخریب سلول های علف های هرز، محلول سفید کننده از رشد مجدد علف های هرز نیز جلوگیری می کند.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، هیپوکلریت سدیم پس از قرار گرفتن در معرض هوا به کلرید سدیم و کلرات سدیم تجزیه می شود. این نمک ها باکتری های مفید خاک را از بین می برند و مواد مغذی ضروری را از بین می برند. در واقع، علف های هرز در این فرآیند گرسنگی می کشند. ممکن است لازم باشد به طور منظم محلول سفید کننده را در مناطقی که علف های هرز رشد می کنند استفاده کنید تا زمانی که به طور کامل از بین بروند. ممکن است چند روز یا تا یک هفته طول بکشد تا علف های هرز از بین بروند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *